in

Dosya: Evde Yoga Nasıl Yapılır?

Yoga, bedeni zihnen ve fiziksel olarak rahatlatan bir egzersizler bütünüdür. Eğer siz de yogayı denemek istiyorsanız evde hemen yoga yapmaya başlayabilirsiniz. Yoga egzersizlerine evde başlayarak yoganın size uygun bir egzersiz türü olup olmadığına karar verebilirsiniz. “Evde yoga nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını ise ilerleyen satırlarda bulabilirsiniz.

Başlangıç Seviyesi ile Başlayın

Evde yoga yapmak istiyorsanız, öncelikle temel yoga hareketlerini ve yoga felsefesini anlatan kaynaklardan yardım alabilirsiniz. Bunun için kitaplardan, DVD’lerden, YouTube kanallarından ya da mobil yoga uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Yoga diğer spor dallarıyla kıyaslandığında içerisinde manevi ve içsel bir yolculuğu da barındırır. Dolayısıyla yoga hareketleri hem zihnin hem de bedenin ihtiyaçlarına uygun şekilde hazırlanmıştır.

yoga

Başlangıç seviyesi ile başlamak yoga felsefesini daha iyi anlamanızı sağlarken bedenin zamanla esnemesini, güçlenmesini ve yogaya uygun şekilde hareket etmesini sağlayacaktır. Siz de bu değişimin yavaş yavaş ilerlemesine izin vererek sağlam bir temel kurabilir ve kas zorlanmalarının önüne geçebilirsiniz.

Farklı Yoga Türlerini Deneyin

Yoga pek çok farklı türü içerisinde barındırır. Bu yüzden ihtiyacınıza uygun yoga türünü araştırırken kendinize bu soruyu sorabilirsiniz: Neden yoga yapıyorum? Rahatlama, esneme, güçlenme, çok zor hareketleri yapabilme, zayıflama veya zihni dinginleştirme… İstek ve ihtiyaçlarınıza uygun bir yoga türü mutlaka vardır. Örneğin, güçlenmek ya da zayıflamak istiyorsanız, güçlü hatha pratikleri ya da asthanga yoga size uygun olabilir. Endişeyi azaltmak, stresi yönetmek ve kendinizle baş başa kalmak isterseniz yin yoga, fiziksel ağrılardan arınmak isterseniz restoratif yoga yapabilirsiniz. Üstelik son yıllarda her çeşit yogaya internet üzerinden ulaşmak mümkün!

Devamlılığı Sağlamak İçin

Evde spor yapmanın en büyük engellerinden biri, iç motivasyon ve disiplini sağlayamamak olabilir. Ama yoga bedeninizin ve zihninizin hoşuna gittiyse ayaklarınız sizi bir şekilde mata götürecektir. Yine de iç motivasyonu sağlamak ve evde yoga yapmayı daha çok sevmek için uygulayabileceğiniz küçük tüyolar da mevcut!

Kendinize bir program yapın: Bu programı farklı yoga türleri, yavaş ve hızlı akışlarla renklendirin. Bir gün bedeni güçlendirecek bir akış uyguluyorsanız, ertesi gün dinginleştirecek bir akış uygulayın.

Matı eğlenceli bir alana dönüştürün: Mat, yoga sekansınız sırasında bedeninizi rahat ettirebileceğiniz ve onu dinleyebileceğiniz bir alan yaratır. Bu yüzden matı bir dinleme ve dinlenme alanı olarak görerek yogayı bir zorunluluk ve hedef olmaktan çıkarın ve sürecin keyfini yaşayın!

Matta istediğiniz kadar kalın: Normalde spor yaparken kendinize hedefler koyuyorsunuz ve bu hedefleri gerçekleştirmek için çaba sarf ediyorsunuz. Ama yoga bunu farklı bir şekilde yapabilmeyi amaçlıyor. Dolayısıyla matta kalış sürenize siz değil, bırakın bedeniniz ve zihniniz karar versin. O gün kendinizi iyi hissetmiyorsanız, daha sakinleştirici bir akış uygulayın. Pratiğiniz ister 10 dakika olsun isterseniz bir saat.

Nefes egzersizlerine yer açın: Pratikleriniz sonunda mutlaka en az üç dakika nefes egzersizi yapın. Nefes egzersizleri yoga sekansının bir parçasıdır ve yogadan sonra bedeni tazeler. Nefes egzersizlerinden sonra kendinize biraz daha zaman ayırarak meditasyon yapın.

Savasana’yı atlamayın: Savasana pozu, yoga akışının son pozudur ve derin gevşemeyi sağlar. Evde yoga yapılırken bu poz genellikle atlanmak istenen bir poz olabilir. Fakat pratiklerinizden sonra derin gevşemeye geçmek bedenin tam olarak dinlenmesine olanak verir. Bu sayede yoga yaptıktan sonra kendinizi çok daha dinç ve enerjik hissedebilirsiniz. Savasana pozunu sevmek için onu daha rahat bir hale getirebilirsiniz. Çoraplarınızı giyin, üstünüze bir battaniye alın, gözlerinize lavanta kesesi koyun ve savasa’nın tadını çıkarın!

Temel Yoga Ekipmanları ve Kıyafet Seçimi

“Evde yoga nasıl yapılır?” sorusunun bir cevabı da evde temel yoga ekipmanlarını bulundurmak olabilir. Yoga nispeten sert yüzeyde, yoga matı üzerinde yapılır. Yoga matı el ve ayakları kaydırmamalıdır. Öncelikle pratiklerinize uygun bir yoga matı seçmekle işe başlayabilirsiniz. Bunun dışında yoga yardımcı ekipmanları; yoga kemeri, yoga bloğu, minder ve bolster’dır. Yoga yaparken hareketin içerisinde daha rahat etmek istediğinizde bu ekipmanlardan faydalanabilirsiniz.

Kıyafet seçimlerinizde ise rahat, esnek ve hava aldıran kumaşlardan yana bir tercih yapmalısınız. Çok sıkı ya da dar kıyafetler hareket kabiliyetinizi kısıtlayarak sizi sıkabilir. Bedeninizin rahatlayabilmesi için hava alan kumaşları tercih edebilirsiniz. Yoga yaparken ihtiyacınız olan tüm kıyafetler için ise Barcin.com‘u ziyaret edin!

Evde Spor Yapmanın Hızlı ve Etkili 5 Yolu: 20 Tekrarla Vücudunuz

Evde Yapılabilecek Kas Güçlendirme Hareketleri