in

Derbilerin Golcüleri: Johan Elmander

Fenerbahçe karşısında çıktığınız ilk maçı hatırlıyor musunuz?

İlk derbimde tünelden çıkarken çok heyecanlıydım. Çok büyük beklentiler olduğunu, bu maçın tarihsel olarak ne ifade ettiğini öğrenmiştim. Elbette her zaman kazanmak için, en iyinizi vermek içi sahaya çıkarsınız ama Fenerbahçe’ye karşı ekstra bir katkı yapmanın önemi, o anı farklı kılmıştı.

“Gerçek Galatasaraylı” olan futbolculardan birisiniz. Bunu ilk ne zaman duydunuz?

İsveç’te bir arkadaşım vardı ve bana yıllarca Galatasaray’a gitmemi söyledi. Hatta derbilerde gol atarsam bir efsane olacağımı anlatırdı. Ben de gülerdim bu sözlerine. Sonra dediklerinin doğru olduğunu tecrübe ettim! İnsanları çılgına çevirmenin verdiği haz, inanılmaz güzeldi.

Sizin dışınızda derbi atmosferini yaşayan biri var mı ailede?

İlk derbimde tribünde küçük kardeşim de vardı. Daha önce böyle büyük bir maça taraftarların bu kadar fanatik olduğu bir ortama gelmemişti. Döndükten sonra çevremizdeki herkese “Derbi olursa gitmelisiniz” diye anlatmış. Ben de elbette sürekli insanlara bu atmosferden bahsedip anılarımı anlattım.

İki stadı birbirinden ayıran ne?

İki stadı karşılaştırmak çok zor. Benim kalbim Galatasaray’da ve o yüzden objektif bir yorum olmaz! Fenerbahçe taraftarının takımlarını iyi desteklediklerini ve maçı yaşadıklarını gördüm. Ama benim için her zaman en iyisi ve en inanılmazı Arena. Kendi stadınızda taraftarınızın önünde oynamak özel.

Kadıköy’e ilk çıktığınızda “zor olacak” dediniz mi?

Derbi haftalar öncesi konuşmaya başlanıyor. Kalabalık bir medya maçı takip ediyor. Ben bundan çok keyif aldım. O maçlara çıkarken hiç endişem olmadı. Biz Galatasaray’dık ve kimseden çekinmemeliydik.

Deplasmanda sizin de gol attığınız maç 2-2 bitti. O maçla ilgili neler söylersiniz?

O maça Fenerbahçe çok iyi başladı. Biz yavaş yavaş oyuna ısındık ve o gün daha iyi olan takım bizdik. Benim golüm maçın hikayesini değiştirdi. Soyunma odasına 2-1 gitmesek çok şey değişir miydi bilemiyorum. Şunu biliyorum ama bir gol bir asistle maçı tamamlamak mükemmeldi. Hakan Balta’yı da unutmayayım o da çok iyiydi. Baros’un golüyle kazanmaya yaklaştık ama futbolun güzelliği bu.

Kadıköy’de Galatasaray uzun süredir kazanamıyor diyor ve sözü size bırakıyoruz…

Bazen böyle seriler oluyor futbolda. Derbiyi fark yaratan çok küçük detaylar belirliyor. Evlerinde iyi bir rekorları var bunu korumak için ellerinden gelen her şeyi ama her şeyi yapabilirler! Kötü şans mı yoksa lanet mi var ya da neden böyle oluyorlar bu soruların bir yanıtı yok. Bunun analizini ben yapamıyorum açıkçası.

Arena’daki ve Kadıköy’deki gollerinizden birini seçmenizi istiyoruz.

Fenerbahçe’ye ilk golüm çok özeldi ve hayatımın en özel anıydı. Kollarımı açıp bir uçak gibi taraftarlara doğru koşuşum… Onların çığlık atan yüzlerindeki mutluluğu görmek…Bundan ne zaman bahsetsem tüylerim ürperiyor! Yaşadığım sürece unutmayacağım ve yanımda taşımak isteyeceğim bir hikaye bu.

Derbiyi tek kelimeyle ifade etseniz hangi kelimeyi seçerdiniz?

“Muazzam”ı seçerim. Çevrenizdeki herkesin derbiyi yaşadığını hissettiğini görmek çok acayip bir durum. Florya’da çalışanları size selam verenleri görünce en iyisini yapıp onları mutlu etmek istiyorsunuz. Kulüplerini seven bu insanlara karşı sorumluluğunuz varmış gibi hissediyorsunuz.

* Santra Dergisi’ Kasım sayısından alınmıştır.

Naz Aydemir Akyol’dan Spora Pas Serisi

Curry Gibi Şut Atmanın Sırları