in

Bölgesel Yağ Yakma İçin Yapılabilecekler

Özellikle son yıllarda kilo vermek ve vücudunu forma sokmak isteyen birçok kişinin zihninde aynı soruya rastlanabilir: Bölgesel yağ yakma mümkün mü? Her insanın vücut yapısı, genetik özellikleri, sağlık durumu ve vücut kitle endeksi bir diğerinden farklıdır. Bu nedenle daha formda görünmek isteyen her insanın sürdürdüğü diyet ve antrenman programından beklentileri de farklı olabilir. Bölgesel yağ yakma hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, büyük olasılıkla vücudunuzun yalnızca belirli bölgelerindeki yağlanmadan şikayetçisiniz. Peki, spor ve diyet yardımıyla bölgesel yağları yakabilir misiniz? Karın, basen ve kol gibi belirli vücut bölgelerini nasıl daha formda bir görünüme kavuşturabilirsiniz?

Bölgesel Yağ Yakma / Bölgesel Zayıflama Mümkün mü?

Öncelikle yaygın olarak doğru bilinen bir yanlışı düzeltmekte fayda var: Bölgesel yağ yakma ya da bölgesel zayıflama, teknik olarak mümkün değildir. Çünkü vücudun yağ yakma ya da depolama sistemi, bölgesel bir mantıkla ilerlemez. Yağ dokusu, vücudunuzdaki en önemli enerji deposu olduğu için, hücreleriniz ancak mecbur kaldığında yağ yakımı sürecini başlatır. Günlük aldığınız kalori miktarından daha fazlasını yaktığınız takdirde, hücrelerin ihtiyaç duyduğu enerji kaynağını sağlamak için, vücudunuzda yağ yakımı süreci başlar.

Daha Sıkı Bacaklar İçin 6 Pratik Egzersiz

Yapılan birçok araştırma ve deney, vücudun yalnızca bir bölgesini çalıştırmak üzere programlanan antrenmanların sonucunda, katılımcıların ilgili bölgesinde yağ oranının azalmadığını ispatlamıştır. Spor yapmak, vücudunuzun farklı bölgelerindeki yağları yakmayı değil, kasları çalıştırmayı ve güçlendirmeyi sağlar.

Çoklu Kas Gruplarını Çalıştırın

Siz beslenme düzeninizi ve günlük hareket miktarınızı vücudunuzu yağ yakmaya teşvik edecek şekilde sürdürmediğiniz müddetçe, ağır antrenmanlar yapsanız bile yalnızca daha kaslı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Ancak vücudunuzun hangi bölgelerden yağ yakacağına, ne yazık ki siz karar veremezsiniz. Keza vücudun yalnızca bir bölgesinin çalıştırılması sonucunda yağ yakmak ve şekillenmek mümkün olsaydı, hep aynı kolunu kullanarak tenis oynayan sporcuların iki kolu arasında belirgin bir farklılık olması gerekirdi. 

Elbette bölgesel yağ yakma mümkün olmasa da, forma girmenin ve sağlıklı kalmanın temel anahtarı, doğru bir beslenme ve spor programına bağlı kalmaktır. Vücutta hangi bölgelerdeki yağların yakılacağı, her insanın genetik yapısına ve vücut özelliklerine bağlı olarak şekillenir. Genetik yapınıza bağlı olarak, vücudunuzun bazı bölgelerindeki yağlar daha inatçı olabilir. Vücudunuzda oluşan bölgesel yağlanmaları gidermek için, birden fazla kas grubunu çalıştıran antrenman programlarına ve egzersizlerine yönelebilirsiniz. Örneğin, bacaklarınızı güçlendirmek için squat yaparken karnınızı hareket boyunca aktif tuttuğunuz için karın kaslarınız da güçlenir. İp atlayabilir, kardiyovasküler egzersizlere ağırlık verebilir, bisiklete binebilirsiniz. Bu sayede antrenman esnasında daha çok enerji harcayabilir, vücudunuzun yağ yakım sürecini hızlandırabilirsiniz.

Masaj Yardımıyla Kan Dolaşımını Artırın

Vücudunuzdaki inatçı yağları yok etmek için takviye niteliğinde uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri, ilgili bölgelerdeki kan dolaşımını hızlandırmaktır. Kan dolaşımını hızlandırmak, doğrudan yağ yakımını hızlandırmasa da, söz konusu bölgedeki yağ dokularının spor esnasında gönderdiğiniz sinyale daha çabuk kavuşmasını sağlar. Her antrenman öncesinde ısınma, sonrasında ise soğuma programları uygulayarak olası sakatlanmaların önüne geçebilir, yaptığınız antrenmandan aldığınız verimi artırabilirsiniz.

Vücudunuzdaki bölgelerin kan dolaşımını artırmak için uygulayabileceğiniz en etkili yöntem, antrenman sonrasında bu bölgelere masaj yapmaktır. Doğru masaj tekniklerini kullandığınız sürece, vücudunuzun mevcut yağ yakımı tepkisini hızlandırabilir, kılcal damarlarınızı daha hızlı aktive edebilirsiniz. 

Vücudunuzdaki Yağ Yakımını Hızlandırın

Vücudunuzun yağ oranını düşürmek için spor egzersizlerine olduğu kadar, beslenme düzeninize de önem vermelisiniz. Hatta sağlıklı ve dengeli beslenmek, yağ yakmak açısından spor yapmaktan daha önemli bir konumda yer alır. Vücudunuzun belirli bölgelerindeki yağları daha hızlı yakmak istiyorsanız, beslenme düzeninizi antioksidan etkili ve metabolizmanızı hızlandıracak besinlerle destekleyebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmede Renklerin Önemi 1

Belirli aralıklarla beslenme düzeninize uygun detoks karışımları tüketebilir, lifli besinlere ağırlık verebilirsiniz. Günlük tüketmeniz gereken su miktarını ihmal etmemek, yeşil çay gibi yağ yakımı sürecini hızlandıran bitki çaylarını ölçülü miktarda tüketmek, spor rutininizi beslenme saatlerinize bağlı kalarak düzenlemek gibi unsurlar vücudunuzdaki yağ yakımı sürecini hızlandıracaktır.

Spor antrenmanlarınız esnasında daha konforlu, keyifli ve verimli süreçler geçirmenizi sağlayacak tüm spor aksesuarlarını ve kıyafetlerini Barcin.com‘da bulabilirsiniz. 

Voleybol Antrenman Programı Tavsiyeleri

Voleybol Antrenman Programı Tavsiyeleri

4 Önemli Mikro Besin Maddesi ile Güçlü Kalın

4 Önemli Mikro Besin Maddesi ile Güçlü Kalın