in

Daha İyi Bir Yarış İçin Kafanızdaki Gps’i Kullanın

Şüphesiz teknolojinin gelişmesiyle hayatın her alanında olduğu gibi elektronik cihazlar koşu sporuna da dahil olmaktalar. Bunda, mesafe ve tempo bilgilerimizi net olarak verebilmeleri büyük rol oynuyor. Sadece Amerika’daki koşucuların bile %52’si gps özelliği olan bir aletle koşuyor.

Fakat bunun bir de diğer tarafı var: Hissederek antrenman yapan ve yarışanlardan, sayısal verilere göre koşup yarışanlara geçişte artış var. “Sıcakta veya dinlenme gününüzde saatinize göre yarışın, bunun sonucunda fazla hızlı koşarsınız ve su kaynatırsınız. Eğer kendinizi çok iyi hissederken temponuzu yönetmesine izin verirseniz, belki de gereksiz bir şekilde kendinizi yavaşlatarak en iyi derecenizi koşmaktan alıkoyabilirsiniz. Her iki durumda da takıntılı şekilde kontrol edin ve her halükarda stres olursunuz. Bu yüzden içinizdeki gps’i (hislerinizi) kullanmak daha iyi olabilir. Hissederek koştuğunuzda, en iyi hızınızda yarışırsınız.” diyor Jenny Hadfield.

Hızınızı Hissedin. Nefes alışverişiniz, vücudunuzun içinde neler olduğuna dair en kolay fikir veren göstergedir. Nefes alış ve veriş sıklığınıza dikkat edin. Yavaş-orta hızdaki koşular için 5 adım (3 adım alın, 2 adım verin) metodunu, orta-zor koşular için de 3 adım (2 adım alın, 1 adımda verin) metodunu kullanın.

Antrenmanlarınızdaki uyguladığınız efora ayarladıkça, bunları yarışlarınızda rehber olarak kullanabilirsiniz. 5K gibi daha kısa olan yarışların tamamını orta-üst efor seviyesinde koşarken, maratonda en azından ilk 25km’yi rahat-orta seviyede koşabilirsiniz.

Yeteneklerinizi Geliştirin. Başlamak için en azından haftada bir defa Gps olmadan koşun. Eğer bu bir uzun veya toparlanma koşusuysa, kuvvetle muhtemel kolay tempoda koşacaksınız demektir. Birkaç haftada bir, efor seviyenizi değiştireceğiniz bir koşuda pratik yapın. 10 dakika ısının, 3 dakika orta tempoda koşun, 1 dakika hızlı, 2 dakika yavaş, toplamda 5 tekrar, sonra 10 dakikalık soğuma ile bitirin. Yarış günü yeteneklerinizi geliştirmek için, hedef uzun yarışınızdan önce Gps’siz bir 5k veya 10k yarışını deneyin.

Eğer tempo verisi olmadan koşunca dengeler çok bozuluyorsa, normal bir saat giyip arada bir bakın, örneğin 5K’nın yarısında, maratonun her 8km’sinde. Ne kadar hızlı gitmek için nasıl hissettiğinizi kıyaslayın veya yarış saatine dikkat edin ya da bir tempo grubunu takip edin (tabi tempoları size rahat geliyorsa). Bunların hepsi de hızınızın hissini, stressiz bir şekilde verir. Ani ataklar ve yavaşlamalar ise takıntılı pace/tempo kontrolü yüzünden gerçekleşir. Bir diğer seçenek ise Gps’li saatinizi giyip basitçe yarış bitene kadar görmezden gelmek olacaktır.

Maraton Öncüsü Miki Gorman 80’inde Aramızdan Ayrıldı

Einstein Maratonu’nda Skandal