in

Koşu için Gerekli Malzemeler, Koşu Aksesuarları

Koşu, başlangıcı ve form yakalaması zahmetli sporlardan olmasına rağmen tüm dünyayı kasıp kavuran ve dünya çapında hem profesyonel hem de amatör olarak en yüksek organizasyon çeşitliliğine sahip olan sporlar arasında üst sıralarda yer alır. İyi bir koşucu olmak için kaliteli ve ihtiyaca yönelik malzemeleri tercih etmek gerekir. Koşu için gerekli malzemeler arasından koşu ayakkabıları, mutlaka kullanılmalıdır. Yapacağınız antrenman türüne göre sırt çantası, kol bandı ve diğer giyim malzemeleri de tercih edilebilir.

Koşu Yaparken Nasıl Giyinmek Gerekir?

Koşu için seçilecek ürünlerin ilk sırasında ayakkabılar gelir. Alt, üst, iç giyim ve aksesuar seçimi yapmadan önce ilk olarak koşu ayakkabısı belirlenir. Koşunun yapılacağı yol veya zemin şartlarına göre uygun tabanlı bir ayakkabı modeli belirlenir ve sonrasında ayakkabının esnekliği, ter tutmaması, hafifliği gibi detaylar öne çıkar. Ayakkabı üreten tüm spor giyim markaları, koşuya özel serileriyle maksimum performans ve konfor odaklı ürünler sunar. Favori markanızın koşu serisinin yanında diğer markaları da kontrol etmek önemlidir; çünkü her firma, farklı özellikleri bir araya getirerek kendine has ayakkabılar yaratır. Tartan pist (koşu pisti) için üretilen bir ayakkabı ile doğada veya şehir içinde spor yapmak doğru olmaz. Her zemin türü için ayakkabının tutuşu farklıdır. Bazı firmalar ise özel tekniklerle aynı anda farklı zemin türlerinde iyi sonuç verebilecek ürünler üretirler; ancak, bilinmelidir ki her zaman en iyi sonucu, sadece tek bir zemin türüne özel üretilmiş ayakkabılar verir.

Koşu yaparken çok sıvı tutup üzerinizde ağırlık hissi yaratacağı için %100 pamuk içeren kıyafetler tercih edilmemelidir. Günümüzde birçok farklı teknolojiyle üretilen alt ve üst giyim modelleri, vücuttaki teri atma, vücut ısısını ideal dengede tutma ve minimum ağırlıkta olma gibi temel özelliklere sahiptir. Hafiflik arttıkça kumaşın vücutla olan sürtünmesi de minimuma iner ve hareket anında rahatsızlığı önler. Geçmişteki kısıtlı ürün seçeneğinin aksine artık dört mevsim için de ayrı teknik özelliklerde şort ve tişörtler tercih edilebilir. Dri-FIT, Coolmax gibi popüler teknolojiler, maksimum konfor sağlanması için önemlidir. Sıcak aylarda ter tutmama özelliği bulunan şortlar, daha iyi performans sunarken sonbahar ve kış aylarında da taytlar tercih edilir. Tayt kullanımı, soğuk havada vücut ısısını korumak için oldukça önemlidir. İç çamaşırı da tıpkı şort ve tişörtte olduğu gibi pamuk değil; teknik malzemeden seçilmelidir. Kadınlar için üretilen sporcu sütyenleri, iç çamaşarı ve tişört ikilisinin yerine tek başına kullanılır. Ayakkabıların terletmeme özelliği bulunsa da her ihtimale karşı ayakta su tutmayan ve emici özelliği yüksek, yumuşak dokuda çoraplar seçilmelidir. Çorapların bilek uzunluklarını ise kişi, tamamen kendi konforuna göre belirler. Kış aylarında tayt giymek istemeyenler, bacakları sıcak tutmak için dizlere kadar çıkan uzun çorapları tercih ederler.
koşu için gereken malzemeler ve koşu aksesuarları

Koşu Aksesuarları Seçimi

Koşu, genelde belirli bir parkurda veya rotada yapıldığı için özellikle yaz aylarında güneş, rahatsızlık yaratabilir. Güneşten korunmak için tüm dünyada yıllardır kabul gören iki yaygın aksesuar vardır: Gözlük ve şapka. Kimi sporcular, ikisini birlikte kullanmayı da seçerler; ancak, gözleri güneşten korumak için ikisinden biri, koşu sırasında mutlaka yanınızda olmalıdır. Ayrıca, şapkanın kafayı tamamen sarmasını istemeyen veya uzun saçlı sporcular için siperlik modelleri de güneşli havalarda sık tercih edilen bir koruyucudur. Yanında telefon taşımak isteyenler için de bel çantası, sırt çantası veya kol bandı, sık tercih edilen ürünler arasındadır. Sırt ve bel çantalarının geniş ve bol değil; sırtı veya beli tam saran şekilde olması gerekir. Günlük kullanımdaki çantalardan farklı olarak, daha küçük hacimde; sadece telefon, para, kimlik ve anahtar gibi kişinin yanında taşımak durumunda kalacağı malzemeleri taşıyacak yapıda üretilirler.

koşu malzemeleri arm band

Spor yaparken performansı ölçmek, hem profesyonel hem de amatör sporcular için önemlidir. Yakılan kaloriyi, katedilen mesafeyi ve nabzı gösteren koşu saati ile performans sırasında anlık takip yapılabilir. Birçok saat modeli, antrenman bilgilerini kaydedip telefon veya bilgisayara aktarmayı da sağlayarak kayıt tutmayı kolaylaştırır.

Koşu için gerekli malzemelerin seçiminde Barcin.com online spor mağazası, geniş ürün çeşitliliğini güvenli ve kolay alışveriş deneyimiyle bir arada sunarak favori ürünlerinizi kapınıza kadar getirir.

yag yakma yöntemleri

Yağ Yakma Sürecini Hızlandırmak İçin İpuçları

Hamlık Ağrısı Nasıl Geçer hamlık ağrıları

Hamlık Ağrısı Nasıl Geçer, Spor Sonrası Hamlık Ağrıları