in

Euroleague Sezonun En iyi Beşinde Fenerbahçe’ye İki Koltuk!

Format değişikliği ile beraber her sene kalitesini bir üst çıtaya çıkartarak Avrupa’nın en prestijli basketbol organizasyonu haline gelen Euroleague geçtiğimiz günlerde istatistikler doğrultusunda sezonun en iyi iki beşini açıkladı.

Takımlarda yapılan analizler ve basketbol otoritelerinin değerlendirmeleri sonucu sezonun altın karması olarak adlandırılan beşte Fenerbahçe iki koltuğun sahibi oldu. Adlarını koltuklara yazdıran isimler başarılı şutör Bogdan Bogdanovic ile taraftarların en sevdiği isimlerden minik dev Ekpe Udoh oldu.

Geriye kalan en iyi üç oyuncu Real Madrid point guardı Sergio Lull, CSKA Moscow forveti Nando De Colo ve Olympiacos Piraeus uzun forveti Georgios Printezis!

Türk takımları bazında ele alındığında sezonun en iyi ikinci beşi kadrosunda Darüşşafaka Doğuş’tan Brad Wanamaker ve Anadolu Efes’in pota altı canavarı Bryant Dunston kadrodaki yerini aldı. En iyi ikinci beş kadrosunda Euroleague’de guardlara master eğitimi verecek derecede  tecrübeli oyuncu olan Milos Teodosic ve Real Madrid’in tecrübeli pivotu Gustavo Ayon her zamanki yerini alırken sezonun sürpriz oyuncularından Brose Bamberg forması giyen Nicolo Melli ikinci beşi tamamlayan oyuncu oldu.

Final Four’a giden yolda havlu atanda var rüzgarı arkasına alıp kupaya bir adım yaklaşan da! Sezonun en iyi oyuncularını süzgeçten geçirdiğimiz yazımızda sıra geldi oyuncuların genel istatistiklerine. Bakalım kahramanlarımız bu zorlu sezonda neler yaptı?

1. Real Madrid – Sergio Lull

fenerbahceye_iki_koltuksergio_lull

Euroleague normal sezonunda herhangi bir istatistik liderliğinde yer almasa da kendisini yakından takip edenlerin çok iyi bildiği bir şey var! Lull sahada olduğu sürece Real Madrid gerçek kimliğine kavuşuyor. Yeri geldiğinde kaderi değiştiren basketlere ve asistlere imza atan Lull sahada bulunduğu her maçta 20 sayının üstünde performans göstermesi en iyi beşteki yerini almasında en büyük nedenlerden.

2. CSKA Moscow – Nando De Colo

fenerbahce_ye_iki_koltuk_nando_de_colo

Son şampiyonun bu senede silahı Nando De Colo. Oynadığı her maçta çift haneli sayılar kaydederek ve takımın en skoreri olarak bitirmediği maç bir elin parmak sayısını geçmez. Eurolegue’in en çok penetre yapan forvet oyuncuları arasında.

3. Real Madrid – Gustavo Ayon

fenerbahceye_iki_koltuk_gustavo_ayon

Avrupa’nın en tecrübeli pota altı oyuncuları arasında olan Gustavo, tüm sezon boyunca iki sayılık isabet oranı istatistiğinde liderliği ele geçirmiş durumda. Final Four’da İstatistiklerine yeni sayılar ekleyeceğinden hiç şüphemiz yok.  Özellikle sırtı dönük hücumlarda sonuna kadar kullanan Ayon rakiplerine bir hayli zor anlar yaşatabiliyor.

4. Fenerbahçe – Bogdan Bogdonovic

bogdan_bogdonovic

Takımı iğne ipliğinden geçiren adam! Sezona sakatlıkla başlamasına rağmen çalışmalarına hız kesmeden devam etti. Formasına tekrar kavuştuğunda performansı merak edilen Bogdan sanki hiç sakatlık yaşanmamış performansını ortaya koydu. Her maç performans grafiğini yükselten Sırp oyuncu Panathinaikos ile olan Play-Off serisinde oynadığı oyunla bir anda rakiplerin korkulu rüyası haline geldi. Şut yüzdesini de arttıran Bogdan en iyi beşi sonuna kadar hak ediyor.

5. Fenerbahçe – Ekpe Udoh

fenerbahceye_iki_koltuk_ekbe_udoh

Rakiplerine potayı göstermeyen Udoh, güncel istatistiklere bakıldığında ribound ve blok liderliğini elinde bulunduruyor. Maç başına ortalama 10 ribound ve 3 blok istatistikleri ile Euroleague’de en iyi uzunlar arasında yerini sağlamlaştırmış durumda. Orta mesafeli şut özelliğini gün geçtikçe daha çok geliştirmesi ile boyalı alanın hakimiyetinde söz sahibi oluyor.

En Çok Kalori Yaktıracak 3 Spor Aktivitesi

The Program: Armstrong, Doping Skandalı ve Şampiyonluk