Menu
in

Dans Tutkunlarına İlham Verecek 5 Dans Filmi

Dans filmleri genellikle bol hareketli ve seyircinin dikkatini en üst seviyede tutan film türlerindendir. Bale, hip-hop, salsa, break dance, rock and roll, bachata, step dansı, vals, cha cha ve çok daha fazlasını görebileceğini dans filmleri sizi dans etmeye teşvik eder. Yerinizde durmanızı zorlaştıran dans sahneleri, görsel olarak oldukça etkilidir ve oyuncuların aylarca çalıştıkları kusursuz karograiflerden oluşur. Bu sayede unutulmaz dans gösterileri görsel şölene dönüşür.

İşte size dans etmeniz için bir neden verecek ve müziğin ritmiyle kendinizi farklı bir evrende bulabileceğiniz dans konulu filmler!

Dans Etme İsteği Uyandıracak Film Önerileri 

Modern danslardan modası asla geçmeyen vals dansı gibi türlere kadar hemen her tür dans çeşidini içeren bu filmler her yaştan izleyiciye hitap edebilir. Bu büyülü dünyaya kendinizi kaptırmanızı sağlayan dans temalı filmler aynı zamanda, komedi, dram, gerilim, macera, aksiyon kategorilerinde de sunulur. Bu sayede ana konu dans olmasına rağmen dilediğiniz türde film izleyebilirsiniz. Dans sahnesi bol, eğitim süreçlerinden de kesitler sunan film önerileri ise şöyledir:

 • Dirty Dancing: 1963 yazında Frances, Catskills’deki bir tatil parkında dans öğretmeni Johnny ile tanışır. Johnny onu ‘dirty dancing’ ile tanıştırır ve sıkıcı tatilini unutulmaz bir yaz aşkına dönüştürür. Bu filmde dans kadın ayakkabı modellerinin önemini gözlemleyebilirsiniz.
 • Step Up: Bachata dansı kadar romantik koreografiler ve danslar olmasa da son derece heyecanlı ve görsel açıdan etkileyici bir filmdir. Tyler, toplum hizmeti yaparken yakışıklı bir dansçıyla tanışır ve kendi yeteneklerini keşfeder.
 • Strictly Ballroom: Dans yarışması filmleri arasında yer alan bu film, Avustralya Pan Pasifik Şampiyonasını kazanmak isteyen iki gencin hikayesini anlatır. Seçmeler ve dans gösterileri ekran başına kitlenmenizi sağlayacak kadar heyecan verici. 
 • La La Land: Mia bir aktris olma hayali kurarken Sebastian başarılı bir caz müzisyeni olmak ister. Ancak yolları kesişir ve birlikte Hollywood’da başarılı olmaya çalışırlar. Modern dans ve inanılmaz koreografilerin bulunduğu yüksek puanlı bir dans filmidir.
 • Girls Just Want To Have Fun: İçinde salsa dans da bulunan hareketli sahneleri ve birçok dans gösterisiyle tarihe damga vuran filmlerden. Dans etmek isteyen Janey, babası karşı çıksa da bu tutkusunu gerçekleştirmeye çalışır.

Müzikal Tadında Dans Filmleri 

Dans türleri konusunda daha retro tarzda hazırlanan müzikal dans filmleri, etek ve tütülerin uçuştuğu, görsel açıdan oldukça doyurucu filmlerdir. Sokaklarda da pek çok sahnesi bulunan bu tür filmler, çaça dans ve modern dans türleri açısından oldukça zengin sahnelere sahiptir. Bu filmlerden ilham alarak yeni bir dans öğrenmeye başlayabilir, keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. İşte müzikal tadında dans filmleri:

 • Grease: Swing dans gibi eski ama asla modası geçmeyen dans türlerini birleştiren Grease, John Travolta’nın hareketli ve sizi dansa davet eden filmlerinden biridir. Dans ederken uygun erkek ayakkabı modellerine dikkat edebilir, kendinize dans ekipmanı seçmeye başlayabilirsiniz.
 • A Chorus Line: Gerçek bir müzikalin, filme uyarlamasıdır. Dans yarışması filmlerinden biri olan A Chorus Line, rekabeti ve dans tutkusunu iliklerinize kadar hissedebileceğiniz sahnelere sahip.
 • Fame: New York Sahne Sanatları Akademisi öğrencileri etrafında gerçekleşen olayları konu alan film her birinin farklılıklarına rağmen dans tutkuları sayesinde ortak bir hedef için birleşmelerini anlatır. 
 • Ballerina: Müzikal dans komedisi olan Ballerine animasyon filmidir. Daha çok çocuklara hitap eden film, hayatı boyunca Paris Opéra’da balerin olmayı hayal eden Félicie hakkındadır. 
 • Singin’ in the Rain: 1952 yılında izleyici ile buluşan film, sesli filme geçilen döneme atıfta bulunur ve başroldeki aktristin seslendirmesini yapan ve ona aşık olan Don Lockwood’un hikayesidir.

Zerafetin Dansı Bale Temalı Dans Filmleri

Bale oldukça zarif ve hoş hareketlerin bulunduğu daha durağan dans türü ve aynı zamanda bir tutkudur. Ancak filmlerde heyecan verici ögelerle desteklenerek bu tutkuyu sizin de hissetmenizi sağlarlar. Bale filmleri hem konuları hem de dans sahneleriyle soluksuz izleyebileceğiniz filmler arasında. İşte baleye farklı gözle bakmanızı sağlayan birbirinden ilginç dans filmleri:

 • Center Stage: New York’ta düzenlenen Amerikan Bale Akademisi’ne kayıt olan 12 gencin etrafında gelişir. Sadece dans etmek isteyen gençlerin her biri zorlu dans dünyasının sorunları ve stresi ile uğraşmak zorundadır.
 • Black Swan: Kendini işine adamış balerin Nina, kıyasıya rekabetin olduğu bir bale şirketinin üyesidir. Kuğu Gölü’nde başrolü aldığında ciddi psikolojik sorunlar yaşar. Ancak bale gösterileri sayesinde balenin sadece bir dans değil tutku olduğunu görebilirsiniz.
 • Flashdance: Başroldeki 18 yaşında Alex çelik fabrikasında çalışmaktadır, ancak tek tutkusu dans etmektir. Bir gün balerin seçmelerine katılır ve her şey değişir.
 • Save The Last Dance: Yetenekli bir balerin seçmelere katılır. Ancak annesi ölünce babasının yanına taşınır ve baleyi bırakmak zorunda kalır. Fakat burada hiphop dansı ile ilgilenmesini sağlayacak biriyle tanışır.
 • Yeh Ballet: Hint filmleri genellikle dans sahneleriyle ünlüdür, ancak bu bildiğiniz Hint filmlerinden değil. Yeh Balet iki gencin bale tutkusuna odaklanır.

Siz de dans konusundaki yeteneklerinizi göstermek veya yeni bir dansa başlamak isterseniz Barcin.com’dan esnek ve yumuşak kadın, erkek ayakkabılarına göz atabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version