Menu
in

Bu Sonbaharda Outdoor Sporlarına Başlayın

outdoor sporları

Doğayla iç içe olmadığı sürece yaptığı spordan keyif alamayanlardansanız outdoor sporları tam size göre! Özellikle bahar aylarında sıkça tercih edilen outdoor sporları, bir yandan sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralarken bir yandan da keyifli bir hobi edinmenizi sağlıyor. İşte sonbaharda tercih edebileceğiniz outdoor spor türleri:

Doğa Sizi Çağırıyor

Outdoor spor dendiğinde akla ilk gelen, tabii ki koşu oluyor. Özellikle sonbahar aylarının serin ama üşütmeyen hava koşullarında yapıldığında bambaşka bir keyif vadeden koşu sporu, neredeyse herkesin yapabileceği antrenmanlardan bir tanesi oluyor. Üstelik koşu, bireysel bir spor olmasına karşın birçok açıdan sosyalleşmenin de önünü açıyor. Son yıllarda giderek popülerleşen koşu gruplarına katılarak hem yepyeni arkadaşlıklar edinebilir hem de temiz havanın tadını sağlıklı bir spor aktivitesiyle çıkarabilirsiniz.

Koşmanın zor olduğunu düşünenler için doğa yürüyüşü ismiyle de anılan trekking sporu, her yaştan insanın gerçekleştirebileceği bir aktivite olarak öne çıkıyor. Üstelik bu sporu dilerseniz ailenizle birlikte yaparak hafta sonlarınız için harika bir hobi de edinebilirsiniz. Trekking, her ne kadar özel bir eğitim gerektirmese de yürüyüşe çıkmadan önce aktivite sırasında oluşabilecek ihtiyaçlara karşı hazırlıklı olmanızı sağlayacak bir trekking çantası hazırlamanızda fayda bulunuyor.

Doğayla iç içe gerçekleştirilen aktiviteler arasında en popüler seçimlerden biri de bisiklet sporu oluyor. Ülkemizin birçok şehrinde bisikletçiler tarafından sıklıkla kullanılan bisiklet parkurları bulunuyor. Bir arazi bisikleti edinerek bisiklet gruplarına katılabilir ve doğanın davetkâr güzelliklerine doğru pedal çevirmeye başlayabilirsiniz.

Su Tutkunları İçin Sporlar

Doğa dendiğinde aklınıza ilk olarak dünyanın dörtte üçünü oluşturan su kütleleri geliyorsa suyla iç içe olacağınız outdoor sporları da tercih edebilirsiniz. Adrenalin hissini tam anlamıyla yaşamanızı sağlayacak olan rafting, ırmaklar veya güçlü su akıntılarında gerçekleştiriliyor. Grup hâlinde yapılan bir spor olan rafting’de temel hedef, suyun akıntısıyla baş etmeyi başararak botun üzerinde kalmak. Neredeyse vücudunuzdaki bütün kasları çalıştırmanızı sağlayacak olan bu spor ile oldukça keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Suyla iç içe olarak gerçekleştirebileceğiniz tek outdoor sporu rafting değil. Eğer hem suya yakın olmak hem de adrenalinden uzak durmak istiyorsanız kano sporunu tercih edebilirsiniz. Dilerseniz tek başınıza dilerseniz bir arkadaşınızla birlikte yapabileceğiniz kano sporu, hem huzur dolu bir uzaklaşma hissi hem de sağlıklı yaşamın kapılarını aralayan egzersizler vadediyor.

Heyecan Arayanlar İçin Ekstrem Sporlar

Biraz daha adrenalin istiyor ve doğanın tam göbeğinde bir aktivite gerçekleştirmeyi hedefliyorsanız dağcılık sporuna yönelebilirsiniz. Oldukça popüler outdoor sporları arasında bulunan dağcılık; kampçılık, yürüyüş ve tırmanış gibi aktivitelerin bir arada sunulduğu bir etkinlik. Ancak, zaman zaman keyifli olduğu kadar tehlikeli de olabilen bu spor türüne başlamadan önce bir dağcılık eğitimi almanız şart.

Dağcılık size yeterince ekstrem gelmediyse kaya tırmanışına yönelebilirsiniz. Tam anlamıyla tırmanma aktivitesine odaklı bir spor olan kaya tırmanışı, dağcılığa göre biraz daha tehlikeli, ancak bir o kadar da heyecanlı. Kaya tırmanışı yapmadan önce gerekli ekipmanları edinmek ve bu konuda uzman kişilerden eğitim almak, büyük önem taşıyor.

Outdoor spor arayışında alternatiflere odaklanmak isteyenleri ise paintball karşılıyor. İki takım hâlinde gerçekleştirilen paintball, ufak bir savaş simülasyonu sunmasının yanında vücudunuzu oldukça zorlayacak hareketler yapmanızı da gerektiriyor. Plastik mermilerle oynanan paintball, gerekli ekipmanlar eksiksiz kullanıldığında ve kurallara uyulduğunda tehlikesiz bir spor olarak değerlendiriliyor.

Sporu bir yaşam biçimi hâline getirenlerin sonbahar aylarında gerçekleştirebileceği çok sayıda outdoor sporları var. Ancak, tüm bu aktiviteler kendilerine özgü ekipman ve kıyafetler gerektiriyor. Barcin.com’da onlarca farklı spor türüne yönelik sayısız ürünü kolayca satın alabilir; doğayla buluşmanızı keyifle gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version