in

Bolt Gibi Koş, Bolt Gibi Yaşa!

Soyadı, lakabı ve hızı, hepsi birbiri ile ilişkili. Soyadının gerçek anlamı “birden bire fırlamak”, lakabı “Yıldırım”, hızı ise saniyede 10 metreden daha fazla mesafe kaydedebiliyor. İnsanlık, her on yıl atletik bir deha çıkartırken, Bolt gibisini çıkarmadı diyebiliriz.

2009 yılında Berlin’de kırdığı 9 saniye 58 saliselik rekoru son yedi senedir kıran biri çıkmadı, yine Berlin’de sadece dört gün sonra, 23 yaş doğum gününden bir gün önce 200 metrede yaptığı 19 saniye 19 salise de geçilmeyi bekliyor. Başlangıç çizgisinde rakiplerine göre daha hantal duran, oldukça uzun ve kilolu bir adam var, en azından öyle gözüküyor. Televizyon yanılsaması mı yoksa gerçekten bu kadar yapılı mı? Bu kadar uzun kısa mesafe koşucusu mu olur diye hayıflanıyor insan. Sağında solunda duranlardan belki de 20 santim uzun, 20 kilo fazla, kazanamaz diyor iç sesim, ama o da ne?

İlk on metrede hafif geride kalan Bolt, bir zümrüdüanka kuşu gibi küllerinden doğuyor ve geriye kalan 80 metre 4 insan boyu önde. Bu adamın en ilginç özelliklerinden biri de, yarışın son on metresine doğru yavaşlamaya başlaması. İkincilik için koşanların ne kadar arkasında olduğunu biliyor ve yüzünde hafif bir tebessüm var. Yıllardır birilerinin kendisine meydan okumasını beklemiş, ama çıkmamış ve çıkmayacak gibi gözüküyor.

Bolt, bu sene 21 Ağustos tarihinde 30 yaşına girecek ve belki de biri ya da birileri tarafından bu sene ya da birkaç seneye geçilecek. Ama bir gerçek var ki, kırdığı rekorların unutulması için, çok beklememiz gerekebilir. 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları’nda ilk kez kırdığı iki dünya rekoru ile parlayan Bolt, ilginç bir istatistiğe de imza atmış, bu da bir sene sonra Berlin’deki Dünya Şampiyonası’nda yeni dünya rekorlarına imza attığı hem 100 metre hem de 200 metreyi onbirer salise geliştirmiş. Bir sene önce Çin’de 9.69 saniye koşan dev adam, bir sonraki sene 9.58 ile tarihin en hızlı 100 metresine imza atarken, 200 metrede de rekor, 19.30 saniyeden 19.19’a kadar inmiş.

En son 2012 senesinde Londra’da 400 metre bayrakta Yohan Blake, Michael Frater and Nesta Carter ile 36.84 saniye gibi çılgın bir süreye imza atan Jamaikalı atletin, rekorları saymakla bitmiyor. 100 metre en iyi ikinci en hızlı ve üçüncü hızlı kişi de Bolt. 17 Mayıs 2009 tarihinde Manchester’da koştuğu 150 metre, onun neden dünyanın en iyisi olduğunu anlatmaya yetiyor. Bu koşunun son 100 metresini 8.70 saniye koşan Bolt, hız kadranında 41.38 kilometre/saat hıza ulaşıyor. Bu koşudaki son 100 metre, dünya atletizm tarihindeki en hızlı 100 metre olarak da kayıtlara giriyor.

Bolt gibi koşmak, Bolt gibi yaşamak, Bolt gibi düşünmek. Bunların hepsi gelecek kuşaklar için esin kaynağı. Bolt işte tam da burada sözümüzü kesiyor ve şöyle sesleniyor: “Hiç bir zaman bir yarışın başlangıcını düşünme, nasıl biteceğini düşün.”

bolt-infografik

Yeni Koşucular İçin En İyi 6 Çalışma

Kevin Durant: “Çok Çalışmak Yeteneği Alt Eder”