in

Efsane Ayakkabılar: Air Jordan XIX – 2004

Barcinblog takipçileri bilir,  pazartesi günleri Air Jordan günüdür. NBA’in en büyük yıldızı Michael Jordan ile birlikte doğan, Jordan efsanesinden beslenerek kendisi de efsane olan ve Nike’ın bir süre sonra başlı başına bir marka olarak devam ettirdiği Air Jordan modellerinde bu hafta Air Jordan XIX’u (19) sizlerle paylaşıyoruz.

Bir önceki model gibi Air Jordan XIX’un tasarımda da Tate Kuerbis’i görüyoruz. Ancak Kuerbis bu kez yalnız değil. Air Jordan XIX’u tasarlarken Jason Mayden, Wilson Smith, Jose Heard ve Suzette Henri’nin de yardımlarını aldı. Michael Jordan bir önceki yıl emekli olduğu için yeni modellerin tanıtımında Air Jordan atletleri Jason Kidd, Gary Payton, Carmelo Anthony ve Ray Allen’ı kullanıyordu.

Air Jordan XIX’un tasarımında dünyanın en tehlikeli yılanlarından biri, Black Mamba’dan esinlenildi. Air Jordan XIX’un üst gövdesi tıpkı bir yılan derisini andırıyor. Bu görüntüyü veren materyal ise o güne kadar otomotiv sektöründe kullanılan tech-flex adlı malzemeydi. Rahatça esneyebilen tech-flex malzeme aynı zamanda inanılmaz sağlamlığıyla sporcuların ayağını destekliyordu. Bu özellikleriyle Air Jordan XIX, o güne kadarki en hafif ve rahat Air Jordan modeliydi. Sportif yapısını görsel tasarımla da destekleyip hem sporda hem de günlük giyilebilecek bir ayakkabı ortaya çıkaran tasarımcılar, Air Jordan severleri fazlasıyla mutlu etmişti.

Esnek ve konforlu gövdeye ek olarak phylon malzemeden oluşan orta tabanı ve önden arkaya uzanan zoom air tabanıyla maksimum rahatlık ve ayağa destek sağlıyordu.

Air Jordan XIX’un oldukça fazla çeşidi üretildi. Yüksek bilekli modellerden 5 farklı renk kombinasyonu üretilirken, 5 bileksiz, 4 adet de Second Edition (SE) modeli üretildi. Böylece 14 farklı model ile hemen hemen her spor ayakkabı severin zevkine göre bir Air Jordan XIX modeli yaratılmış oldu.

Air Jordan’ın 20 yıllık değişimini ve Air Jordan 2005 modelini merak edenler linkteki yazımıza göz atabilirler.

Diğer Air Jordan XIX renk kombinasyonları

Air Jordan XIX White / Chrome / Flint Grey – Black: NBA 2004 sezonunun ortalarında ilk satışa çıkan Air Jordan XIX modeli

Air Jordan XIX West Coast Black / White – Metallic Silver: Air Jordan sporcularından Gary Payton  West Coast modelini giymişti. East Coast, West Coeast ve Midwest modelleri, bölgelere göre üretilmişti.

Air Jordan XIX Midwest White / Varsity Red – Metallic Silver: Detroit Pistons’tan  Richard Hamilton bu modelin en ünlü taşıyıcısı oldu.

Air Jordan XIX East Coast White / Midnight Navy – Varsity Red: Bölgeseş tasarımların üçüncüsü de East Coast modeliydi. Doğu bölgesinde satışı beklenen seviyede olmayınca sonradan genel satışa açıldı.

Air Jordan XIX Low White / White – Black – Cement Grey: Alçak bilekli bu modellerin önündeki fil derisi deseni önceki Air Jordan modellerinden esinlenilmişti. Bu ayakkabıları satın aldığınızda hediye Jordan anahtarlığı ile birlikte geliyordu.

Air Jordan XIX Low Black / Metallic Silver – Varsity Red:Alçak bilekli bu modellerin önündeki fil derisi deseni önceki Air Jordan modellerinden esinlenilmişti. Bu ayakkabıları satın aldığınızda hediye Jordan anahtarlığı ile birlikte geliyordu.

Air Jordan XIX Low Neutral Grey / Black – Light Graphite: Air jordan lifestyle modellerinden birincisi.

Air Jordan XIX Low Obsidian / Vapor:Air jordan lifestyle modellerinden bir diğeri.

Air Jordan XIX Low Cinder / British Khaki: Air Jordan XIX lifestyle ayakkabılarından üçüncüsü de haki renkli ve süet burunlu bu modeldi.

Air Jordan XIX SE Olympic White / Metallic Gold – Midnight Navy: 2004 yılında olimpiyatlarda mücadele eden ABD milli olimpiyat takımına destek vermek için, Olimpiyat takımının formalarına uygun renklerde üretilen Air Jordan XIX SE Olympic modeli.

Air Jordan XIX SE Black / Metallic Gold:

Air Jordan XIX SE East Coast White / Flint Grey – Deep Red: Jason Kidd, New Jersey Nets forması giyerken bu ayakkabıyı tercih etmişti.

Air Jordan XIX SE West Coast White / Metallic Gold – Varsity Purple:

Air Jordan 1984-1985 yazımızı da inceleyebilirsiniz.

FIFA Dünya Kupası Rekorları

Dünya Kupası resmi topları – 1994 adidas Questra