in

Yağ Yakma Sürecini Hızlandırmak İçin İpuçları

Fazla kilolardan kurtularak fit bir vücuda kavuşmak adına yapılması gereken ilk şey, vücuttaki yağlardan kurtulmaktır. Bunun için bir taraftan beslenmeye dikkat edilirken bir taraftan da düzenli spor yapmak gerekir. Yine de yağlardan kurtulurken yağ yakma sürecini hızlandırmak için bazı ilave yöntemler de uygulanabilir.

1- Antrenman Programınıza Ağırlık Egzersizleri Ekleyin

Antrenman programına eklenen ağırlık egzersizleri, genel olarak kas kazanımını hedeflese de yapılan birçok çalışmada bu egzersizlerin yağ yakımını hızlandırdığı da gözlenmiştir. Özellikle karın içi bölgesindeki iç organların yağlanmasını engelleyen ağırlık egzersizleri, kasların güçlenmesini sağlayarak vücudun gün içinde daha fazla kalori yakmasına yardımcı olur. Hatta, dinlenme sırasında vücudun bazal metabolizma hızının da artmasına destek olan ağırlık egzersizleri, yağ yakımını artırır.

2- Beslenme Programınıza Protein İçeriği yüksek Besinler Ekleyin

ysğ yakma yöntemleri

Beslenme programına eklenen yüksek proteinli gıdalar, iştahın kontrol altına alınmasını sağlar ve aynı zamanda da yağ yakımını hızlandırır. Antrenman sırasında hasar gören kasların onarımı ve yeni dokuların kazanımı için oldukça önemli olan protein,  metabolizmanın daha hızlı çalışmasına da yardımcı olur. Protein içeren besinler, ‌termojenik etkiye sahip olduklarından vücut ısısını artırır. Beslenme programına eklenen et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller, süt ve süt ürünleri ile hem kasların korunması sağlanır hem de vücudun yağ yakma kapasitesi artırılır.

3- Uyku Saatlerinizi ve Uyuma Sürenizi Düzenleyin

ysğ yakma yöntemleri

Düzenli ve yeterli uyku, vücudun tam olarak dinlenmesini sağlayarak hem kilo almaya engel olur hem de yağ yakmayı hızlandırır. Kaliteli uyku, düzenli egzersiz ve sağlıklı bir beslenme programı, iştahın kontrol altına alınmasını sağlar ve metabolizmanın düzenli çalışmasına yardımcı olur. Özellikle akşamları belirli bir saatten sonra kafein tüketimini sınırlamak ve elektronik aletlerden uzak durmak, uyku kalitesini artırır.

4- Beslenme Programınıza Sağlıklı Yağlar ekleyin

Kilo vermek ya da yağ yakımını artırmak için tamamen yağdan uzak bir beslenme programı uygulandığında vücut için önemli olan yağda eriyen vitaminlerin kullanılması engellenir. Aynı zamanda çok düşük yağlı diyetler, bağırsak hareketlerini azaltır ve kabızlık gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.  Zeytinyağı, ayçiçeği yağı ve Hindistan cevizi yağı gibi doymamış yağlar kullanılarak hazırlanan yemekler, iştahın kontrol altına alınmasına yardımcı olur.  Ceviz, fındık, badem, yer fıstığı gibi yağlı tohumların da diyete eklenmesi, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını artırır.

5- Sağlıklı İçecekleri Tercih Edin

ysğ yakma yöntemleri

Şeker içeriği yüksek meyve suları, soğuk çaylar, meyveli sodalar, alkol ve gazlı içecekler, boş kalori kaynaklarıdır. Vücuda sadece enerji sağlar; ancak, vücuda yararlı herhangi bir bileşen içermez. Bu gibi sağlıksız içecekler yerine yeşil çay, karanfil çayı, tarçın, zencefil, nane limon, kuşburnu, böğürtlen gibi meyve ve bitki çayları tüketilebilir. Meyve ve bitki çayları, vücuttaki toksinlerin ve fazla suyun atılmasını kolaylaştırır ve metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca, bitki çaylarının ‌termojenik etkileri de vardır ve bu etkileri sayesinde yağ yakmayı kolaylaştırır.

6- Lif Tüketiminize Özen Gösterin

Lif içeriği yüksek besinler, sindirimi yavaştır ve bu tür gıdaların sindirimleri esnasında daha fazla enerji harcanır. Midede şişerek uzun süre tokluk hissi yaratan lifli gıdalar, daha düşük kalori alımını destekler ve kilo vermeye yardımcı olur. Beslenme programına eklenen sebze, meyve, kepekli tahıllar, yulaf, kuru baklagiller ve kuru yemişler, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını artırabilir.

7- ‌Kardiyo İçeren Egzersizler Yapın

Kalp ritmini artıran egzersizler, yağ yakımını hızlandırmanın en etkili yollarından biridir. Her gün yapılan 45 dakikalık orta tempolu yürüyüş, 20 dakikalık koşu, 30 dakikalık bisiklet ya da 30 dakikalık yüzme egzersizi, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını artırır.

8- Kahve İçin

ysğ yakma yöntemleri

Herhangi bir sağlık problemi olmayan kişilerin günlük bir fincan kahve içmeleri de yağ yakımını hızlandırır. Yağ yakımı için özel olarak yapılan ‌takviye gıdaların hemen hemen hepsinde kafein içeriği bulunur. Sinir sisteminin uyarılmasını sağlayan kafein, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımının daha kolay olmasını sağlar. Aynı zamanda iştahın da kontrol altına alınmasını sağlayan kafein, kilo vermeye yardımcı olur.

Yağ yakarken beslenmeyle birlikte sporu da ihmal etmeyenler için ihtiyaç duyabilecekleri her türlü spor malzemesi ve giyim ürünü, Barcin.com‘dan temin edilebilir.

yürüyüş nasıl yapılır

Yürüyüş Nasıl Yapılmalı

koşu için gereken malzemeler ve koşu aksesuarları

Koşu için Gerekli Malzemeler, Koşu Aksesuarları