in ,

Denver Maratonu Parkuru Değişince Problemler Çıktı

Parkurda iğrenç kokunun olması, yardım istasyonlarının azlığı, yarışın eksiklikleri olarak ortaya çıktı.

Pazar günü koşulan Rock’n Roll Denver Maratonu’nda katılımcılar, 2010’dan bu yana ilk defa farklı bir parkurda koştular ve bu parkur, Denver şehir sınırlarının dışında yer alıyordu. Maraton parkurunun değişimi, yarışın orta bölümlerinde kötü kokan noktalardan geçilmesine ve yetersiz destek malzemesine sahip yardım istasyonlarına sebep oldu.

Yarışa dair sorunlar, yarış organizatörlerinin 2016 yılında maratonu düzenlememe fikrini oluşturdu. Maratonla beraber gerçekleştirilen yarı maraton ise, her yıl olduğu gibi gelecek yıl da yapılmaya devam edecek.

“Mayıs ayında parkurun değiştirileceğine dair bilgilendirme yapıldı ve şehir için kabul edilebilir olduğu kadar, katılımcılar için de makul hissettirecek bir rotanın belirlenmesi Ağustos’a kadar vaktimizi aldı. Ancak marka standartlarımızın dahilinde ilerleyeceğimiz rahatlıkta bir rota değişimi olmadığının farkındaydık.”

Denver Özel Etkinlikler Dairesi Halkla İlişkiler Yetkilisi Grace Ramirez, her yıl şehrin ev sahipliği yaptığı yaklaşık 700 etkinlik arasından bu maraton, katılımcılar tarafından en fazla şikayet alan oldu şeklinde konuştu. Ramirez ayrıca, yarış yapıldığı için, şehir ve yarış yetkilileri düzenli olarak şehir sınırları içinde şehir sakinlerine en az zarar verecek rotayı bulmak için işbirliği içinde çalıştıklarını, bu yıl şehir yetkililerinin, maratonla ilgili olarak, Denver’ın herhangi bir bölgesinde oluşacak etkilerini asgariye indirecek bölgesel bir rotanın seçilmesini rica ettiğini ekledi.

Ramirez, “Her yıl, başka bir mahalleyi düşünür fakat şehir sınırları içinde yapılmamış bir rota olmadığını farkederdik. Mahallelerimizin ve büyüyen koşu camiamızın ihtiyaçlarını dengelediğimizden emin olmayı istedik.” dedi.

Önceki yıllarda, parkur şehir merkezinde başlar ve çevresindeki mahalleleri dolaşarak yine şehir merkezinde biterdi. 2015’in yarış planı, şehrin kuzeyinde başlayıp, şehir merkezinde bitmeden önce güney tarafından geçilecek noktadan noktaya bir rotayı içine aldı.

Parkurun değiştirileceği haberi, yaklaşık 1600 katılımcının koşuya kayıt olduktan sonra yayınlandı.

Pazar günü maratonu ve 2 yıl önce yarı maratonu burada koşan Longmont Colorado sakini Matt Adams, “Pek memnun olmadım. Yeni parkurun, şehrin bakımsız ve pis bölümünden geçtiğini gördüm. Önceki parkurda Mile High Stad’ını geçerdiniz ve geçtiğiniz yerlerde keyif alırdınız. Bu yıl, beton bir bisiklet yolu seçmişler.” dedi.

2015 parkuru, bir petrol rafinerisi, bir su arıtma tesisi ve bir çöp sahasına ev sahipliği yapan Commerce City tarafından geçiyordu.

“Yarışın 8.kilometresinde, berbat bir koku vardı ve midemi bulandırdı.” şeklinde yorum yapan bir katılımcıya diğer yarışçılar da aynı fikirde olduklarını söyledi.

Rock’n Roll serisinin yöneticilerinden Culpepper, Kötü kokunun, yarış yetkililerinin tahmin edemedikleri bir şey olduğunu söyledi.

Culpepper, “Mevsimsel veya güne bağlı olup rüzgarın estiği yönle ilgili olan şeylerden biri. Bu yüzden hesaba katılamamıştır, bunu olumsuz görmemek gerek.” dedi.

Birçok yardım istasyonunun, sıvı ve bazı durumlarda bardakları tükenmişti ve bu yüzden katılımcılardan biri su kaybı yüzünden 34.kilometrede yarışı terk etmek zorunda kaldı.

Culpepper, yarışın olması gerektiğinden kesinlikle daha yetersiz destek seviyesine sahip olduğunu, bunun da maraton parkurunun bu yıl, yarı maraton parkurundan ayrıldığı için olduğunu söyledi. Önceki yıllarda, maratonun üçte birinden daha uzun bölümü, yarı maraton parkuruyla aynı yolu paylaşıyordu.

Hem şehir, hem de yarış yetkilileri, bu yıl yaklaşık 8000 katılımcıyı kendisine çekmiş ve tamamı Denver sınırları içinde gerçekleşmiş olan yarı maratonun, 2016’da düzenlenmesi için tüm odağını buna çevirmiş durumda.

Culpepper,”En sağlıklı eyaletlerden biri olan ve dayanıklılık yarışlarında da başı çeken ülkenin bu tarafında bir ilkbahar veya sonbahar maratonuna sahip olmamak kötü olavak fakat gelecek yıl birinci sınıf bir yarı maratonumuz olacak.” şeklinde haber verdi.

Buradan çıkaracağımız ders ise, maratonların aslında şehir ve ülkelerin tanıtımı ile gelişimleri konularında ne kadar önemli yere sahip oldukları ve özenle hazırlanmış geleneksel hale gelmiş maratonların devam etmesi için her türlü detaya önem verebilecek yöneticilerle çalışmak gerektiğidir.

Sırtına Mesaj Yazan Maratoncu Kadınını Arıyor

Maratona Seyahatte Yanımıza Neler Almalı?