in

Kilo Verdiren Yiyecekler ile Diyet Çok Kolay

Diyet yapmak sabır ve özen gerektiren zorlu bir süreçtir. Bu süreçte bir plana uyum sağlamak, başarı şansının arttırılması ve kontrolün elde tutulması açısından oldukça faydalıdır. Kilo verdiren yiyecekler ile zenginleştirilmiş sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı, hem sağlığın korunmasını hem de zayıflamayı kolaylaştırır. Ayrıca metabolizma hızının yavaşlamasını önlemeye de katkı sağlar. İşte kilo vermeye yardımcı 5 mucize besin

1. Brokoli

Vitamin ve mineraller açısından zengin ve oldukça sağlıklı bir besin olan brokoli, aynı zamanda kilo vermeyi kolaylaştırıcı bir etkiye de sahiptir. Yüksek lif içeriği sayesinde brokoli tükettiğiniz öğünlerin sonrasında uzun bir süre tokluk hissinizi koruyabilirsiniz. Kalorisinin oldukça düşük olması nedeniyle bol miktarda haşlanmış limonlu brokoli tüketseniz dahi çok küçük bir miktarda enerji alırsınız.

kilo verdiren yiyecekler 1

Bu da hem doyurucu hem de hafif bir öğün anlamına gelir. Bunların yanı sıra kükürtlü bileşenler içerdiğinden vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan, B grubu vitaminleri ile K vitamini açısından da iyi bir kaynak olan brokoli diyet listelerinde mutlaka yer almalıdır.

2. Kefir

Probiyotik besinler denildiğinde ilk akla gelenlerden biri olan kefir, sağlık üzerinde saymakla bitmeyen olumlu etkilere sahiptir. İçerdiği probiyotik bakteriler sayesinde sindirim sistemini düzenlerken aynı zamanda besinlerin iyi bir şekilde emilebilmesine yardımcı olur.

sut

Kalori içeriği düşük, kaliteli protein içeriği yüksek bir besin olan kefir, tokluk hissinin sağlanmasında da oldukça etkilidir. Vücudun kalsiyum ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlar, metabolizmayı hızlandırır. Tüm bu olumlu etkileri nedeniyle haftanın en az 3-4 günü kefir tüketimi önerilmektedir.

3. Yumurta

Örnek bir protein kaynağı olan yumurta, vücutta kullanılabilirliği yüzde yüz olan çok kaliteli bir aminoasit örüntüsüne sahiptir. Bu nedenle kas fonksiyonlarını destekler, aynı zamanda sizi uzun bir süre boyunca tok tutar.

kilo verdiren yiyecekler 2

Sabah kahvaltılarında tüketeceğiniz bir adet haşlanmış yumurta ile vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olabilir, kilo verme sürecinize de katkıda bulunabilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorununuz yok ise her gün 1 adet yumurta tüketmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.

4. Ananas

Tropikal ve çok da lezzetli bir meyve olan ananas, yüksek lif içeriği ile kilo vermeye de yardımcıdır. Bol miktarda C vitamini içerir, bu sayede soğuk algınlığı ve enfeksiyonlara karşı iyi bir koruma sağlar. Yalnızca ananasta bulunan Bromelain adlı enzim, sindirim aktivitelerine yardımcı olur.

kilo verdiren yiyecekler 3

Sulu yapısı sayesinde ananas, yüksek hacimlerinde düşük kalori içerikleri barındırır. Bu nedenle diyet listelerinde mutlaka bulunması gereken besinler arasında yer alır.

5. Yulaf

Tok kalmanın en önemli sırlarından biri olan yulaf, çözünür posa ve B grubu vitaminlerini bol miktarda içeren sağlıklı bir tahıl türüdür. Aynı zamanda bol miktarda değerli bitkisel proteinler içerir. Diyet süresince sabah kahvaltılarında veya ara öğünlerde süt veya yoğurt gibi besinlerle bir arada tüketilen yulaf ezmesi sindirimi kolaylaştırır. Kolesterol ve kan lipidlerinin dengelenmesine yardımcı olur, uzun süren bir tokluk hissi elde edilmesine ve kan şekeri regülasyonunun sağlanmasına katkıda bulunarak kilo vermeyi kolaylaştırır.

kilo verdiren yiyecekler

Yukarıda belirtilen kilo verdiren yiyecekler, zayıflama diyeti uygulayan kişilerin diyetlerinde başarı oranını arttırmaya yönelik, tercih edebileceği besin seçenekleridir. Bunlara ek olarak tarçın, acı biber, zencefil, zerdeçal gibi metabolizma hızlandıran baharat türleri de diyete eklenerek metabolizma hızı arttırılabilir.

Kilo vermeye yardımcı bir diğer unsur ise şüphesiz düzenli egzersizdir. Beslenme planınızı uygulamanın haricinde haftanın en az 3 günü yapacağınız spor aktiviteleri ile hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bu süreçte ihtiyaç duyabileceğiniz spor ekipmanları için Barcin.com adresindeki ürünleri inceleyebilir, size uygun olanları seçerek güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

boyun duzlesmesi

Boyun Düzleşmesine Karşı 7 Koruyucu Egzersiz

az bilinen yeni spor dalları

Az Bilinen Yeni Spor Dallarını Keşfedelim!