in

Dukan Birası ile Ödem Nasıl Atılır?

Dukan birası, son dönemlerde zayıflama dünyasında dikkat çeken yöntemler arasında yer alır.  Bazı diyetisyenler dukan birasının zayıflamaya gerçekten yardımcı olabileceğini iddia ederken diğerleri bunun sadece bir trend olduğunu savunur. Peki, dukan birası zayıflatır mı? Etkisiyle akıllardaki yerini alan dukan birası ne zaman içilmeli? Gelin, pek çok kişinin merak ettiği dukan birasının malzemelerine, içilme zamanına, faydalarına ve risklerine birlikte bakalım.

Dukan Birası Nedir?

Dukan birası, adını popüler dukan diyetinden alan ödem söktürücü olarak bilinen bir içecektir. İçeriğinde yeşil çay, limon suyu, su, maden suyu gibi doğal bileşenler bulunur. Detoks olarak adlandırılan bu içeceğin içinde alkol bulunmaz, bira olarak adlandırılmasının nedeni ise renginin birayı andırmasıdır. Dukan birası, vücuttaki ödemi atmaya yardımcı olarak metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını destekler. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenlediği ve tokluk hissini artırdığı da söylenir.

Zayıflatan Dukan Birası Nasıl Yapılır?

Zayıflatan dukan birasını yapmak oldukça basittir, evde kolaylıkla hazırlanabilir. İhtiyacınız olan malzemeler soda, yeşil çay, limon ve sudur. Dukan birasının yapım aşamaları ise şöyle;

  • 750 ml su
  • 200 ml maden suyu
  • Yarım limonun suyu veya 2 dilim limon
  • İki poşet yeşil çay veya iki yemek kaşığı yeşil çay

Yapılışı:

  • İlk olarak suyu kaynatmakla başlayabilirsiniz. Çünkü su kaynadıktan sonra demlemeye uygun bir sıcaklığa soğuması için beklemeniz gerekir.
  • Ilımış suyun içine yeşil çayı ekleyip demlemesi için bırakabilirsiniz.
  • Yeşil çay demlendikten sonra vakit kaybetmeden limon suyunu veya limon dilimlerini eklemelisiniz.
  • Daha sonra maden suyunu ekleyip karışımı iyice karıştırabilirsiniz.
  • Hazırladığınız karışımı süzgeç yardımıyla karışımı süzerek soğuk olarak servis edebilirsiniz. Süzmekle uğraşmak istemezseniz çay yapraklarını, limon kabuklarını çay poşetlerine doldurduktan sonra kullanabilirsiniz.

Dukan Birası Ödem Atar mı?

Özellikle içeriğinde bulunan doğal bileşenler sayesinde ödem atmaya yardımcı olabilecek bir içecek olan dukan birası, yeşil çay sayesinde vücuttaki ödemin atılmasına katkı sağlar. Yeşil çayın diüretik etkisi vücuttaki fazla sıvının atılmasına yardımcı olurken limon suyu da sindirimi destekler ve ödem atımını teşvik eder. Ayrıca maden suyunun içerdiği mineraller de ödemin atılmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra dukan birasının tek başına ödem atıcı etkisi olması beklenmemelidir. Sağlıklı diyet ve düzenli egzersiz ile birlikte tüketildiğinde ödem atma sürecini destekleyebilir.

Dukan Birası Haftada Kaç Gün İçilmeli?

Dukan birası, sağlıklı ve dengeli yaşam tarzının parçası olarak haftada belirli bir sıklıkta tüketilmelidir. Genel olarak haftada birkaç gün düzenli olarak içilebilir. Ancak içerdiği doğal bileşenlerin etkilerini en iyi şekilde görebilmek, vücuda olan faydalarını koruyabilmek için aşırıya kaçmadan tüketmek önemlidir. Bu nedenle haftada 3-4 gün düzenli aralıklarla tüketilmesi önerilir. Belirli bir süre içildikten sonra ara verilmesi ve tekrar başlanması tavsiye edilir.

Dukan Birası Günün Hangi Saatinde İçilir?

Dukan birası sabah aç karnına mı içilir diyenler için bu sorunun yanıtı kişinin sağlık durumuna göre değişebilir. Sağlık açısından bir engeliniz yoksa dukan birasını beslenme düzeninize göre aç karnına içebilir veya günün herhangi bir saatinde tüketebilirsiniz. Daha fazla faydayı deneyimlemek isteyenler sabah aç karnına tüketmeyi tercih edebilir. Sabah saatlerinde içilen dukan birası, güne enerjik ve canlı bir başlangıç yapmanıza yardımcı olabilir.

Siz de ödem atmaya ihtiyaç duyuyor ve kilo verme sürecinizi desteklemek istiyorsanız dukan birasını deneyebilir, daha fazla verim almak için spor rutinleri oluşturabilirsiniz. Antrenman süreçlerinde kullanacağınız tüm ekipmanlar için Barcin.com spor malzemelerine göz atabilirsiniz.

Vücut Tipine Göre Giyinme

Beyaz Ekmek Yerine Terchil Edilebilecek Alternatifler