Menu
in

Çocuklara Basketbol Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Basketbol bir dizi hamleyi içeren, ayakların sürekli aktif olduğu bir oyun. Koş, hücuma geç, ani dönüşler yap ve zıpla! Bu kadar aktif bir spora ilgi duyan çocuğunuzun rahatlığını ve yüksek performansını doğru bir basketbol ayakkabısıyla destekleyebilirsiniz. Fakat sıradan bir basketbol ayakkabısından bahsetmiyoruz. Önemli olan onun ayağı için doğru bir basketbol ayakkabısı seçmek. Doğru bir basketbol ayakkabısı? İşte bu noktada aklınızdaki soruları cevaplamaya geldik.

Tabanın esnekliğini kontrol edin

Çocuk basketbol ayakkabıları için taban çok önemli. Çünkü basketbol, az önce de bahsettiğimiz gibi aksiyonu bol bir oyun ve sürekli ayaklar aktif bir şekilde kullanılıyor. Ayakların vücudu rahatça desteklemesi için sağlam bir tabana ihtiyacı var.  İyi bir taban, dengeyi korur, bileğin dönmesini büyük ölçüde önlerken ayağın yorulmaması için elinden geleni yapar. Çocuğunuza basketbol ayakkabısı satın almaya karar verdiğinizde tabanın düz ve geniş olduğundan emin olun. Tabanın basketbola uygun olup olmadığını kontrol etmeniz için ayaktopu bölgesinin büküldüğünden emin olun. Eğer bükülüyorsa o ayakkabı sıçrama ve koşmalarda esneklik sağlayabiliyor demektir. Basketbol ayakkabılarının tabanlarına baktığınızda, değişik şekiller görürsünüz. Bu şekiller içinde basketbol tabanlarında balıksırtı desen oldukça ünlüdür. Tabandaki bu desen ani frenlerde yeterli çekiş gücünü sağlar.

En önemlisi yeterli yastıklama

Orta tabanda bulunan yastıklama, basketbol gibi zıplamanın ön planda olduğu bir sporda çok önemli. Yeterli yastıklama, sıçramalarda çocuklara yaylanma imkanı tanırken, tabanın zemine sert düşüşünde dahi ayağı korur. Yastıklama malzemesi olarak EVA, sıkıştırılmış EVA ve poliüretan kombinasyonları kullanılır. İçlerinden en sağlamı poliüretandır ve bu basketbol ayakkabısı fiyatlarını da etkileyebilir. Fakat EVA yastıklama da ideal seçenektir.

Bağcıklı mı cırt cırtlı mı?

Profesyonel basketbolcular genellikle bağcıklı ayakkabıları kullanırlar. Yalnız bağcık kapatma sistemleri bulunur ve bağcıkların oyun sırasında çözülmesini engeller. Bilekleri daha iyi sarması için de bağcıkların üzerinde cırt cırt bulunan ayakkabılar çocuklar için daha güvenli olabilir.

Parmak uçlarına dikkat

Çocuklara basketbol ayakkabısı alırken parmak kutusunun konforundan ve genişliğinden emin olmak gerekli. Çocuğunuza ayakkabı alırken, parmakların uca temas etmesi ya da parmakların katlanmasından parmak kutusunun uygun olmadığını görebilirsiniz. Eğer ön taraf çok dar ya da küçük olursa kas ve tendomlar sıkışarak krampları tetikler. Başparmak ve ayakkabı ucu arasında en az 1-2 cm bulunduğundan emin olun.

Günlük giyimde basketbol ayakkabısı tercih etmek doğru mu?

Çocuğunuz tam bir basketbol aşığı ve günlük hayatta da bu ayakkabıları giymek istiyor. Basketbol ayakkabılarını günlük olarak kullanmak, kramponlar kadar tehlikeli değildir. Fakat basketbol ayakkabıların günlük kullanımlar için uygun olduğunu da söyleyemeyiz. Basketbol ayakkabıları, basketbol sporunun dinamiklerine göre tasarlanır. Günlük spor ayakkabılara göre daha ağır ve daha büyük bir görünümleri vardır. Bilek yapıları ile pantolonla giymeye uygun değillerdir. Bilek desteği, yastıklama ve taban özellikleri; dönüşler, hoplama-zıplama gibi aktivitelere uygun olarak tasarlanır. Bunun yüzden rutin yürüyüşler için basketbol ayakkabısı kullanışlı olmayabilir.

Kısaca dikkat etmeniz gerekenleri toparlarsak;

  • Basketbol ayakkabılarında taban seçimi çok önemli. Geniş ve esnek bir taban, sıçrama hareketlerini kolaylaştırır. Bu yüzden ayaktopu bölgesinin büküldüğünden emin olun.
  • Basketbol ayakkabılarında yastıklama özelliği diğer önemli kriter. Çünkü yastıklama sıçrama sırasında yaylanma şansını verirken zemine inişlerde de yumuşaklık sağlar. Bunun için yastıklamanın yeterli olduğundan emin olmalısınız.
  • Çocuğunuzun ayak başparmakla ayakkabı ucunda 1 cm olmasına dikkat edin. Ayakkabı alırken, çocuğunuzun giyeceği basketbol çorabının kalınlığını da göz önünde bulundurun. Eğer numarası daha büyük bir ayakkabı alırsanız, düşündüğünüzün aksine bu durum, çocuğunuzun ayak konforunu olumsuz olarak engeller.
  • Çoğu basketbol ayakkabısı kapalı alan sahaları (parke) için üretilir. Eğer açık havada, beton zeminde oynanacaksa, daha sağlam ve sert tabanlar tercih edilir.
  • Bilek desteği, bilek burkulmalarını engeller. Çocuğunuz, orta, yüksek ve düşük bilek desteklerinden hangisine ihtiyaç duyuyorsa onu tercih edin.
  • Özellikle çocuklar için tercih edilen basketbol ayakkabılarının bağcıklarında bulunan kapama sistemi önemlidir. Kapama sistemi olan ayakkabılar bağcıkların çözülmesini önler. Bunun için cırt cırtlı modelleri de tercih edebilirsiniz.
  • Basketbol ayakkabısının dış yüzeyi hem hijyen hem de ayak sağlığı açısından nefes aldırır nitelikte olmalıdır.

Bonus: Seneye de giysin ama bu sene en iyisini giysin!

Seneye de giyer mantığını bir kenara bırakın çünkü önemli olan basketbol ayakkabısının konforu ve performansa destek çıkmasıdır. Bırakın minik sporcu, önümüzdeki sene değil bu sene dilediği gibi potalara hükmetsin.

Yorum Yazın

Exit mobile version