in

Doğru Spor Tayt Nasıl Seçilir?

Spor yaparken giydiğiniz tüm kıyafetlerin; içinde bulunduğunuz mevsimin koşullarına uygun, konforlu ve kaliteli olması büyük önem taşır. Aksi takdirde uyguladığınız antrenman ve egzersizlerden maksimum verim almakta güçlük çekebilir, kendi güvenliğinizi riske atabilirsiniz. Örneğin, bisiklete binerken bacaklarınıza dolanabilecek ölçüde bol ya da belinizi sıkarak nefes alışverişinizi zorlaştıracak kadar dar kıyafetler tercih etmek tüm konsantrasyonunuzu dağıtarak olası kazaların önünü açabilir. Benzer durumlar tüm spor branşları için geçerlidir. Bu nedenle antrenman öncesinde doğru kıyafetleri tercih ettiğinizden emin olmalısınız.

Spor taytları, kadın – erkek fark etmeksizin her sporcu tarafından sıklıkla kullanılan ve size maksimum hareket özgürlüğü sağlayan ürünlerdir. Ancak her spor taytı, sizin için ideal tercih olmayabilir. Çünkü taytların da birçok farklı kumaş, model ve form seçeneği bulunur. O halde, en doğru tayt nasıl seçilir? Spor tayt seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurmalısınız? Gelin bu soruların yanıtlarına birlikte bakalım.

Spor Yaparken Tayt Giymenin Avantajları Nelerdir?

Öncelikle, spor antrenmanlarınızda tayt giymenin size sağlayacağı avantajlara göz atalım. Spor taytların yumuşak ve elastik kumaşları, antrenmanlarınız esnasında size maksimum hareket özgürlüğü tanır. Tek parça ve aksesuarsız şekilde tasarlanmaları nedeniyle, giyip çıkarması oldukça kolaydır. Üstelik spor taytlarının farklı mevsimlere ve hava koşullarına göre hazırlanmış seçenekleri de bulunur.

doğru spor tayt nasıl seçilir

Bu sayede soğuk hava koşullarında, açık havada yaptığınız sporlarda bile yağmura ya da soğuğa karşı korunabilir, vücut ısınızı dengeleyebilirsiniz. Spor taytları egzersizler esnasında herhangi bir yere takılma ya da dolanma riski taşımadığı için, antrenman esnasında güvenliğinizi sağlamanız açısından da size yardımcı olur. Öte yandan, her giyim tarzına uygun tayt seçeneklerine de kolaylıkla ulaşabilir ve spor yaparken sizi en motive eden modelleri seçebilirsiniz.

Hangi Tayt Hangi Spor Branşı İçin Uygundur?

Spor antrenmanlarınız için seçebileceğiniz birçok kaliteli ve dayanıklı tayt modeli vardır. Ancak her tayt modeli, her spor branşı için uygun değildir. Koşu için uygun olan spor taytları, yüksek bel bantları ve bacakları doğrudan saran tasarımlarıyla size hız kazandırır. Taytlarda yer alan fitil panelleri, taytın siz koşarken vücudunuzdan kaymasını engeller.

Doğru Spor Tayt Nasıl Seçilir

Yoga ve pilates taytlarının üzerinde metal parçalar, aksesuarlar ya da fermuar bölümü olmaması büyük önem taşır. Aksi takdirde, yoga matının üzerinde yaptığınız hareketlerde söz konusu parçalar vücudunuza batarak sizi rahatsız edebilir. Öte yandan, doğrudan yoga antrenmanları için hazırlanan spor taytlar hafif düzeyde sıkıştırma özelliğine sahiptir. Düz dikişleri ve esnek yapıları ile hareket özgürlüğünüzü artırırlar.

Bisiklet taytları, katlanmayan ve bedene tam olarak oturan modeller arasından seçilmelidir. Sünger pedler kullanılarak hazırlanan taytlar, bisiklet sürerken konforunuzu artırabilir. Kardiyo taytlarının dikişleri ise vücudunuzu tahriş etmeyecek malzemeler kullanılarak hazırlanmalıdır.

Doğru Spor Tayt Nasıl Seçilir

Toparlayıcı özellikteki modeller, spordan aldığınız verimi artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca kardiyo, pilates ve yoga matlarının kaymaz özellikteki kumaşlardan oluşması büyük önem taşır. Siz de ilgilendiğiniz spor branşına göre size en uygun tayt modelini kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Doğru Spor Tayt Nasıl Seçilir?

Hangi spor branşını seçerseniz seçin, antrenman esnasında giydiğiniz taytın belli başlı özellikleri karşılaması son derece önemlidir. Öncelikle, %100 pamuktan üretilen taytlar antrenman esnasında sizi fazla terletebilir ya da sıkabilir. Bu nedenle nefes alabilen ve teri dışarı atabilen kumaşları tercih etmelisiniz. Ayrıca seçtiğiniz taytın kumaşının kolay esneyebildiği halde formunu kaybetmeyen bir yapıda olması gerekir. Aksi takdirde, uzun vadede taytınız bollaşabilir ya da kumaş deforme olabilir. Hareket özgürlüğünüzü maksimum düzeye çıkarmak için fermuarlı, tokalı ya da aksesuarlı taytları tercih etmemelisiniz. Hızlı kuruyabilen, sizi yeterli ölçüde sıcak tutabilen ve kaymaz yapıdaki modelleri seçebilirsiniz.

Barcin.com‘da yer alan ve seçkin markaların imzasını taşıyan %100 orijinal tayt modellerine hemen göz atmaya ne dersiniz?

dengeli beslenmek

Dengeli Beslenmek için Neler Yapmalıyız?

Başlangıç Seviyesi Vücut Geliştirme Hareketleri isimleri

Başlangıç Seviyesi Vücut Geliştirme Hareketleri isimleri