in

Curry Gibi Şut Atmanın Sırları

1- Dönüş

“Bacaklarınızı potaya yönlendirin”

Birçok basketbol koçunun öğrencilerine söylediği bir söz bu ama Curry vakasında bunun tam tersini görüyoruz.

Curry mükemmel bir denge ve kontrolle 10 derecelik bir açıyla ayaklarını zayıf koluna doğru döndürüyor. Kalçasını ve sağ omzunu potaya göre hizalayarak sağ kolundan düz bir şut çıkarıyor. Bu teknik dirseklerinin de mükemmel hareket etmesini sağlıyor.

Bazı durumlarda ise Curry, bacakları potaya doğru olduğu şutlarında top elinden çıkardıktan sonra pozisyonunu değiştiriyor.

Curry’nin bunu bilinçli yapıp yapmadığı ise bir sır. Ya sırrını saklıyor, ya da bu kendiliğinden olan bir şey!

2- Duruş

Curry şut esnasında dizlerini birbirine yakınlaştırırken bir “ters V” oluşturuyor.

curry

3- Dalış

Curry şut pasını aldıktan sonra topu birkaç santim aşağı indirip daha sonra şutunu çıkarıyor. Bu hareket güç ve ritm açısından önem taşıyor. Aynı bowlingde olduğu gibi top belirli bir enerjiyle elden çıkınca hedefi tutturması daha kolay oluyor.

Curry çoğu zaman dribling yapmak yerine pas sonrası şutu seviyor. Bu da bu hareketin verimliliğini artırıyor. Topu yakaladığı zaman azıcık kollarını indiriyor topu kafasının üstüne kaldırıyor ve zıplıyor. Böylece muntazam bir düzenekle uzun mesafeli şutlar için de daha çok güç yakalıyor.

4- Anlık şut

Curry şut atmak için duraksamıyor. Bu metodla hızlı olabilirsiniz ancak fazla sıçrayamazsınız. Hatta çoğu koç buna karşı çıkar. Curry’de işliyor o da devam ediyor.

curry-underarmour

5- Diz bükülmesi

Burada bütünü oluşturan şey yine hız. Dizlerinizi büküp aşağı doğru indiğinizde yukarı çıkmak daha zorlaşır. Aynı halterdeki squat hareketi gibi düşünün. Curry buna rağmen NBA‘in en hızlı şutuna sahip ve bu muazzam bir olay.

6- Kuralları yıkmak

Curry, şut sonrası yere inişte de kuralları yıkıyor. Uzak mesafeli şutlarda şuta kalktığı yerden ileri doğru zıplıyor ki böylece vücudundaki momentuma avantaj sağlıyor. Aynı şekilde gardların dikkatli şut seçimi konusuna da yıldız oyuncu pek takılmıyor! Curry’nin vücudunun üst kısmı çok kuvvetli, ayaklarıyla istediğini yapabiliyor ve şutunu istediği yönden atabiliyor. Başarısının sırrı bu durumda istikrarlı şut çıkarması oluyor.

Söz konusu hareketlerden öğrenmek olunca yazı uçar video kalır. İyi izlemeler!

Derbilerin Golcüleri: Johan Elmander

90’ların Unutulmaz Kadıköy Derbileri