Menu
in

Detoks Suyu Nedir, Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır

detoks suyu tarifleri

Vücuda alınan besinlerin sindirimi sırasında ve vücudun enzimatik reaksiyonları sonucunda oluşan bileşenler, ilaç kullanımı, ağır metaller, gıda katkı maddeleri, sağlıksız besleme alışkanlıkları, fiziksel aktivite eksikliği, stres, alkol ve sigara tüketimi gibi faktörler, vücutta toksin adı verilen zararlı bileşenler meydana getirir. Toksin maddeler, vücuttan atılamadığında kemiklerin zayıflamasına, yaşlanma belirtilerinin çoğalmasına, saç dökülmelerine, tırnak kırılmalarına, cildin mat görünmesine, eklem hastalıklarına, kalp damar hastalıklarına ve kansere neden olabilir. Karaciğer, toksinleri atma işlemi ile görevli olan organdır. Kandaki virüs ve bakteriler için filtre görevi üstlenen karaciğer, metabolik reaksiyonlar sonucu oluşan kimyasalları nötrleştirir ve böbreklerden atılmasını sağlar. Ancak, çevresel şartların zorlaşması, karaciğerin görevini zorlaştırır.

Detoks Nedir?

Toksin maddeler, özellikle vücutta yağlanmanın olduğu bölgelerde birikir. Yağ hücrelerinin etrafını sararak erimesini yavaşlatır ve ayrıca, bazal metabolizma hızını düşürür. Toksin maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan detoks diyeti, aynı zamanda vücutta biriken fazla suyun atılmasını da sağlayarak metabolizmayı canlandırır ve daha hızlı çalışmasını destekler. Özellikle yeterli ve dengeli zayıflama programlarında belirli bir süre sonra kilo vermek zorlaşır. Bu durumda uygulanan detoks diyeti, kısa vadeli bir programdır; ancak, etkileri oldukça yüksektir. 3, 5 ve 7 günlük ya da 2 haftalık dönemleri kapsayan detoks programları, vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin dengeli bir şekilde alınmasını sağlayan özel programlardır. Ancak, disiplin isteyen ve uygulaması zor olan detoks programlarının önerilenden uzun süre yapılması, vücutta ciddi problemler oluşmasında neden olur.

Detoks Suyu Nedir?

Vücuttaki fazla suyun ve toksin maddelerin atımını kolaylaştıran meyve, sebze ve bitkisel çaylar kullanılarak hazırlanan detoks suyu, yağ yakımını hızlandırmasının yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendirir. Genellikle ıspanak, pazı, nane,  maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler ile kabak, kırmızı pancar, lahana, domates, salatalık, enginar ve kereviz gibi sebzelere ek olarak avokado, ananas, havuç, kivi, portakal, elma, greyfurt, çilek gibi meyveler kullanılarak yapılır. Ayrıca yeşil çay, tarçın, zencefil, zerdeçal gibi bitkisel çaylar da detoks suyu içine eklenebilir. Belirlenen oranlarda karıştırılan bitki ya da meyvelere, zaman zaman badem sütü ya da soya sütü ile yoğurt gibi süt ürünleri de detoks suyu hazırlamak için eklenebilir. Genellikle 3 gün süren detoks diyetinde gün boyu taze olarak hazırlanan detoks suyu içilir.

Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır?

Detoks suyu hazırlamak için cam kavanoz ya da şişeler kullanılması, hem besinlerin daha hijyenik olmasını hem de besin değerlerini kaybetmeden muhafaza edilmesini sağlar. Genellikle detoks suyu hazırlamak için kullanılan meyve ya da sebzeler, küçük parçalar hâline getirilir ve üzerlerine temiz içme suyu eklenerek ağzı hava almayacak şekilde kapatılır. Taze olarak tüketilmek istenirse blender yardımıyla bitki ya da meyveler ezilebilir ya da küçük parçalara ayrılan besinler, sıcak suyun içinde yaklaşık 1-4 saat kadar bekletildikten sonra tüketilebilir.  Meyve kullanılarak hazırlanan detoks sularının taze hazırlanması önerilirken bitki çayları ve sebzelerden hazırlanan detoks sularının ise geceden hazırlanması önerilir. Geceden hazırlanan detoks suyu, buzdolabında yaklaşık 8-12 saat bekletilir ve böylece bitkilerin öz suları tamamen suya geçer. Ancak, hazırlanan suyun 12 saatten fazla bekletilmesi, bitki ya da sebzelerin çürümesine neden olabileceğinden, bekletme sürelerine dikkat etmek oldukça önemlidir.

Detoks Suyu Tarifleri

Yeşil elmalı detoks suyu:  Kabukları ile birlikte 2 adet yeşil elma, 2 adet kırmızı pancar, 3 adet havuç, bir iki dilim taze zencefil, yarım limon suyu,1-2 parça enginar sapı hep birlikte blender’dan geçirilir ve gün boyu tüketilir.

Metabolizma hızlandıran detoks suyu: Limon suyu, 3-4 adet salatalık (kabukları ile birlikte), 2 adet kivi, zencefil, su ya da maden suyu kullanılarak hazırlanan detoks suyu, metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Tüm malzemeler blender’dan geçirilir ve su ya da soda eklenerek gün boyu tüketilir.

Doğal enerji içeren detoks suyu:  Yarım demet pazı, 2 salatalık, 1 adet yeşil elma, yarım demet ıspanak,  2 kereviz sapı, 1 rezene sapı, maydanoz, dereotu, nane, zencefil ve limon kullanılarak hazırlanır. Tüm malzemeler, katı meyve sıkacağından geçirilir ve gün boyu içilir.

Ananaslı salatalıklı gazpacho:  Bir orta boy ananas, 4 adet orta boy salatalık, 1 adet jalapeno biberi, 20 gram çiğ kaju fıstığı, 3 yemek kaşığı soğuk sıkım zeytinyağı, 1 avuç taze kişniş, limon suyu, 1 çay kaşığı Himalaya tuzu,  1 adet taze soğan kullanılarak hazırlanır. Ananasın yarısının suyu, katı meyve sıkacağında sıkılır; diğer yarısı ise bütün olarak bırakılır. Jalapeno biberin çekirdekleri ayıklanır ve etli kısımları doğranır. Taze kişniş, zeytinyağı, ananas suyu, jalapeno biberi, ananas ve salatalık, mutfak robotunda çekilir. Deniz tuzu ve lime suyuyla lezzetlendirilir. Taze soğan ve kaju fıstıkları ince ince doğranır ve çorbanın üzeri süslenerek servis edilir.

Detoks diyetinin vücuda olan faydalarını artırmak için etkili bir antrenman programı ile desteklenmesi gerekir. Çeşitli spor aktivitelerine uygun spor giyim modellerinden dilediğinizi Barcin.com‘da bulabilir; cazip avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version