Menu
in

Dalak Şişmesi Nedir? Nasıl Geçer?

Genellikle yüksek tempo egzersiz yapan sporcuların karşılaştığı bir durum olan dalak şişmesi, aslında pek çok insanı rahatsız eder. Ancak hakkında oldukça az bilgiye sahip olunan bu durumun çözümü de yine egzersizle mümkündür.

Dalak Neden Şişer?

Dalak pek çok göreve sahip olan ve karnın sol tarafında bulunan bir organdır. Vücutta dalak görevleri oldukça önemli bir olan yere sahiptir. Alyuvar yapımında yer alması, kan deposu da denmesine sebep olan kırmızı kan hücrelerini üretmesi ve ömrünü doldurmuş kırmızı hücrelerin yıkılması gibi pek çok işleve sahiptir. Adeta bir bıçak gibi keskinlik hissi yaratan bir olay olarak görülür. Dalak şişmesi diye adlandırılan durum, vücutta kan hücrelerinin azalmasına sebep olan çeşitli hastalıklar sonucu görülür. Örneğin, karaciğer hastalığı ya da anemi sıkıntısı çeken bireylerde, kan hücreleri bozulmaya uğrar. Dolayısıyla dalak bu bozulan kan hücrelerini tamir etmek için ek bir çabaya girer. Uzun süre yüksek tempoda çalışan dalak belli bir süre sonra şişmeye başlar. Yani dalak, daha fazla kan hücresi üretebilmek için zamanla şişer. Bu da çeşitli rahatsızlıklara sebep olur. Ancak koşarken görülen ağrının sebebi aslında dalaktan ziyade, diyafram kaynaklıdır. Dolayısıyla, tamamen farklı bir konu olarak ele alınmalıdır. Özellikle, zor sindirilen besinlerden hemen sonra koşu yapmak dalak şişmesine sebep olabilir.

Bunun yanında egzersiz öncesi yeteri kadar ısınma yapılmazsa, nefes temposu doğru ayarlanamaz. Dolayısıyla, spor esnasında ani olarak düzensiz nefes almak dalak şişmesine yol açan hususlardan biridir.

Dalak Şişmesi Nasıl Geçer?

Eğer araştırdığınız konu egzersiz esnasında hissedilen ani ağrıysa, öncelikle bunun diyafram ve dolayısıyla da nefes ile alakalı olduğunu bilmeniz sizin için doğru olur. Halk arasında dalak şişmesi olarak bilinen ama diyafram kaynaklı olan bu durumun çeşitli çözümleri vardır. İlk olarak, spor öncesi beslenmenizi dikkatli yapmalısınız. Spora başlamadan önce fazla besin tüketimi yapmamak önemlidir. Özellikle içerisinde yüksek lif barındıran ya da kompleks yapıda olan gıdalar zor sindirilir. Dolayısıyla, oldukça uzun süreler boyunca sindirilmesinin çeşitli avantajları olsa da spor öncesi doğru bir tercih değildir. Dalak ağrısı sorununa çözüm olarak nefes egzersizleri de önerilebilir. Çünkü soğuk bir vücutla spora başlamak, çeşitli kas kramplarına sebep olabileceği gibi, diyaframınızın kasılması anlamına da gelebilir. Dolayısıyla vücudu ısıtmak gerekir. Egzersiz öncesi nefes düzeninizi iyi ayarlamak ve bu yönde ısınmalar yapmak asıl spor aktiviyenize iyi hazırlar.

Dalak bölgenizi spora alıştırmak için, önce birkaç dakika hızlı ardından da hafif tempo yürüyerek vücudunuzu ısıtabilirsiniz. Böylece, vücudunuz kendisine uygun nefes temposunu bularak asıl spor programınıza sizi hazırlar. Bunun yanında, dalağınız şiştiği anda da yapabileceğiniz çeşitli çözümler bulunur.

İlk olarak, ağrının ters tarafındaki ayağınızı yere sağlam bir şekilde bastırmalısınız. Bu ayak vurma hareketini gerçekleştirirken aynı ritimde nefes alıp verin. Böylelikle kasılmış diyaframlarınızdaki stresi dağıtarak gevşetmiş olacaksınız. Ancak, egzersiz dışında dalak şişmesi sorunu ile karşı karşıyaysanız, vücudunuzda hafife alınmayacak ve kan hücrelerinize zarar verebilecek birtakım hastalıklar baş gösteriyor olabilir. Dolayısıyla, böyle durumlarda bir doktora gidilmesi önemlidir.

Bütün bu önlemler arasında, özellikle sporcular için diyafram şişmesine en hızlı ve etkili çözüm, egzersiz öncesi yapılan ısınmalardır. Sağlıklı ve verimli bir ısınma için, sporda giyilen kıyafet ve ekipmanlar da çok önemlidir. Spor kalitenizi maksimum düzeye çıkarmak istiyorsanız, hem egzersiz öncesi ısınma da hem de spor esnasında kullanabileceğiniz en ideal kıyafetler için barcin.com sitesini ziyaret edebilir, pek çok seçenek arasından dilediğiniz ürünü tercih edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version