Menu
in

Curry – Durant vs Lebron – Irving

Yorucu ve uzun soluklu NBA normal sezon maratonunun sonunda şampiyonluk yüzüğünü takacak takımın belli olacağı NBA Play-off Final serisinde üç maç geride kaldı. Clevland’ın evinde oynanan serinin ilk iki maçından Golden State, her zamanki gibi rakiplerine kabus gibi şutlarını yağdırmaya devam eden Curry, Durant ve Klay Thampson’un performansları ile galip ayrıldı. NBA’in “Kral” lakaplı Lebron James ve saz arkadaşları saha avantıjının kendilerinde olmasına rağmen Warriors’un atış gücüne karşı direnç gösteremedi. Üçüncü maçın ardından gerçekleşen basın toplantısında Golden State hakkında düşüncelerini dile getiren Lebron;

“Büyük ihtimalle kariyerimde en fazla atış gücüne sahip takım bu. Bu zamana kadar bir çok harika takımla karşılaştım ama hiç birinde bu tarz sayı atma kapasitesi yoktu”

Şimdi sırada dördüncü maç var. Sizce dördüncü maçın sonunda gülen taraf Kral ve arkadaşları olur mu? Serinin üç maçında da sahadan mağlup ayrılan Clevland için işler gittikçe zorlaşıyor. NBA’de sürprizlere şaşırmamalısınız. Tarihinde birçok 3-0’lık seriden geri dönüş ile şampiyonluğa ulaşan takımlar mevcut bir yenisi daha neden olmasın?

Bu sorular ile kendimizi meşgul etmeden taze taze geride kalan üç maçta yıldızlarımızın performanslarına geçelim. İlk olarak Golden State yıldızlarının performansları ile başlayalım.

Stephen Curry

Golden State’in şut makinesi her maç performans grafiğini bozmadan yoluna devam ediyor. Takımın en önemli silahlarından biri olan ve NBA’de attığı üçlükler ile rekorlara doymayan Curry, final serisinde istikrarını sürdürüyor. Curry serinin ilk maçında 28 sayı 6 ribound 10 asist ve 3 top çalma ile oynayarak takımının galip gelmesinde rol sahibi olan oyunculardandı. Serinin ikinci maçında, birinci maçtaki performansını aratmayacak şekilde sahada 32 sayı üreten Curry, aynı zamanda istatistiklere kaydettiği 10 ribound, 11 asist ve 1 top çalma ile seriye damgasını vurmaya devam etti. 9 Haziran sabahı Türkiye saati ile saat 04.00’da oynanan üçüncü maçta ise 28 sayı, 13 ribound ve 6 asist 2 top çalmalık performansı ile yine galibiyetin altına imzasını ekleyen oyunculardandı.

Kevin Durant

Şampiyonluk yüzüğünü o kadar istiyor ki her maç sahada gösterdiği performans artıyor. Serinin ilk maçından itibaren sahada önemli işler yapan Durant, Golden State’in galibiyete ulaşmasındaki en önemli silahlardan bir tanesi diyebiliriz. Durant hem saha içi, hem saha dışı hem de çembere penetreleri ile kısa forvetin yapması gereken ne varsa yapıyor. İlk üç maçın sonunda istatistiklerine baktığımızda ilk maçta sahada kaldığı 38 dakika da, 37 sayı 9 ribound 8 asist üretti. Şampiyonluğa yemin biçen Durant ikinci maçta da sahada kaldığı 40 dakikada 33 sayı 13 ribound 6 asist ve 3 top çalma ile üçüncü maç öncesi şampiyonluğa ne kadar hazır olduğunu gösterdi. En son oynanan serinin üçüncü maçının son anlarında kritik basketlere imza atarak takımın galip gelmesinde başrolü oynadı. Durant bu maçta kaydettiği 39 sayı 11 ribount 10 asist ve 1 top çalma ile geceyi Trille-Double ile bitiridi.

Final serisinde üç maçta umduğunu bulamayan Clevland’da ise takımın gözde oyuncuları Lebron ve Kyrie yine performansları ile takımın yükünü omuzlarına alıyor.

Lebron James

Kral daha ne yapsın? Seri öncesi medyada Stephen Curry, karşısında neler yapacağı merak edilen James, sezon ortalamasının üstünde maçlar çıkarmasına rağmen takım bir ikinci destek arıyor. Bu seride işlerin zorlaşmasının sebebi karşılarında skor üretebilen ve maçın gidişatına etki edebilen oyuncu alternatifinin fazla olmasıdır. Kral’ın üç maçlık performansına baktığımızda ilk maç 28 sayı 15 ribound 8 asist ile Double – Double yaparken ikinci maçta 29 sayı 11 ribound 10 asist 1 top çalma ile Triblle – Double’a imza attı. Son oynanan maçta 45 dakika sahada kalan James, 39 sayı 11 ribound 9 asist 1 top çalma ve 1 blok yaparak Clevland kanadında en tekili oyuncu oldu ancak galibiyet için yeterli olmadı.

Kyrie Irving

Takımda skor yükünü sırtalayan ikinci oyuncu olmasına rağmen, serideki performansı ile göz dolduruyor ancak galibiyet için bir türlü yeterli olmuyor. Son maç ikinci ve üçüncü çeyreğe rüzgar gibi başladı ancak rüzgarın yönü Golden State’e bir anda dönünce işler pekte umduğu gibi gitmedi. Kyrie üç maçlık performansına baktığımızda ilk maç 24 sayı 3 ribound yaparken sadece 2 asist üretebilmesi takımdaki diğer oyunculardan neden verim alınamadığı sorusunu belki de cevaplıyor diyebiliriz. İkinci maç 19 sayı Clevland hanesine yazdıran oyuncu, 2 ribound yaparken 7 assist bir top çalmayı da istatistiklerine eklese de maçta Kevin Love’ın 27 sayısı atması da Clevland’ı mağlup olmaktan kurtaramıyor. Serinin oynanan son maçında 44 dakika sahada görev alan Kyrie 38 sayı 6 ribound ve 3 asist üretti.

Performanslara bakıldığında açık ara Golden State’in üstünlüğü bulunsa da unutulmaması gereken tek bir gerçek var. O da NBA’de hiçbir zaman adını şampiyonluğa yazdırmadan hiçbir şeyin garanti olmadığıdır.

Oyuncuların performanslarına elden geçirdiğimize göre gelin hep beraber serinin geride kalan maçlarına göz atalım.

1. Maç

2. Maç

3. Maç

 

Yorum Yazın

Exit mobile version