in

Buzdolabınızdan Çıkarmanız Gereken 8 Şey

Üretim teknolojileri gelişse de artan nüfusa göre hızlı ve düşük maliyetle üretilip piyasaya sürülen birçok kötü besin de gündelik hayatımızda bir şekilde yer edinmiş durumda. Burada birçoğumuzun buzdolabında bulunan sekiz zararlı yiyeceği ele alıyoruz. Bunları buzdolabınızdan ve hayatınızdan çıkartırsanız daha sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinebilmek için önemli bir fırsat yakalayacağınıza inanıyoruz.

Beyaz ekmek

Mahallenizdeki fırın veya bakkaldan devasa süpermarketlere kadar birçok yerde bulabileceğiniz lezzetsiz beyaz ekmek aynı zamanda besin değeri açısından da kötü karbonhidrat deposu olduğu için hayatınızda bulunmaması gereken bir yiyecek. Ülkemizdeki yiyecek kültürünün kötü bir tamamlayıcısı olan ve işlenmiş undan yapılan beyaz ekmek yerine tam buğday unundan veya farklı tahılları barındıran ekmekleri tercih etmeniz önemli bir artı sağlayacak.

İşlenmiş et

Bugün market raflarında sıra sıra dizili ısıl işlem görmüş sucuklar, ucuz salamlar, uzun süre elverişsiz şartlarda saklanmış kanatlı hayvan kökenli et ürünleri ve inanılmaz derecede işlenmiş etimsi yiyecekler sağlığımıza ciddi birer tehdit oluşturuyor. Sağlık etkileri konusunda araştırma yapan kişiyi vejetaryen olmaya itebilecek olan bu işlenmiş etler yerine kasap veya marketlerin ilgili reyonlarından satın alınabilecek et gibi etler tüketilebilir. Balık da her zaman güzel bir seçenek.

beslenme-buzdolabi

Gazlı içecekler

Çocuğunuza belirli bir yaşa kadar kola içirtmemiş olabilirsiniz ama bu sizi iyi bir ebeveyn yapmaya yetmez. Siz de içmemelisiniz. Hatta gazlı içeceklerin kalorisi pratikte sıfır olan şekersiz türevlerini bile içmemeniz gerekiyor. Evet içinde şeker olmasalar bile vücuda verdikleri zararın haddi hesabı yok. Şekerliler ise doğrudan birçok hastalığı çağırıyor. Alternatif olarak maden suyu, ayran ve şalgam gibi mükemmele yakın seçeneklerin bulunduğu bir ülkedeyiz. Sağlıklı yaşam için daha doğru soğuk meşrubatları değerlendirmek iyi olacaktır.

Dondurma

Her ne kadar zaten marketlerde satılan birçok dondurma türevi ürün, süt ve meyveyle aromalandırılmış buz olsa da dondurma çok masum bir tatlı değil. Doğalı az miktarda şeker barındırsa bile doğrudan yapay şeker alımına sebep oluyor. Yapay olanlardaki gıda boyası ve sözde “doğala özdeş” aromalar konusunda vücut kimyasını bozan birçok şey var. En ideal alternatif yoğurtla birlikte tüketebileceğiniz mevye dilimleri olacaktır.

Patates kızartması

Fast food restoranlarında bulunan ve sizin damak zevkiniz için özel olarak hazırlanmış, gerçek bir patatesten başka her şeye benzeyen patateslerden zaten uzak duruyorsunuz, değil mi? Peki o dondurulmuş patatesler? Kötü haber; en az restorandakiler kadar kötüler. Ne kadar kaliteli yağda kızartırsanız kızartın günün sonunda işlenmiş kötü karbonhidrata beslenme düzeninizde yer vermemelisiniz. Bunun yerine kendi aldığınız patatesleri kabuklu şekilde fırında hazırlayın. Oh, mis.

mayonez

Diyet süt ve süt ürünler

Devasa diyet ürün pazarından en büyük nasibi alan besinlerin başında süt ve süt ürünleri geliyor. Süt ve süt ürünlerinin diyet sürümleri daha az kalorili ve bağıl olarak daha fazla protein içeriyor olabilir. Evet o pembe paketli kaşarda yanındakine göre daha az kalori ve daha çok protein var. Ama sütün yağı alınarak üretilen bu ürünler sizi bu nitelikli yağlardan alıkoyuyor. Bu nedenle diyet olmayan süt ve süt ürünlerini, yani tam yağlı olanları tüketmeye gayret etmeniz zararınıza değil yararınıza.

Hazır yemekler

Konserve inanılmaz bir teknoloji. Gıdaya göre de genellikle çok sağlıklı olabiliyorlar. Fakat karmaşık biçimde üretilmiş ve içinde birçok katkı maddesi bulunan hazır yemek biçimindeki ürünler maalesef olağan şartlarda temas etmemeniz gereken maddeleri barındırıyor. Konserve veya vakumlu cam kavanozlarda sunulan tüketime hazır yemekler yerine nohut veya balık gibi ham hali en basit şekilde ve katkısız paketlenmiş temel gıdalardan kendi yemeğinizi üretmenizi öneriyoruz.

Mayonez ve soslar

Başta mayonez olmak üzere ketçap ve diğer soslar hem yapay maddeler hem de barındırdıkları şeker nedeniyle kötü gıdalar arasında yer alıyorlar. Özellikle de nişastayla çoğaltılmış ev dışı tüketim için satılan ve az evvel yediğiniz sosisli sandviçteki veya Rus salatasındaki mayonez koşarak kaçmanız gereken bir besin. Bunun yerine baharat ve zeytinyağı karışımları gibi daha doğal “ek lezzetleri” deneyebilirsiniz

Atari Mi E-Spor Mu?

Forward Lunge Egzersizi Nasıl Yapılır?