in

Doğa Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Seçilir

Doğada yürüyüş yapmak hem outdoor bir aktivite hem de zinde kalmak için iyi bir egzersizdir. Sadece doğanın tadını çıkarmak, stres kaynaklarından uzaklaşmak amacıyla da doğada yürüyüş yapabilirsiniz. Ancak ideal bir yürüyüşün olmazsa olmazı konforlu ayakkabılardır. Dolayısıyla trekking ya da hiking esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli şey ayakkabıların özelliklerdir. Rahat yürüyüş ayakkabıları yastıklama ve kavrama ile yeterli desteği sunar. Böylece aktivitenizi keyifle gerçekleştirebilirsiniz. Peki yürüyüş ayakkabısı nedir? Trekking ayakkabısı nasıl olmalı? Gelin yürüyüş ayakkabısı hakkında merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Doğa Yürüyüşü Sırasında Ne Tür Ayakkabılar Tercih Etmeliyiz?

Doğa yürüyüşü yaparken tercih edilmesi gereken modeller diğer spor ayakkabılardan ayrılır. Bu tür ayakkabılar yürüyüş-trekking ayakkabısı denir. Dolayısıyla “Trekking ayakkabı ne demek?” sorusunun yanıtı bir tür yürüyüş ayakkabısıdır şeklinde verilebilir. Doğada yürüyüş, alışılmış asfalt ya da taş yolların dışında gerçekleştiği için farklı ayakkabı gerektirir. Engebeli, çamurlu, çakıllı ya da dikenli çalıların karşınıza çıkabileceği çeşitli arazilerden geçme ihtimaliniz yüksektir. Dolayısıyla bu zorlu koşullara uyum sağlayan bir trekking ayakkabısına ihtiyacınız vardır. Ancak outdoor ayakkabıların arasında da yürüyüş için uygun ayakkabı/bot modelleri bulunur. Yürüyüş yapacağınız bölge ve aktivite süresini göz önünde bulundurarak iyi bir outdoor ayakkabı da satın alabilirsiniz. Yürüyüş için outdoor ayakkabı tavsiye ve önerilerine ihtiyacınız varsa, farklı arazilere uygun modellere göz atmanız yeterlidir.

Yürüyüş Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İyi bir yürüyüş ayakkabısı ayağınıza tam oturmalı, rahat hissettirmeli ve aynı zamanda dayanıklı olmalıdır. Ayrıca model ve tasarımın gitmeyi düşündüğünüz yol ve patikalara uygun olması gerekir. Dolayısıyla yürüyüş ayakkabısı seçerken bazı unsurları göz önünde bulundurmalısınız. Yürüyüş ayakkabısı alırken ideal modeli bulmanız için önemli detaylar ise şunlardır:

  • Her şeyden önce arazi tipine göre model belirleyerek seçim yapmaya başlamalısınız.
  • Yüksek yürüyüş ayakkabısı, zayıf ayak bilekleri için koruma ve engebeli arazide daha fazla denge sağlar.
  • Kısa ayakkabılar ise daha fazla hareket özgürlüğü tanır, ağırlık olarak daha hafiftir. Düz yüzeyler için idealdir.
  • Stabilite ve iyi yastıklama, daha fazla yürüme konforuyla birlikte ayakların daha az yorulmasını sağlar. Dolayısıyla yürüyüş botları da iyi bir seçenektir.
  • Yürüyüş ayakkabısının bilek uzunluğu doğru olmalı ve ayağınızın şekline uymalıdır. Çünkü yürürken arazi tipi değişebileceğinden ayak bilekleri iyi desteklenmelidir.
  • Yürüyüş ayakkabısı sağlam bir kontra ile topuğu iyice sarmalıdır. Ayrıca ayakkabı içinde parmaklarınızı hareket ettirebilmelisiniz.
  • Yürüyüş botunun tabanı, ayak parmakları ile ayak arasındaki bükülme hareketine uyum sağlamalıdır. Ayrıca taban yeterli yastıklama sağlamalı ve profil açısından uygun olmalıdır.

Yürüyüş Yaparken Nasıl Ayakkabı Giyilmeli?

Trekking ayakkabı modelleri birkaç farklı modelden oluştuğu için her biri farklı arazilere uyum sağlar. Gelişmiş modellerde ise çoklu zemine uygun tasarımlar vardır. Ancak genellikle esnek tabanlı, bilek destekli yüksek, sert tabanlı ve ağır-yüksek olmak üzere 4 farklı model özellikleri bulunur. ABCD şeklinde kategorize edilir. A kategorisine ait esnek tabanlı yürüyüş ayakkabılar nispeten daha iyi yollarda kısa süreli yürüyüşler için idealdir. Bilek destekli B modelleri dağlık alanda, C sınıfına dahil sert tabanlılar engebeli arazi ve birkaç günlük yürüyüşlerde tercih edilir. D sınıfı yürüyüş ayakkabıları ise oldukça ağırdır ve yüzey tipine göre genellikle kayalık alanlarda kullanılır.

Outdoor Ayakkabı ile Yürüyüş Yapılır mı?

Outdoor ayakkabı, genel olarak açık hava aktivite ayakkabıları için kullanılan bir isimdir. Dolayısıyla bu kategoride trekking ayakkabıları da bulmanız mümkündür. Pek çok outdoor ayakkabısı su geçirmez malzeme, bilek destekli tasarım ve dayanıklı tabanlara sahiptir. Deri, sentetik malzemenin yanı sıra bu iki materyalin karışımından oluşabilir. Her modelin kendine göre özellikleri olduğundan yürüyüş aktivitenize en uygun malzemeye sahip ayakkabıyı hemen belirleyebilirsiniz. PU outdoor ayakkabıları çok hafiftir ve ideal nefes alabilirlik özelliğine sahiptir. Dolayısıyla trekking ayakkabı tavsiye ve önerileri arasında sıkça görebilirsiniz. Deri olanlar ise daha fazla bakım gerektirir, ancak uzun ömürlü ve rüzgar geçirmez olduğundan popüler outdoor ayakkabılardır. Bu özelliklerinden dolayı, outdoor ayakkabılar yürüyüş için uygun kabul edilir. Bununla birlikte “Trekking ayakkabı günlük giyilir mi?” sorusu da oldukça benzerdir. Çünkü önemli olan ayakkabının gereksinimlerinizi karşılaması ve rahat hissettirmesidir. Dilerseniz hafif ve esnek tabanlı trekking ayakkabılarını günlük giyebilirsiniz.

Siz de kaliteli ve dayanıklı outdoor-yürüyüş ayakkabıları ile açık hava yürüyüşleri yapmak isterseniz Barcin.com’un zengin ürün yelpazesi ve avantajlı fiyatları sayesinde dilediğiniz modele hemen sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı ve Fit Bir Vücut için Aerobik Egzersiz Nedir?

Kas Yorgunluğu Nedir? Kas Yorgunluğunun Belirtileri