in

Dağ Bisikleti Nedir?

Dağ Bisikleti Nedir?

Eğim ve taşların yoğun olduğu arazilerde konforlu kullanım için tasarlanan dağ bisikleti, outdoor bisiklet aktiviteleri için üretilir. Tecrübeli ve tecrübesiz tüm kullanıcılar için uygun modelleriyle öne çıkan dağ bisikletleri ile yaz – kış açık havada bisiklet sürebilir, doğayla baş başa yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Dağ Bisikleti Nedir?

Engebeli arazilerde bisiklet sürmek gibi adrenalin dolu outdoor aktiviteleri mümkün kılan bu bisiklet türü, fren sisteminden tekerleklerine kadar tüm aksamlarıyla arazide kullanım için tasarlanan bir ulaşım aracıdır. Darbe soğurma özelliği olan tekerler kullanılan dağ bisikletleri eğimli ve taşlı yollarda dahi sarsılmadan ilerlemenizi sağlar. Kadın ve erkek dağ bisikleti gibi çeşitleri bulunan bu özel araçların çocuklar için üretilmiş olanları da vardır. Bu sayede çocuğunuza yaşına ve fiziksel özelliklerine uygun bir çocuk dağ bisikleti alarak birlikte doğayı keşfe çıkabilirsiniz.

Dağ bisikletleri 21, 26 ve 29 jant olarak üretilir. 29 jantlı olanlar büyük tekerleklere sahip olduğu için yüksek eğimli arazilerde daha hızlı, kolay ve dengeli ilerleme olanağı tanır. 21 jantlı olan modeller ise pedal ile vites uyumu ile dikkat çeker. Disk frenli olarak tasarlanan bu modelleri tercih edebilir, satın aldığınız bisikletin bazı parçalarını değiştirerek kişiselleştirebilirsiniz.

Dağ Bisikleti Nasıl Yapılır?

Adrenalin tutkunları ve yeni yerler keşfetmeyi sevenlerin favori sporlarından biri olan dağ bisikleti, tecrübeli ve profesyonel herkes tarafından yapılabilir. Bunun için ilk etapta fiziksel özelliklerinize ve kullanım alışkanlıklarınıza uygun bir dağ bisikleti edinmeniz gerekir. Bu noktada klasik pedallı modelleri tercih edebileceğiniz gibi tamamen teknoloji ürünü olan elektrikli dağ bisikletlerini de deneyebilirsiniz. Kendiniz için uygun olanı bulmak için en iyi dağ bisikleti markaları tarafından üretilen yeni nesil modelleri inceleyebilirsiniz.

Kısa sürede yorulmamanız ve olası aksiliklerde bisikleti taşıyabilmeniz için hafif profesyonel dağ bisikleti modelleri arasından seçim yapmanız önerilir. Ulaşılabilir düzeyde olan dağ bisikleti fiyatları sayesinde bütçenize uygun olanı kolaylıkla bulmanız mümkündür. Model fark etmeksizin her kullanım öncesinde dağ bisikleti çamurluk, gidon, pedal, sele, vites ve fren gibi parçaları kontrol ederek herhangi bir sorun olup olmadığını teyit etmenizde fayda vardır.

Solo veya grup halinde yapabileceğiniz dağ bisikleti sporunda dikkat etmeniz gereken diğer noktalar ise güvenli bir güzergah ve sürecin konforlu geçmesini sağlayacak ekipmanlara sahip olmaktır. Öte yandan mevsime uygun giyinmek, aktivite süresince daha rahat etmenizi sağlar. Dolayısıyla yaz mevsiminde güneşten koruyacak, nefes alabilen ve ince giysiler kullanmanız gerekirken kışın kalın giysilerle birlikte uygun bir mont giymenizde fayda vardır.

Dağ Bisikleti için Gerekli Ekipmanlar Nelerdir? 

Günlük hayatın stresinden uzaklaşmanızı sağlayacak olan bu adrenalin dolu sporu yaparken en iyi dağ bisikleti modeline sahip olsanız dahi bazı ekipmanlar edinmeniz gerekir. Dağ bisikleti sporunda yanınızda bulundurmanız gereken ekipmanları ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Koruyucu Giysiler: Mont, outdoor ayakkabı, reflektörlü yelek gibi giysiler, vücudunuzun dış etkenlerden korunmasını sağlar. Bu noktada mevsime uygun giysiler seçtiğinizden emin olmanız yeterlidir.
  • Güvenlik Aksesuarları: Gözlük, eldiven, kask, dizlik ve dirseklik başta olmak üzere sürüş sırasında düşmeniz halinde yaralanmanızı engelleyecek tüm bisiklet aksesuarlarıdır. Gözlük aynı zamanda güneş ışınlarından rahatsız olmadan ilerlemenize yardımcı olur. Ayrıca kaskın LED aydınlatmalı olanını tercih etmeniz karanlıkta kontrollü bisiklet sürme olanağı tanır.
  • Matara/Su Çantası: Uzun süre bisiklet kullanacağınız için su ihtiyacınız oldukça fazla olacaktır. Dolayısıyla matara ile birlikte yelek formunda olan bisikletçi su çantası gibi aksesuarlar edinebilirsiniz.
  • Mini Tamir Kiti: Pompa, çakı, anahtar takımı, lastik levyesi gibi parçalardan oluşan bir tamir seti edinmeniz, olası arızalara anında müdahale edebilmenizi sağlar. Böylece rotanıza devam edebilirsiniz.
  • Bisiklet Kilidi: Pek çok modeli bulunan bisiklet kilitleri özellikle konaklamalı aktivitelerde olası hırsızlık durumlarına karşı bisikletinizi güvence altına almanızı sağlar.

Siz de dağ bisikleti yaparak doğayı keşfetmek istiyorsanız tüm etkinlik boyunca konforlu ve güvenli olmanızı sağlayacak outdoor giysiler, ayakkabılar ve aksesuarlar için Barcin.com koleksiyonlarını inceleyebilir, ayrıcalıklı bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Türkiye'de Hangi Şehirde Hangi Spor Yapılır?

Türkiye’de Hangi Şehirde Hangi Spor Yapılır?

Yoga App'leri ile Artık Yoga Daha Eğlenceli

Yoga App’leri ile Artık Yoga Daha Eğlenceli