in

Brick Antrenman Nedir? & Brick Antrenman Nasıl Yapılır?

Spor dünyasında sürekli olarak yenilikler ve farklı antrenman metotları ortaya çıkar. Bu yöntemlerden biri de brick antrenmanıdır. Triatloncuların ve bisiklet sporcularının tercih ettiği antrenman şekli, geniş bir etki yelpazesi sunarak vücutta faydalı gelişmeler sağlar. Peki, brick antrenmanı nedir, faydaları nelerdir? Brick antrenmanı nasıl yapılır diyenler için hazırlanan yazımıza gelin, birlikte göz atalım.

Brick Antrenman Nedir?

Brick antrenmanı, spor dünyasında özellikle triatlon ve bisiklet sporcuları arasında yaygın olarak kullanılan bir antrenman yöntemidir. Adını İngilizce’deki tuğla anlamına gelen brick kelimesinden alan bu antrenman, farklı spor disiplinlerini bir araya getirerek vücuda geniş bir yelpazede etki sağlar. Temelde, brick antrenmanı bir bisiklet sürüşünün hemen ardından koşu antrenmanının gelmesiyle devam eder. Bu hızlı değişim, sporcunun birinci spor dalında yorulduktan hemen sonra ikinci spor dalına geçerek vücutta yaşanan geçiş sürelerini, adaptasyonu geliştirmeyi amaçlar. Dolayısıyla pliometrik antrenmanlara benzer. Peki, pliometrik antrenman nedir nasıl uygulanır?

Pliometrik antrenman patlayıcı gücü, hızı ve dikey sıçrama yeteneğini artırmak için tasarlanmıştır. Antrenmanlar ise vücut ağırlığı kullanılarak yapılan yüksek yoğunluklu egzersizleri içerir. Brick ve pliometrik egzersiz yöntemi, triatloncular için ayrıca değerlidir, çünkü yarış gününde farklı disiplinler arasında geçiş yapmak zorunda kaldıkları için iyi bir alıştırma olabilir. Özellikle brick antrenmanı, triatloncuların yarış günü için daha hazır ve güçlü olmalarını sağlar.

Kaç Çeşit Antrenman Vardır?

Brick Antrenmanı, farklı spor disiplinlerini bir araya getirerek sporcuların genel performansını artıran etkili bir antrenman yöntemidir. Dolayısıyla antrenmanın içinde çeşitli alt kategoriler bulunur, ancak temelde brick ve reverse brick olmak üzere iki ana türü vardır. Her iki antrenman tipi de sporcuların vücutlarını farklı spor disiplinleri arasında geçiş yapmaya hazırlamak için önemlidir. Hangi tür antrenmanın tercih edileceği ise sporcuların hedeflerine, antrenman programlarına, fiziksel durumlarına bağlı olarak değişebilir. Önemli olan, brick antrenmanının temel prensiplerini anlamak ve bu prensiplere uygun bir antrenman programı oluşturmaktır.

Brick Antrenmanı Ne işe Yarar?

Triatloncuların ve bisiklet sporcularının performansını artırarak farklı spor disiplinleri arasında geçiş yapma yeteneklerini geliştiren brick antrenmanı, vücutta dayanıklılığı ve koordinasyonu geliştirmeye yardımcı olur. Böylece profesyonel sporcular yarış gününde daha iyi performans sergileyebilir. Brick antrenmanının diğer faydaları ise şunlardır;

  • Farklı spor disiplinlerini bir arada yaparak vücudun daha dayanıklı hâle gelmesine olanak tanır.
  • Bisikletten koşuya veya koşudan bisiklete geçiş yapma becerisini destekler.
  • Farklı spor dallarında hızlı geçiş yapmayı sağlayarak koordinasyonu artırmaya yardımcı olur.
  • Yarış günü koşullarına uyum sağlayarak sporcuyu yarışa hazırlar.
  • Hem fiziksel hem zihinsel olarak daha güçlü hissedilmesini destekleyerek sporcuların motive olmasına katkıda bulunur.

Brick Antrenmanı Nasıl Yapılır?

Brick antrenmanı bisiklet ve koşu egzersizlerinden oluşur. Ancak süre veya set olarak ne kadar yapılacağı hedeflerinize ya da kondisyonunuza bağlıdır. Klasik brick antrenman tipinde, bisiklet sürüşünün ardından hemen koşu antrenmanı yapılır. Yani, sporcunun bacaklarındaki yorgunluğu atmadan hemen koşuya başlaması gerekir. Böylece bisikletten koşuya geçişin zorluklarını deneyimlemek ve bu geçişi daha kolay hâle getirmek için idealdir.

Reverse brick antrenmanı ise bisiklet ile koşunun tam tersine yapılmasıdır. Koşu antrenmanının ardından hemen bisiklet sürüşünün gelmesi beklenir. Yani, sporcunun koşu sonrasında dinlenmeden bisiklet sürmeye başlaması gerekir. Koşu sonrası bacak yorgunluğunu atlatarak hızlı şekilde bisiklet sürmeyi öğretir.

Triatlon Antrenman Programı

Triatlon antrenman programı, yüzme, bisiklet ve koşu olmak üzere üç farklı spor dalını içeren yarışa hazırlık için tasarlanmış bir antrenman planıdır. Bu tür programlar genellikle sporcuların hedeflerine, mevcut kondisyon seviyelerine, yarışın uzunluğuna göre kişiselleştirilir. Antrenmanlar, her spor dalında teknik becerilerin geliştirilmesini, dayanıklılığın artırılmasını ve fiziksel / zihinsel olarak karşılaşmalara hazırlanmayı amaçlar.

Triatlon antrenman programları haftalık döngüler hâlinde düzenlenir; çoğunlukla dönüşümlü olarak yüzme, bisiklet, koşu antrenmanlarından oluşur. Hedef ise sporcuların performanslarını sürekli olarak artırmaktır. Siz de farklı branşlarda aynı anda ilerleme kaydetmek, vücut dayanıklılığınızı artırmak için yüzme, koşu ya da bisiklet binme ekipmanlarına Barcin.com aracılığıyla hemen sahip olabilirsiniz.

Stepper Aleti Nedir? Stepper Ne İşe Yarar?

Ağırlık Çalışırken Nefes ve Core Stabilitesi