Menu
in

Bu Kış Doğa Koşusu İle Forma Girin

doğa koşusu

Soğuk havalarda koşmak birçok kişi için oldukça zorlayıcı ve zahmetli bir etkinlik olarak görülebilir ancak kış mevsiminde koşmak sağlam bir temel oluşturmak için mükemmel bir zamandır. Sonbaharın sona ermesiyle birlikte çoğu insan spor ayakkabılarını toplayıp sıcak bahar günlerini beklemeye başlar ve kış dönemini koşu yapmadan geçirir. Spor uzmanları ve antrenörler, aylar boyunca açık alanda koşmamanın veya rutin programdan bir mevsimi çıkarmanın koşucuların lineer gelişimlerine ket vurabileceğini belirtmektedir. Hareket, enerji ve gücün dengeli bir şekilde kullanıldığı kış ve doğa koşusu sayesinde yıl boyu açık hava sporu yapmanın keyfini yaşayabilmek ve daha kısa süreler içerisinde zinde bir vücuda kavuşabilmek mümkündür. Sadece belli kurallara riayet ederek soğuk kış aylarında da sağlıklı ve eğlenceli doğa koşuları gerçekleştirebilirsiniz.

Koşunuzu Planlayın

Kışın gerçekleştirilen koşularda hava koşullarını kontrol etmek ve şartlara uygun şekilde giyinmek oldukça önemlidir. Yağışlı ve rüzgârlı bir havada doğa koşusu yapmaya çalışmak uzun vadede verimli ve pratik olmayabilir. Bu nedenle haftalık bir program yapmak ve 7 gün içinde hava şartlarının görece iyi olduğu günleri tercih etmek daha mantıklıdır. Hava koşullarını önceden tahmin edebilirseniz kar maskesi, eldiven ve rüzgârlık gibi ekstra giysilere olan ihtiyacınız da azalır. Koşu sırasında hava durumu kadar rüzgâr faktörünü de dikkate almalısınız. Rüzgârlı bir koşu gününde, başlangıç rotanızı rüzgâra karşı olarak belirleyip dönerken rüzgârı sırtınıza alabilirsiniz. Bu sayede koşunuzu daha rahat bir şekilde tamamlayabilir ve terleyen vücudunuzu rüzgârın soğutucu etkisine karşı koruma altına alabilirsiniz.

Tedbiri Elden Bırakmayın

Soğuk havalarda spor yapmak sıcak mevsimlere kıyasla daha zorlayıcı olabilir. Koşuya başlamadan önce gerekli ısınma hareketlerini yapmakta ve koşu esnasında dikkatli olmakta fayda vardır. Koşacağınız yerlerin zemin analizini yapmak son derece mühimdir. Bahar ve yaz döneminde oldukça yumuşak olan toprak zemin, eksi derecelerde tıpkı bir beton gibi sertleşebilir. Zeminde bulunan girinti çıkıntılar ve bitkiler hiç olmadığı kadar tehlikeli olabilir. Koşu pistlerinde veya tartan zeminli diğer alanlarda koşmak sakatlık riskini en aza indirir. Bulunduğunuz yerde özel koşu parkurları yoksa zeminin esnek, nemli ve yumuşak olmasına özen gösterin. Doğal zeminde koşarken daha dinamik bir şekilde hareket edebilmek mümkün olur. Dinamik koşu sırasında su birikintileri, çukurlar, taşlar ve ağaç parçaları gibi engellerin üzerinden atlayarak ilerleyebilirsiniz. Koşu yapacağınız yer, sadece araç ile gidilebilecek kadar uzaksa yanınıza mutlaka yedek spor giysileri almayı da ihmal etmeyin. Yedek bir içlik ya da çorap ihtiyaç halinde son derece faydalı olacaktır.

Soğuk Havalara Uygun Kıyafetler Tercih Edin

Soğuk havalarda spor yaparken uygun kıyafetlerin tercih edilmesi büyük önem taşır. Kalın, hacimli ve ağır giysiler yerine ince ve çok katlı spor kıyafetleri ile spor yapmak daha mantıklı olacaktır. Katmanlı giysiler sayesinde vücut ısınızın büyük bir bölümü içeride kalacağı için üşümeden spor yapabilirsiniz. Su ve rüzgâr geçirmez özelliğe sahip Gore-Tex giysiler, sizi soğuktan korurken kıyafet içinde oluşan ter ve nemi de dışarı atar. Bu sayede zorlu kış şartlarında dahi teninize temas eden giysiler kuru kalır. Ayakkabı seçiminde ise daha esnek davranabilirsiniz. Koştuğunuz zemine bağlı olarak su geçirmez koşu ayakkabılarını, bilekten korumalı yüksek spor ayakkabı modellerini veya hafif trekking ayakkabı çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca SmartWool çorap, termal işlik, bere ve boyunluk gibi ekipmanlar ile soğuğa karşı direncinizi artırabilirsiniz.

<En Rahat Koşu Kıyafetini Nasıl Seçersiniz?> yazımız koşu giyimi ile ilgili size yardımcı olabilir.

Kışlık kullanımlara uygun ve doğa koşusu için spor kıyafetlerine ve koşu ayakkabılarına güvenli alışveriş imkânı ve taksitli ödeme seçenekleri ile Barcin.com üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version