in

D vitamini nedir? D vitamini hangi besinlerde bulunur?

D vitamini hem çocukların hem de yetişkinlerin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi açısından hayati öneme sahip mikro besinler arasında yer alır. Çünkü D vitamini eksikliğinde kalp, kas ve kemik sağlığı olumsuz anlamda etkilenir. Bu nedenle diğer tüm vitaminler gibi, D vitamini seviyelerinin de vücutta yeterli ölçüde olması son derece önemlidir. Peki, D vitamini hangi besinlerde bulunur? D vitamini eksikliğini gidermenin yolları nelerdir? Bu soruların yanıtlarına beraberce göz atalım. 

D Vitamini Nedir? 

D vitamini, vücutta karaciğerde ve yağ dokularında depolanan bir vitamin çeşididir. Tıp dilinde kalsiferol olarak adlandırılan D vitamini, D2 vitamini ve D3 vitamini adlarıyla iki alt gruba ayrılır. D vitamini, insan sağlığı açısından hayati öneme sahip bir vitamindir. Yalnızca güneş ışınları ya da besinler yoluyla alınabilir. Vücuda alındıktan sonra karaciğerde ve böbreklerde bir değişime uğrar. Böylelikle daha güçlü ve etkili bir kimyasala dönüşebilir. 

d vitamini nedir

D vitamini faydaları oldukça fazla ve çok yönlü olan bir mikro besindir. Vücutta fosfor ve kalsiyumun dengelenmesini sağladığı için diş, kemik ve kas sağlığı açısından büyük önem taşır. Diyabete karşı koruyucu etki barındırır. Bağışıklık sistemini korumaya ve güçlendirmeye yardımcı olur. Tüm bu sebeplerden ötürü, doktorlar tarafından vitamin eksikliği sorunu yaşayan hastalara D vitamini takviyesi içeren ilaçlar önerilebilir. 

D Vitamini Nelerde Var?

Vücudun D vitamini ihtiyacını karşılayan temel kaynak, güneştir. Güneşin ultraviyole ışınları, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu D vitamini miktarının yaklaşık %95’ini karşılar. Kalan %5’lik kısım ise, D vitamini içeren besinler yoluyla vücuda alınır. Özellikle az güneş gören bölgelerde yaşayan insanların, yeterli miktarda D vitamini alabilecekleri bir beslenme düzeni oluşturmaları büyük önem taşır. 

d vitamini nelerde bulunur

D vitamini yağ açısından zengin balıklarda, yumurtada, süt ürünlerinde ve tavuk ciğerinde bulunur. Öte yandan elma, üzüm, karpuz ve muz D vitamini içeren meyveler arasındadır. Ancak her meyvede eser miktarda D vitamini bulunur. Tahıl ürünlerinde, ısırgan otunda, maydanozda ve yoncada da yüksek oranda D vitamini olduğu bilinir. 

D Vitaminini Depolamanın Yolları Nelerdir? 

Vücudunuzun D vitamini ihtiyacını karşılamak için, güneş ışınlarının cildinize yeterli süre boyunca temas etmesi büyük önem taşır. Dünya Sağlık Örgütü, her gün yüz ve kol bölgeleri açık olacak şekilde 20 – 30 dakika güneşlenmenin, vücudun D vitamini ihtiyacını karşılamakta yeterli olabileceğini söyler. Ancak bu esnada güneş ışınlarının zararlı etkisini de gözden kaçırmamak gerekir. Özellikle güneşin yakıcı olduğu saatlerde, güneş ışınlarına korumasız şekilde maruz kalmak cildinizde leke ya da yanık oluşmasına yol açabilir. 

d vitamini

D vitamini eksikliği sorunu yaşamamak adına dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. D vitamini içeren besinler ölçülü ve yeterli miktarda tüketilmelidir. Yeterli ölçüde uyunmalı, sürekli kullanılan ilaçların D vitamini değerlerine etkisi olup olmadığı saptanmalıdır. Siz de düzenli olarak kontrollere giderek D vitamini değerlerinizi ölçtürebilir ve doktorunuz gerek gördüğü takdirde D vitamini takviyesi alabilirsiniz. 

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Az önce de sözünü ettiğimiz gibi, D vitamini eksikliğini gidermenin başlıca yolları, dengeli beslenmek ve yeterince güneş görmektir. Bu yöntemler yetersiz kaldığı takdirde, D vitamini ampullerinden yararlanılabilir. Ancak bu esnada doktorunuzdan onay almanız ve onun belirttiği ölçüde takviye kullanmanız gerekir. Çünkü D vitamini fazlalığı da, D vitamini eksikliği kadar önemli bir risktir. Vücutta aşırı miktarda D vitamini biriktiği takdirde, böbrek yetmezliği ve benzeri birçok rahatsızlık oluşabilir. Bu nedenle D vitamini takviyeleri kontrolsüz ve bilinçsiz bir şekilde kullanılmamalıdır. Siz de beslenme düzeninizi gözden geçirebilir, doktorunuza danışarak D vitamini eksikliğine çözüm bulabilirsiniz. 

Dengeli beslenme ve spor, sağlıklı bir yaşamın iki temel anahtarıdır. Siz de beslenme düzeninizi spor antrenmanlarıyla destekleyebilir, ihtiyacınız olan tüm spor kıyafetlerine ve ekipmanlarına barcin.com‘dan ulaşabilirsiniz. 

Dosya zayıflamak için ne yapmalı

Dosya: zayıflamak için ne yapmalı?

Hızlı ve Kolay Göbek Eritme

Hızlı ve Kolay Göbek Eritme? En Etkili Göbek Eritme Hareketleri?