in

7 Adımda Doğru Yoga Matı Seçimi

Yoga matı nasıl olmalı konusu yoga ve pilates ile ilgilenen herkesin aklına takılan hususlar arasında yer alır. Farklı malzemelerden üretilen yoga matları, birçok ölçü seçeneği ile gelir. Kişisel performansınıza, boyunuza, pilates yaptığınız zemine veya gerçekleştirdiğiniz yoga türüne uygun olarak seçim yapabilirsiniz. Ayrıca mat satın alırken ürünün dokusu, yapısı ve kalınlığı gibi fiziksel yönlerini de göz önüne alarak daha doğru bir tercihte bulunabilirsiniz. 8 adımda doğru yoga matı seçimi için yazımıza göz atabilirsiniz.

1. Vücut tipinize uygun ürünleri tercih edin

Vücut tipinize uygun bir yoga matı seçmek daha rahat ve güvenli bir şekilde hareket edebilmenize yardımcı olur. Boyunuza ve omuz genişliğinize uygun olarak seçtiğiniz bir yoga matı, yoga hareketleri esnasında ellerinizin veya ayaklarınızın mat dışına çıkmasını önler.

yoga matı nasıl olmalı 4

2.  Mat kalınlığına dikkat edin

İhtiyacınız olan yoga matının modeli, bir dereceye kadar vücut tipine bağlıdır. Eklemleriniz kolayca ağrıyorsa mat kalınlığına veya yoğunluğuna dikkat etmek gerekebilir. Kalın minderler veya ekstra dolgulu matlar, eklemlere binen yükü kolayca sönümler. Daha fazla yastıklama istiyorsanız ekstra kalın bir mat düşünebilirsiniz. Örneğin; diz sorunlarınız varsa dizlerinizin altını doldurmak için daha kalın ve yoğun bir mat tercih edebilirsiniz.

3. Hareket çeşitliliğine göre mat seçin

Standart yoga matları genellikle 0,3 mm ile 15 mm arasında tasarlanır. Kilonuza ve hareket çeşitliliğinize göre mat kalınlığını belirleyebilirsiniz. Oturma pozisyonunda veya ayakta yapılan hareketler için ince matlar ihtiyacınızı başarıyla karşılar. Dinamik hareketler içinse 0,5 mm ve üzerinde kalınlıklara sahip ürünler daha yerinde bir seçim olur.

yoga matı nasıl olmalı 1

4. Bütçenize uygun seçimler yapın

Yapacağınız pilates veya yoga stili de ne tür bir paspas almanız gerektiğini etkileyebilir. Yoga matı satın almadan önce yoga seviyenizi düşünün. Yogada yeniyseniz temel özelliklere sahip orta kalınlıkta bir mat işinizi fazlasıyla görecektir. Vücudunuzun yogaya nasıl tepki verdiğini anladığınızda, kişisel ihtiyaçlarınızı da daha iyi anlayabilirsiniz. İlk aşamada ucuz bir mat alabilir, hareketlerde ustalaştıkça daha profesyonel bir ürüne geçebilirsiniz.

5. Seviyenize en uygun minderi tercih edin

İleri seviye veya karma yoga, daha karmaşık hareketlerin yapılmasını gerektirir. Kollarınızı ve bacaklarınızı yerinde tutmak için daha fazla çekişe sahip bir minder tercih edilmelidir. Yerde oturduğunuz durumlarda ise tutuş daha az önemlidir ve ortalama esnekliğe sahip bir yoga minderi kullanılabilir.

6. Yoga matının dokusunu ve esnekliğini kontrol edin

Ürünün esnekliği ve dayanıklılığı kadar dokusu da oldukça önemlidir. Hem dayanıklı hem de esnek yoga matı nasıl olmalı diye düşünüyorsanız, hafızalı kauçuk olarak bilinen ultra esnek ve ince matları tercih edebilirsiniz. Ultra esnek ince matlar, diz ve omurgayı destekleyerek minder üzerinde güvenli bir şekilde hareket edebilmenizi sağlar. Ayrıca cildi tahriş etmeyen, kolayca kuruyan, kötü kokulara yol açmayan ve ter tutmayan doğal içerikli yoga minderlerine de öncelik tanıyabilirsiniz.

yoga matı nasıl olmalı 2

7. Minderin ergonomisini göz önünde bulundurun

Sarı, pembe, siyah, kırmızı, mor, lacivert ve turuncu gibi farklı renk seçenekleri ile sunulan yoga matlarının yanı sıra özel desenlere sahip ürünler de bulunur. Bu sayede, tarzınıza uygun bir yoga minderi seçebilmeniz mümkün olur. Ürünün rengi ve modeli kadar ergonomik olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Mat kılıfı, taşıma çantası ve sabitleme kayışı gibi kullanışlı aksesuarlar ile yoga minderinizi dilediğiniz her yere rahatlıkla götürebilirsiniz.

Beklentilerinize en uygun yoga matlarına ve diğer spor ürünlerine Barcin.com üzerinden kolayca ulaşabilir, güvenli alışveriş olanaklarından ve taksitli ödeme seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

az bilinen yeni spor dalları

Az Bilinen Yeni Spor Dallarını Keşfedelim!

basen eriten hareketler

5 Adımda Basen Eriten Hareketler