in

Çocuklar İçin Doğru Sırt Çantası Nasıl Seçilir?

Okula dönüş başlıyor! Her yıl olduğu gibi bu yıl da velileri okul alışverişi telaşı sardı. Kalem, defter, ayakkabı, sırt çantası derken alışveriş listesi uzayıp gidiyor. Lakin içlerinde biri var ki yanlış kullanıldığında vücut bütünlüğünüzü bile bozabilir. Tabii ki sırt çantalarından bahsediyoruz. Peki doğru sırt çantası nasıl seçilir? Doğru tercih yapılmazsa, oluşabilecek rahatsızlıklar konusunda yeterince bilgili miyiz?

Çanta alırken dikkat edilmesi gerekenler konusuna geçmeden önce yapılan en büyük hatadan bahsetmeden olmaz. Millet olarak çanta taşımayı bilmiyoruz. Daha cool görünmek, tarz olmak gibi kaygılarla çantayı hiç olmaması gereken biçimlerde taşıyor, çeşitli hastalıklara davetiye çıkardığımızın farkına bile varmıyoruz. Mesela, sırt çantalarını tek omuzda taşımak bütün ağırlığı tek tarafınıza bindireceği için duruş bozukluğu yaratır. Buna bağlı olarak da bel fıtığı, boyun düzleşmesi, boyun fıtığı, baş ağrıları gibi rahatsızlıklar görülebilir. Kalp-solunum sistemi üzerinde kalıcı hasarlar oluşabilir. Sert omuz askıları boyun ve sırtımızdaki bağ dokularına zarar verebilir. Unutmayın ki, ağır ve yanlış taşınan çantalar en çok sırt bölgemizi etkiler. Son zamanlarda okul çağındaki çocuklarda daha çok görülmeye başlayan skolyoz (omurga eğriliği) hastalığının en büyük sebebi de şüphesiz sırt çantaları.

Sırt çantası seçerken öncelikle hangi cinsiyet için alacağınız önemli. Erkek sırt çantası ve kadın sırt çantası olarak ikiye ayrılan çantalar, her cinsiyet için farklı özelliklerde üretildiklerinden alırken çok dikkat etmek gerekir. 

sirt-cantasi

Sırt Çantası Seçerken Neye Dikkat Etmeliyiz?

Ağırlık

Yukarıdaki saydığımız rahatsızlıkları önlemek için en başta çocukların çok ağır çantalar kullanmalarını engellemeliyiz. İdeal sırt çantası çocuğun vücut ağırlığının %10’unu geçmemeli. Çocuğunuzun kendinden büyük bir çantası olmasını istemiyorsanız, çantayı çocuğun boy-kilo dengesine bakarak seçmelisiniz.

Çocuğunuz evde çıkmadan önce çantasını kaldırarak ağırlığın onun için uygun olup olmadığını mutlaka ölçmelisiniz. Almadan önce kendi boş ağırlığı da hafif olan çantaları seçmelisiniz.

Askılar

Öncelikle çanta her iki askısı da omza takılarak taşınmalıdır. Askıların geniş ve yumuşak olmasına özen gösterin. Dar askılar omuzlarda büyük rahatsızlıklar verebilir. Sert askılar ise, omuz ve boyun ölgesindeki damarlara baskı yaparak kol uyuşmalarına ve o bölgedeki dokunun zedelenmesine yol açabilir. Alt taraftaki askıları vücuda yakın, belinizin 5 cm. üstünde olacak şekilde ayarlayıp takın.

Daha önceleri dağcı sırt çantalarında sıkça rastladığımız bir detay, artık günlük kullanılan sırt çantalarında da karşımıza çıkmaya başladı. Sırtı yumuşak tutacak bir sırt pedi ve bel boşluğunu dolduracak ve hava akımını sağlayacak bir bel yastığı ile tasarlanmış okul çantaları öğrenciler için ideal. Bu özellikler, çantadaki eşyaların vücuda batmasını engeller ve yastık görevi görerek sırtı destekler, ayakta durmayı kolaylaştırır; omurga sağlığınıza iyi gelir.

Bahsettiğimiz iki konuda sizi hayli tatmin edeceğini düşündüğümüz çocuk sırt çantası modellerine linkten göz atabilirsiniz.

sirt_cantasi

Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çanta ne kadar ağır olursa olsun sırtta uzun süre asla taşınmamalıdır. Özellikle çanta ağırsa öne doğru ve yere doğru eğilmemek gerekir. Çok ağır çantalar, bozulan ağırlık merkezi sebebiyle çocukların dengesini hemen bozabilir. Bu da kolayca düşmelere ve yaralanmalara sebep olabilir.

Ev-okul arası uzun bir mesafeyse ve çanta uzun süre ayakta kalınacaksa çanta mutlaka çıkarılmalıdır.

Çantanızı nasıl seçmeniz gerektiğine karar verdiğinize göre sıra geldi 2017-2018 eğitim – öğretim yılında moda olan ayakkabı ve çantalar için yazımıza göz gezdirmelisiniz.

Bu Sporun Sabırla Bir İlgisi var: Tırmanış

12 Dev Adam ve İstanbul Euro Basket İçin Hazır!