in

Majestelerinin son dansı Air Jordan XVIII (18)

Basketboldan iki kez emekli olup tekrar dönen Michael Jordan üçüncü ve son kez emekli olmadan önceki son maçını 16 Nisan 2003’te Philadelphia 76’ers karşısında oynadı. Bu maçta Nike Air Jordan XVIII’i giyen majesteleri sevenlerini son kez selamladı.

Air Jordan XVIII’in tasarımında Tate Kuerbis imzasını görüyoruz. 1995’te Nike tasarım ekibine katılan, 1999’dan itibaren de Air Jordan ayakkabı tasarım ekibinin bir parçası olan Tate Kuerbis Air Jordan XVIII’in tasarımında yarış arabalarından, özellikle de tek parça karbon fiber gövdeli F1 arabalarından esinlendi.

Air Jordan XVIII’in tabanından topuğun arkasına uzanan kauçuk bölüm yarış otomobili pilotlarının ayakkabılarından esinlenerek tasarlandı. Alt tabanı gövdeye bağlayan kalın dikişler İtalyan giysi tasarımlarını yansıtırken gövde tasarımı başlı başına bir spor otomobil görünümündeydi.

Oldukça sade tasarlanan süet gövdenin ön kısmında Jumpman logosu, dilinde 23 numara yer alıyor. Air Jordan XVII’de metal taşıma çantasıyla hoş bir sürpriz yaşayan Air Jordan severleri, bu kez de kolay açılır tasarımlı bir kutunun yanı sıra süet gövdenin kolay temizlenmesi için özel bir fırça ve bir havlu hediyesi bekliyordu.

Air Jordan XVIII 7 farklı modelde üretildi. Bunlardan üçü yüksek bilekli ikisi ise bileksiz alçak modellerdi. İki adet de tasarımında çok küçük farklar bulunan model üretilmişti ve Air Jordan 18,5 olarak adlandırılmıştı. Bilekli modellerde bağcıklar yine üstteki çıkarılabilir parça ile gizleniyordu.

Michael Jordan’ın çıktığı son NBA karşışalmasında oldukça duygusal anlar yaşanmıştı.

Diğer Air Jordan XVIII modelleri:

Air Jordan XVIII White / Varsity Red: Air Jordan XVIII renkleri arasında Jordan’ın eski takımı Chicago Bulls renklerine en yakın model Michael Jordan’ın Bulls formasıyla oynadığı zamanları özleyenlerin bir numaralı tercihi. Bu sebeple hemen her Air Jordan modelinde kırmızı-beyaz renkler kullanıldı.

Air Jordan XVIII White / Black – Sport Royal: Michael Jordan’ın NBA’deki son yılında en çok tercih ettiği Air Jordan XVIII rengi.

Air Jordan XVIII Low Black / Metallic Silver – Chrome:  Bağcıkların yan tarafındaki timsah derisine benzer deri bölümle diğer modellerden ayrılıyordu. Bu bileksiz modellerde Jumpman logosu da önde değil ayakkabının yan tarafında yer alıyor.

Air Jordan XVIII Low White / Chrome – University Blue – Metallic Silver: Air Jordan XVIII bileksiz modelleri arasında en güzellerinden birisi. Spor ayakkabı dünyasında kendisine pek çok isim takıldıysa da en popüler olanı “Melo”ydu.

Air Jordan 18.5 Black / Chrome – University Blue: Air Jordan 18,5 modeli bir sonraki Air Jordan modellerine dair  ipuçları veriyordu.

Air Jordan 18.5 White / Black – Chrome: Carmelo Anthony ve diğer Jordan Takımı sporcularının giydiği bir model.

Daha Fazla Esneklik Daha Fazla Özgürlük Demek

Liverpool Efsanesinin Tarihi Formaları