in

En Çok Kalori Yaktıracak 3 Spor Aktivitesi

Sağlıklı beslenmeye başladınız ve kilo vermek için hayalini kurduğunuz düzenli yaşam için ilk adımı attınız. Peki ya spor? Spor yapmanın vücuttaki fazla yağlarınızı yakmada bir numaralı çözüm olduğunu zaten biliyorsunuz. Herkesin en büyük derdi olan fazlalıklar yani bir başka deyişler kaloriler, ancak düzenli beslenmeyle ve en önemlisi spor yaparak yakılabiliyor. Enerji tükettiğiniz ve bol hareket ettiğiniz sporları tercih etmeniz elbette daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır ancak sizler için tüm spor türleri arasından en çok kalori yakacağınız üç spor dalını seçtik.

Yüzmek

kalori_yaktiran_uc_spor_aktivitesi_yuzme

Spor yapmanın belki de en keyifli türlerinden olan yüzme, hem sizi çok yormadan hem de tabiri caizse sizi terletmeden kalorilerinizi yakabileceğiniz sporlar arasında birinci sırada yer alıyor. Ne kadar çok kilonuz varsa o kadar çok kalori yakabileceğiniz bir hareket diziliminden oluşan yüzme egzersizleri için, en önemli unsur bir düzeninizin olması. Her gün en az bir tur yüzen biri için, yakılan kaloriler her gün daha da artacaktır. Kiloyla doğru orantılı bir şekilde yakılan kaloriler için şu örneği verebiliriz: Her gün bir saat civarında yüzen ve 58 kilo olduğunu varsaydığımız biri için, serbest stilde normal bir hızla yüzmek tam 413 kalori kaybetmesini sağlar. Eğer bu kişi normalden daha hızlı yüzebiliyorsa, yakılan kalorinin neredeyse 600 olduğunu da görürüz. Sonuç olarak bu kadar kısa bir zamanda bu kadar kalori yakmanın mümkün olduğu spor türünün başında yüzme geliyor.

Bisiklete binmek

kalori_yaktiran_uc_spor_aktivitesi_bisiklet

Neredeyse spor bile sayılamayacak kadar eğlenceli bir aktivite olan bisiklete binmek, herkesin çocukluğundan bu yana favorisi olan eylemlerin başında gelir. Kısa mesafeli ve eğlence için yapıldığında belki de vücudumuzun hareketlerini çok da iyi anlayamadığımız bisiklette, aslında vücudumuzun oldukça fazla bölgesi çalışıyor. Bisiklete binmeyi gündelik rutinlerinizden biri değil de spor yapmak olarak benimsediğinizde faydasını en kısa zamanda göreceğinizi söyleyebiliriz. Her gün düzenli bir şekilde bir saat bisiklete binmek, tam 510 kalori yakmanızı sağlıyor. Spor dalları arasında en çok efor gösterdiğiniz dallardan olan bisiklete binmeyi daha ciddiye almanızda fayda var.

Koşmak

kalori_yaktiran_uc_spor_aktivitesi_kosmak

Sayısız spor dalının ilk şartlarından biri olan koşmak, spor yapmanın belki de en temel aktivitelerinden biri olarak biliniyor. Spor yapmak isteyen herkesin, sadece bir çift spor ayakkabı giyerek yapabileceği koşma aktivitesi, belirli bir düzende yapıldığı takdirde, vücudu oldukça faydalı bir şekilde forma sokmaya yetecek kadar yağ yakımı sağlıyor. Temponuzu doğru ayarlayıp (genellikle önce yavaş, sonra hızlandığınız tempolar önerilir), bir saat koşacak formu korursanız, her defasında yaktığınız kalorileri arttıracaksınız demektir. Vücudunuzun şekle girmesi ve sağlıklı bir hayata sahip olmanızın yanı sıra metabolizmanızı da güçlendirecek aktivitelerin başında düzenli olarak koşmak geliyor.

Çocuk da Yaparım Kariyer de Diyen Sporcu Anneler!

Euroleague Sezonun En iyi Beşinde Fenerbahçe’ye İki Koltuk!