Menu
in

Çocuk da Yaparım Kariyer de Diyen Sporcu Anneler!

Profesyonel sporcu olmak yüksek kondisyon ve özveri gerektiren bir disiplindir. Hatta olimpiyatlara katılabilecek nitelikte profesyonel sporcu olmak, bitmek bilmeyen antrenmanlara katılmak ve aylar süren kamplarda evden çok uzakta olmak demektir.

Şimdi bu yoğunluğa bir de anneliğin getirdiği sorumlulukları ekleyin. İmkansız dediğinizi duyar gibiyiz 🙂 Lakin onlar imkansızı da başararak hem kariyer hem de çocuk yapan sporcu anneler!

Şimdi size minik yavrularının yanından güç bela ayrılıp, akşam olunca eve madalyayla dönen sporcu annelerin bazılarından bahsedeceğiz.

Neslihan Demir

Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi voleybolculardan biri olan Eczacıbaşı VitrA’nın kaptanı Neslihan Demir’in, kariyerinin zirvesindeyken doğurduğu, Zeynep adında bir de kızı var. Hem kızına hem de voleybol kariyerine inanılmaz bir özveriyle bağlı olan Neslihan, verdiği bir röportajda annesinin muhteşem desteği sayesinde her iki tarafı da rahatlıkla yönetebildiğinden bahsetmişti. Kariyerine oynadığı takımıyla ve milli takımla birçok başarılı turnuvalar ve kupalar sığdırmış Demir Yumruk Neslihan Demir, hem anne hem de başarılı bir sporcu olunabileceğinin en büyük kanıtı.

Göksu Üçtaş Şanlı

Adını ilk kez 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda duymaya başladığımız Göksu Üçtaş Şanlı, 5 yaşından beri cimnastik yapan ve onlarca başarıya imza atmış bir sporcu anne! Bebeği doğduktan 11 ay sonra spora muhteşem bir dönüş yapan Göksu, katıldığı ilk organizasyon olan Mersin World Challenge Cup – Kadınlar Yer Hareketleri’nde altın madalyanın sahibi oldu. Hatta şampiyonluk sevincini yaşadığı sırada kucağında minik kızı Lina da vardı.

Göksu, imkansız diye bir şey olmadığının adeta canlı kanıtı gibi.

Kristin Armstrong

Katıldığı son 3 olimpiyatta 3 altın madalya kazanarak müthiş bir başarıya imza atan sporcu anne Kristin Armstrong’la tanışın. 27 yaşına kadar koşu sporuyla uğraşan Kristin, geçirdiği ciddi rahatsızlık sebebiyle kariyerini sonlandırmak durumunda kaldı. Elbette spora büyük aşkla bağlı bir sporcu için bu sporu bırakacağı anlamına gelmiyordu ve 30’larına yaklaştığı yıllarda branşını değiştirerek spora bisikletçi olarak devam etmeye başladı. Kariyerinin zirvesi sayılan Dünya Şampiyonası’nın bitimiyle spora ara verdiğini açıkladı ve evlenerek bir çocuk doğurdu. Kimse geri dönmesini beklemiyordu ama Kristin’in dönüşü müthiş oldu ve çocuğunun tüm sorumluluklarına rağmen çok çalıştı ve katıldığı ilk turnuvadan altın madalya kazanarak hakkındaki olumsuz düşünceleri bir çırpıda silmeyi başardı. Kristin 40’li yaşlarını çoktan geçmiş olmasına rağmen hala yarışmalara katılmaya sıcak bakıyor. Bu arada Kristin’in eski bisikletçi Lance Armstrong’la sadece soyadı benzerliklerinin olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Sema Aydemir

Onu nereden hatırladığınızı hemen söyleyelim. O bu aralar tüm Türkiye’nin ekrana kilitlenmesine sebep olan Survivor yarışmasının en başarılı oyuncularından Survivor Sema! Tabii ki Sema Aydemir’i sadece Survivor üzerinden anlatmak olmaz. O, 2004 ve 2012 Olimpiyatlarında ülkemizi 400 metre engelli ve bayrak yarışlarında başarıyla temsil etmiş milli atletimizdir. Yarışmada da sıkça bahsettiği oğlu Ali’ye olan düşkünlüğü ise herkesçe biliniyor. O da hem kariyer hem de çocuk yapan sporcu annelerden sadece biri.

Arzu Göllü

Efsane basketbol antrenörü Cengiz Göllü’nün kızı olan Arzu Göllü de hem sporcu hem de anne olan sporcu kadınlardan biri. 15 yılı milli takımda olmak üzere 32 yıl boyunca çeşitli takımlarda forma giymiş efsane voleybolcu, çocuğu doğduktan sonra onu en çok çocuğundan ayrı kalmak zorunda kaldığı deplasman maçları zorlamış. Her zorluğa rağmen voleyboldan vazgeçmeyen Arzu Göllü, 2 yıllık aradan sonra çok sevdiği voleybola geri dönmüş ve hem anneliği hem de voleybolu beraber idare etmeyi başarmış.

Serena Williams

Kısa bir süre önce hamililiğini sosyal medyadan yanlışlıkla paylaştığı bir fotoğrafla duyuran ünlü raket de böylelikle sporcu anneler kervanına katılacak son isim oldu. Son katıldığı ve kazandığı Avusturalya Açık Tenis Turnuvası’ndayken hamile olduğu ortaya çıkan Williams’ın sonbaharda çocuğunu kucağına alması bekleniyor. 35 yaşında olsa da performansında en ufak bir düşüş görülmeyen tenisçiyi muhtemelen doğumdan hemen sonra da kortlarda görmeye devam edeceğiz.

Yorum Yazın

Exit mobile version