Menu
in

Dik Göğüslere Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Dekolteleri destekli sütyen kullanmadan taşıyabilmek ve daha özgüvenli hissedebilmek için pek çok kadın dik göğüslere sahip olmayı tercih eder. Göğüslerin formunu yitirmesi durumunda en sık tercih edilen yöntemlerden biri cerrahi müdahale olsa da bilinçli egzersizlerle daha dik göğüslere sahip olmak mümkündür. Yoğun deformasyon durumları hariç cerrahi müdahale olmaksızın dik göğüslere sahip olmak için düzenli egzersiz yapmanın yanı sıra uygun bir beslenme programı ile egzersizleri desteklemek ve bol su tüketmek oldukça önemlidir. Siz de daha dik göğüslere sahip olmak için kolaylıkla yapabileceğiniz yeni egzersizleri, günlük antrenman rutinlerine ekleyebilir, bu süreçte konforlu hissetmek için nefes alabilen yapıdaki kadın atlet ve tayt modellerini tercih edebilirsiniz.

Göğüs Şeklinizi Biliyor Musunuz? 

Göğüsler kişiden kişiye farklı şekillere sahiptir. Bu nedenle göğsünüzün şekli tamamen size özeldir. Ancak kalıp, göğüs ucunun konumu, göğüs arasındaki mesafe ve göğüsteki yağın birikim şekli baz alındığında dünya genelinde kabul görmüş bazı göğüs şekilleri vardır. En sık rastlanan göğüs şekilleri ise şunlardır:

 • Asimetrik: İki meme arasında hacim ve şekil farkı varsa asimetrik meme şekli söz konusudur. 
 • Ayrık: Memeler arasında geniş bir boşluk olan bu meme tipinin zıttı ise bitişik meme tipidir.
 • Çan Tipi: Yukarıdan geniş başlayıp orta kısımda dolgunlaşan bu meme tipi genellikle ağır ve iri olur. 
 • Damlacık: Her bir memenin göz yaşı damlasına benzediği bu göğüs tipi çan tipine benzese de aslında daha kavislidir.
 • Yuvarlak: Genellikle estetik müdahale sonrası elde edilen yuvarlak meme şekli, nadir de olsa doğal olabilir.
 • İnce: Dar başlayarak orta kısımda dolgun bir görünüm kazanan yuvarlak meme şekli, en sık rastlananlar arasındadır.

Göğüsler Neden Sarkar? 

Sporla desteklenmeyen sağlıksız yaşam tarzı, sık kilo alıp verme, homonal düzensizlikler, bra giymeden spor yapma, stres, hatalı beslenme, yaş alma ve genetik yatkınlıklar göğüslerin zamanla formunu yitirmesine neden olabilir. Böyle bir durumda ciltte yoğun bir sarkma bulunmuyorsa dik göğüs hayal değildir. Çünkü pek çok fiziksel probleme çözüm sunan spor antrenmanları arasında gögüs dikleştirme egzersizleri de yer alır. Bu göğüs hareketleri düzenli yapıldığında göğüslerde gözle görülür dikleşme ve toparlanma elde edilebilir. 

Dik Göğüslere Kavuşmak İçin Yapılabilecek Egzersizler

Meme yapısı kas içermediği için göğüs sıkılaştırma egzersizleri genellikle göğüs kaslarını, oblikleri, omuz kaslarını ve sırt kaslarını çalıştırmaya yarar. Söz konusu kaslar çalıştığında ise memeler, alttan, üstten ve yanlardan desteklenerek yukarı doğru hareket eder. Bunun sonucunda da daha dik göğüslere sahip olursunuz. Dik göğüslere sahip olmak için yapabileceğiniz fitness göğüs hareketleri şu şekilde sıralanır:

 • Savaşçı Yoga Pozisyonu: Yoga matının üzerinde sol ayak 90 derece sola, sağ ayak ise öne bakacak şekilde durun. Kollarınızı iki yana gergince açarak sağ dizinizi kırmadan vücudunuzu aşağı-yukarı birkaç kez esnetin. Aynı hareketi diğer bacağınız ile de yapın.
 • Klasik Şınav: Klasik şınav pozisyonunu alın ve 10 tekrar yapın. İlk etapta şınav hareketini yapmakta zorlanıyorsanız sadece üst gövdeniz ile şınav çekmeye başlayabilirsiniz.
 • Kobra Pozisyonu: Yoga matı üzerine yüzüstü uzanın ve iki kolunuzdan güç alarak sadece üst bedeninizi yukarı doğru hareket ettirin. Pozisyonu bir süre koruduktan sonra aynı hareketi ortalama 12 kez tekrar yapın.
 • Hands Plank Hareketi: Klasik plank pozisyonundayken sol dizinizi sol kolunuza doğru çekin. Ardından aynı hareketi sol kol – sol diz ile yapın. Hareketin tamamını 10 tekrar x 3 set olarak uygulayın.
 • Ağırlık Kaldırma: Kondisyonunuza uygun ağırlıktaki dumbell’ları kullanarak düzenli olarak üst bedeninizi çalıştıracak ağırlık kaldırma egzersizleri yapabilirsiniz. 

Siz de düzenli göğüs egzersizi ile dik göğüslere sahip olabilir, istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Bu süreçte egzersizleri konforlu bir şekilde tamamlamak için ihtiyaç duyabileceğiniz kadın tişört, bra, atlet gibi üst giyim ve yoga taytı, şort gibi alt giyim ürünlerine Barcin.com avantajları ile sahip olabilirsiniz. 

Yorum Yazın

Exit mobile version