in ,

Dayanıklılığınızı Bitiren 5 Besin

Antrenman yoğunluğunuzdan bağımsız olarak koşarken, koşu boyunca kendinizi hiç yorgun hissettiğiniz oldu mu? Enerji, sağlıklı yaşam tarzınızda en çok sahip olmanız gereken unsurdur. Spora başlamadan önce neler yediğinizi düşünün. Belli gıdalar aslında dayanıklılığınızı yok eder ve antrenmanınızın daha az verimli geçmesine sebep olur.

1) Makarna! : Egzersizden önce tüketilmesi yanlış olan bir karbonhidrat türüdür çünkü vücudun bunu işleyip, glikojene dönüştürmesi günler bile alabilir. Karbonhidrat yüklemesi fikri, yalnızca 90 dakikadan daha uzun sürecek egzersizler için verimlidir. Eğer bir maraton koşucusuysanız, triatletseniz veya bir ultramaratoncuysanız, karbonhidrat yüklemesi harika bir fikirdir. Bu tür sporcular, zirve seviyelerinde saatlerce spor yapmaları gerekli olduğundan düşük glisemik indeksli gıdaları seçmeleri mantıklıdır. Düşük glisemik indeksli gıdalar, daha kolay ve verimli bir şekilde sindirilirler, bu da vücudun bunları enerjiye dönüştürmesine olanak tanır.

2) Süt : Koşu öncesinde süt ürünlerinin tamamından uzak durun, özellikle de laktoz intoleransınız varsa. Süt ürünleri, mideyi rahatsız edebilir ve egzersiz bitiminde tüketilmeleri daha iyidir.

3) Alkol : Eğer antrenman için moda girmek yerine, keyfi çakır yapmaktaysanız, şişeden uzaklaşmanın zamanıdır. Alkol, dehidrasyona sebep olduğu için aslında vücudu yavaşlatır. Spor öncesi tüketilecek bir şey değildir. İçki zamanını verimli sporla geçen bir haftanın sonunda ödül olarak ayırın.

4) Avokado : Avokado kesinlikle sağlıklı ve birçok faydalı besin öğesi içeren bir gıdadır. Bununla beraber (kaliteli) yağ ve lif de içerir. Yağ ve lif, dayanıklılığı öldürür! Avokadoyu antrenman sonrasına saklayın, böylece içindeki değerli besin öğeleri, vücudunuzun yeniden inşasına yardımcı olur ve daha hızlı toparlanırsınız.

5) Düşük Kalorili (Light) Besinler : Çoğu düşük kalorili gıda aslında besin değeri olarak hayli düşüktür. Çoğu zaman vücut için iyi olmayan yapay tatlandırıcılar içerirler ve kolay sindirilemezler.

 

Neden Sabah Koşucuları Daha Mutludur?

Son Günlere Damga Vuran En Havalı 7 Sneaker