in ,

Dünya Kupası resmi topları – 1994 adidas Questra

adidas’ın FIFA için tasarladığı ve Dünya Kupası maçlarında kullanılan futbol toplarından birisi de ABD 1994 FIFA Dünya Kupası resmi topu adidas Questra’ydı.

1994’te ABD’de oynanan FIFA Dünya Kupası için tasarlanan adidas Questra, adidas Tango ile ortaya çıkan tasarımın devamı niteliğindeydi. Yine 20 adet triad ve bunların birleşiminden oluşan 7 daire şekli korunurken Azteca ve Etrusco Unico’da olduğu gibi triadlar ev sahibi ülkeye göre tasarlanmıştı. adidas Questra’nın adı “the quest for the stars” cümlesinin kısaltmasıydı. Triadları süsleyen uzay temalı çizimler de ABD’nin aya çıktığı Apollo 11 görevinin 25. yılına atıfta bulunuyordu.

adidas’ın Fransa’daki ürün geliştirme merkezinde yaratılan adidas Questra daha sonra Fransa, Almanya ve ABD’de profesyonel ve amatör oyuncular tarafından test edildi. 5 farklı materyalin bir araya gelmesiyle üretilen adidas Questra’nın esnekliği artırılırken dayanıklılığı da geliştirildi. Dış yüzeyi poliüretan malzeme ile kaplanarak su geçirmezliği de artırıldı.

adidas Questra çok daha kolay kontrolü ve şut çekildiğinde kazandığı yüksek hızı sayesinde oyuncuların çoğundan alkış aldı. Bazı kaleciler ise yağışlı havalarda topun hareketlerinin tahmin edilemez oluşundan şikayetçiydi.

FIFA Dünya Kupası’nın 15.organizasyonunda ev sahibi olarak ABD’nin seçilmesi çok tartışma yarattı çünkü Amerikalılar futbol ile çok ilgisizdi. Ancak ABD bu organizasyonun altından başarıyla kalktı ve tüm maçlara yoğun ilgi gösterildi.

Bu kupa Maradona’nın Dünya Kupası kariyerinin sonu oldu. Maradona’nın kilo vermek için kullandığı ilaçlar FIFA’nın doping saydığı ilaçlar arasındaydı ve kontrollerde bu ortaya çıkınca kupadan ihraç edildi. Buna rağmen Maradona şanslı sayılır çünkü sona eren yalnızca Dünya Kupası kariyeri oldu. Oysa Kolombiyalı Andres Escobar’ın ise hayatı sona erdi. Kolombiya’nın ABD’ye 2-1 yenildiği ve elendiği maçta kendi kalesine bir gol atan Escobar, bu maçtan 10 gün sonra Kolombiya mafyası tarafından öldürüldü.

Rusya milli takımında ise protesto vardı. Milli Takımın başına Pavel Dayrin’in getirilmesini protesto eden oyuncuların bir kısmı milli takıma katılmadılar. Katılan oyunculardan Oleg Solenko ise Kamerun’u 6-1 yendikleri maçta 5 gol birden atarak Dünya Kupası tarihinde, tek maçta en fazla gol atma rekorunu kırdı.

1994 FIFADünyaKupası’nı 24 yıl aradan sonra Brezilya kazandı. Sambacılar böylece dördüncü kez Dünya Kupası’nın sahibi oldu.

Dünya Kupası’nı dördüncü kez kazanan Brezilyalılar’ın mutlu pozu

Brezilya Milli Takım kaptanı Dunga

1994 FIFA Dünya Kupası finali

1994 FIFA Dünya Kupası’nın maskotu Stryker isimli köpek karakteri Warner Bros animasyon ekibi tarafından yaratıldı.

18 Haziran’da oynanan ABD – İsviçre maçı Dünya Kupası tarihinde kapalı alanda oynanan ilk futbol karşılaşmasıydı. Kapalı alandaki sahanın çimleri de Michigan üniversitesi tarafından yetiştirildi. Bu maçtan günümüze kadar Dünya Kupalarında yalnızca 2002’de Sappore Dome’da ve 2006’da Velins Arena’da kapalı alanda futbol maçı oynandı.

İtalyan kaleci Gianluca Pagliuca ise Norveç’e karşı oynadığı maçta topu kale sahası dışında eliyle tutunca Dünya Kupası tarihinde oyundan atılan ilk kaleci oldu.

FIFA ilk kez bu Dünya Kupası’nda takımların daha atak bir futbol oynaması ve galibiyete teşvik edilmesini amaçlayarak galibiyete 3 puan vermeye başladı.

ABD 1994 FIFA Dünya Kupası televizyon yayınlarında da devrim niteliğinde gelişmeler yaşandı. Maç boyunca ekranda sürekli görülen skor ve süre gibi bölümlere reklam alınmaya başlandı.

Ayrıca Dünya Kupası tarihinde ilk kez final maçında normal süre ve uzatmalar 0-0 sona erdi ve kupanın sahibi penaltı atışlarıyla belirlendi.

Efsane Ayakkabılar: Air Jordan XIX – 2004

adidas’tan uçuk bir tasarım