in

Az Bilinen Yeni Spor Dallarını Keşfedelim!

Her geçen gün yeni spor dalları içine bir yenisi ekleniyor. Futbol, basketbol, tenis ve voleybol gibi geleneksel sporların hali hazırda belirli bir izleyici kitlesi bulunuyor. Sepak Takraw, Cycleball ve peynir yuvarlama benzeri ilginç sporlar ise gün geçtikçe daha fazla kişi tarafından ilgiyle karşılanıyor. Dünyanın dört bir yanında oynanan sıra dışı ve eğlenceli sporlardan 10 tanesine yakından göz atabilirsiniz.

1. Kabaddi

Popüler Amerikan oyunlarına yeni bir bakış açısı getiren Kabaddi, özellikle Hindistan’da en popüler takım oyunları içinde yer alıyor. Her biri yedi kişilik iki takım, karşılıklı ataklarla mücadele ediyor. Birbirine kenetlenen savunma oyuncuları arasındaki karşı takım oyuncusu, ne kadar çok defans oyuncusuna temas ederse o kadar çok puan alıyor.

yeni spor dalları
Görsel: globalsportmatters.com

2. Sepak Takraw (Ayak Voleybolu)

Voleybol, futbol ve badminton oyunlarının bir karışımı olan Sepak Takraw, Güneydoğu Asya’nın en popüler takım oyunları içinde gösteriliyor. Üç kişilik takımlar, ellerini ve kollarını kullanmadan ve topu ağa vurmadan sahanın diğer tarafına göndermeye çalışıyor. Yaklaşık 1.55 metre yüksekliğinde olan ağdan karşı tarafa topu yönlendirmek için birbirinden çevik ve esnek hareketlerin uygulanması gerekiyor.

yeni spor dalları sepak takraw
Görsel: myactivesg.com

3. Slam Ball

Basketbola kıyasla daha fazla temas, sertlik ve aksiyon içeren Slam Ball, 3 kişilik takımlar ile oynanıyor. Rakipler, farklı ölçülere sahip trambolin zemin üzerinde sıçrayarak hızla ilerliyor ve çember altında birbirinden farklı smaçlar yapıyor. Havada 10 metre kadar sıçrayabilen ve birbirleriyle sertçe çarpışan oyuncular, adrenalini her zaman en üst seviyede tutmayı başarıyor. Basketbolu ve estetik smaçları seviyorsanız Slam Ball maçlarını da keyifle izleyebilirsiniz.

yeni spor dalları slamball
Görsel: Wikimedia

4. Su Altı Futbolu

Havuz oyunları içinde yer alan su altı futbolu, Amerikan futbolunu andırıyor. Oyuncular, şnorkel ekipmanlarını giyerek su altı havuzuna iniyor ve ağırlıklı futbol topunu havuzun diğer tarafındaki oluklara götürmek için mücadele ediyor.

yeni spor dalları rugby
Görsel: arc.unsw.edu.au

5. Cycleball

Radball olarak da bilinen bu ilginç sporu bisikletle oynanan bir futbol oyunu olarak düşünebilirsiniz. Hareket esnasında vücuttan güç almadan topa bisiklet tekerlekleri ile dokunmak gerekiyor. Her takımda iki oyuncu bulunuyor ve sporcular freni bulunmayan bisikletler üzerinde hem dengede durmaya hem de topa yön vermeye çalışıyor. Topu tek başına veya takım arkadaşı ile birlikte kale ağlarına ulaştıran sporcu sayıyı alıyor. Cycleball sporunun 5 ve 6 oyuncuyla oynanan farklı versiyonları da bulunuyor.

yeni spor dalları cycleball
Görsel: Mirror

6. Hurling

Yeni spor dalları içinde kendine önemli bir yer edinen Hurling, çim üzerinde oynanan en hızlı oyunlar arasında yer alıyor. Futbol, ​​hokey, lakros ve ragbi birleşimi bir spor olan Hurling’in 3000 yıla yakın bir geçmişi bulunuyor. İrlanda’nın en ünlü sporları içinde gösterilen Hurling, 15 kişilik takımlarla oynanıyor. Sporcular, topu sopalı filenin içine alıp karşı kaleye ulaştırmak için yarışıyor. Oyuncular, topu yakalamak için ellerini kullanabiliyor ve top yerde ise sopayı kullanarak topu yerden alabiliyor. Yüksek tempolu bir spor olan Hurling oyununda top, 210 kilometre hızlara ulaşabiliyor. Son derece tehlikeli de olsa Hurling oyuncuları, oyun esnasında kask takmanın utanç verici olduğunu düşünebiliyor.

yeni spor dalları hurling

7. Jousting

Tarih meraklıları ve spor tutkunlarını bir araya getirme olasılığı en yüksek branşlardan biri olan Jousting sporunun geçmişi, soylu kişilerin ve şövalyelerin birbirine meydan okumasına dayanıyor. Eski zamanlarda düello veya gösteri amaçlı olarak yapılan at üstünde mızraklı dövüş etkinlikleri, günümüzde ise sportif bir aktiviteye dönüşüyor.

8. Bo-Taoshi

Japonca Bo-Taoshi ya da “direk devirme” kitlesel ölçekte bir takım sporu olarak öne çıkıyor. 75 oyuncu hücumda, 75 oyuncu da savunmada olmak üzere her takımda 150 oyuncu bulunuyor. Rakip takımın direğini devirmek, Bo-Taoshi sporunun temel amacını oluşturuyor. Oyun, her ne kadar kitlesel karmaşa içinde bedenlerin üst üste tırmandığı bir zombi saldırısı gibi görünse de belirli rollere sahip stratejik hamleler içeriyor.

9. (Cheese Rolling) Peynir Yuvarlama

İngiltere’nin Gloucester şehrinde gerçekleştirilen peynir yuvarlama etkinliği, her yıl ilgi ile karşılanıyor. Bu etkinlik, 4 kiloluk bir peynir tekerleğinin inanılmaz sarp bir tepeden aşağı yuvarlanması ile başlıyor. Onlarca kişi, kontrolsüz bir şekilde rampadan yuvarlanarak aşağıya iniyor. Hedefe ulaşan ilk kişi, peynir tekerleğinin de sahibi oluyor.

10. Chess Boxing (Satranç Boksu)

yeni spor dalları chessbox
Görsel: Wikimedia

Beyin ve bilek gücünün harika bir kombinasyonu olan satranç boksu, rakibi farklı yollardan nakavt edebilmeye olanak tanıyor. Yarışmacılar, her biri üç dakika süren boks ve her turu dört dakika süren satranç etaplarından geçerek 39 dakika boyunca mücadele ediyor. Bu az bilinen sporun Almanya, Hindistan, Rusya ve İngiltere’de ciddi bir hayran kitlesi bulunuyor.

Siz de hem geleneksel branşlarda hem de diğer ilginç sporlarda kullanabileceğiniz ayakkabılara, giysilere ve spor ürünlerine Barcin.com üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

kilo verdiren yiyecekler

Kilo Verdiren Yiyecekler ile Diyet Çok Kolay

yoga matı nasıl olmalı

7 Adımda Doğru Yoga Matı Seçimi