Menu
in

Dünya Kupası Tarihindeki Unutulmaz 7 Golcü

dünya kupası golcüleri

Futbol tarihinde her mevkiden farklı yıldızlar akıllara kazınıyor olsa da golcüler, diğerlerinin arasından sıyrılıp efsanelerin arasında daha fazla dikkat çekiyor. Futbolun en güzel yanı gol olunca golcüler asla unutulmuyor. Dünya Kupası’nın unutulmaz golcüleri, yaptıklarıyla neden sonsuza dek hatırlanmaları gerektiğini kanıtlıyor. Kupalar tarihinde onlarca golcüden bahsedilebilir ama bunlarda yedi tanesi diğerlerinden ayrı bir yer edinmeyi başarıyor. Bir kupada en çok gol atandan tüm kupalarda en çok gol atana, sadece tek kupada öne çıkıp akıllara kazınandan katıldığı her kupada iz bırakana kadar yedi unutulmaz yıldız sizi bekliyor.

1- Just Fontaine

Fransız golcü, günümüzde eski günlerini arayan Reims’in 50’lerin sonu ve 60’ların başındaki bir numaralı yıldızı olarak öne çıkıyor. Milli takım kariyeri de dikkat çekici olan Fontaine, sadece 21 kez giyebildiği Fransa formasıyla 30 gol sevinci yaşayarak ne kadar büyük bir isim olduğunu gösteriyor. Fontaine denince Fransa Ligue 1 ve Avrupa kupalarındaki performansından önce, ilk olarak 1958 Dünya Kupası akla geliyor. İsveç’te düzenlenen ve Fransa’nın üçüncü tamamladığı kupada attığı 13 gol, 2000’lere dek onu sadece tek kupanın değil, Dünya Kupası tarihinin de en golcü ismi yapıyor. Altı maçta attığı 13 golün yanına yaklaşılmasına günümüz futbolunda imkansız gözüyle bakılıyor. 1962’de 29 yaşını tamamlamak üzereyken sakatlık yüzünden futbolu bırakmasa ünlü ismin iki kupa daha oynayabileceği düşünülüyordu. Sadece tek kupada attığı goller onu Dünya Kupası tarihinin en golcü 4. ismi yapmaya yetiyor.

2- Miroslav Klose

Tek kupanın en golcü isminden sonra tüm kupaların en golcüsüne sıra geliyor. Almanya’nın yeşil sahadaki hava kuvvetleri komutanı Miroslav Klose, 2006’dan 2014’e dek 4 kupada da forma giyerek tarihin en fazla Dünya Kupası gören isimleri arasında üst sıralarda yer alıyor. 2014’te attığı son golüyle Brezilyalı efsane Ronaldo’yu geçip ilk sıraya yerleşen Klose, aynı zamanda şampiyonluk sevinci de yaşayarak Dünya Kupası kariyerine nokta koyan isimler arasında başı çekiyor. Klose’nin rekoruna yaklaşabilen aktif tek futbolcu ise kendi vatandaşı Thomas Müller. Thomas Müller’in 2018’de 7 gol bulup kırması otoritelerce beklenmiyor. Klose, bir süre daha zirveyi kimse bırakmayacak gibi görünüyor.

3- Ronaldo

2010’ların sonlarına doğru “Ronaldo” denince akla gelen ilk isim Portekiz’den çıkıyor olsa da Dünya Kupası ve gol denince her zaman “El Fenomeno” hatırlanıyor. 1994, 1998, 2002 ve 2006’da forma giyen Ronaldo, 1994’teki ilk kupasında maça çıkamamış olsa da sonraki üç kupaya 15 gol sığdırarak efsane olmanın kolay olmadığını gözler önüne seriyor. 2006’da Gerd Müller’in 14 gollük rekorunu geçen Ronaldo, iki kupa boyunca unvanını korumayı başarsa da Alman efsane Klose 2014’te bu rekoru kırarak hala elinde tutuyor.

4- Pele

Futbol, Dünya Kupası, gol ve Brezilya… Dünya Kupası’nda sahaya ayak bastığı ilk dakikadan son dakikaya kadar her zaman iz bırakmayı başaran Pele, tüm zamanların gol sıralamasında 5. sırada yer alıyor. Kendisini 1970’ten bu yana geçebilenlerin sadece Müller, Ronaldo ve Klose’nin olması bile onun ne kadar büyük bir isim olduğunu kanıtlıyor. Pele, Maradona ile beraber dünya futbol izleyicisini “en iyi” yarışında ikiye bölmüş durumda ki günümüzde Messi ve Cristiano Ronaldo gibi yıldızlara rağmen en iyinin Pele olduğunu düşünenlerin sayısı hiç eksilmiyor.

5- Paolo Rossi

Tarihte dört şampiyonluğu olan İtalya, her döneme ve kupaya damgasını vuran golcüler üretmeyi başarmış olsa da Paolo Rossi, olay yaratan 1982 Dünya Kupası performansıyla tarihte kendine has bir yer ediniyor. 1982’de İspanya’ya giden takıma alınması büyük tartışmalara sahne olurken basın onun hem fiziksel hem mental açıdan yetersiz olduğunu düşünüyor. Hatta İtalya’nın hiç şansı olmayacak kadar zayıf bir kadrosu olduğu bile konuşuluyor. Kupada oynadığı ilk üç maçta gol atamayan Rossi, eleme grubundan çıkan takımı belirleyecek olan ve 3-2 kazanılan Brezilya maçındaki üç golü ile Dünya Kupası’nda ilk gollerini hat-trick yaparak bulan az sayıda ismin arasında bulunuyor. Gruptan yarı finale yükselen İtalya, Polonya’yı elerken iki golde de Rossi’nin adı yazıyor. Paolo Rossi, neredeyse dönüşte İtalya’ya alınmayacak kadar kötü başladığı kupada finalde takımının ilk golünü atıp zayıf görülen İtalya’nın şampiyon olmasını sağlayarak gol kralı olmayı başarıyor. Belki tek kupada iz bırakıyor ama son üç maçta attığı altı gol onun İtalya ve Dünya Kupası’ndaki yerini üst sıralara taşımaya yetiyor.

6- Gerd Müller

Batı Almanya formasıyla 1970 ve 1974 olmak üzere sadece iki kupada oynayan Gerd Müller, iki kupada 13 maçta attığı toplam 14 golle tüm zamanların en golcü Dünya Kupası oyuncuları sıralamasında 3. sırada bulunuyor. Üstelik 1974’ten 2006’ya dek bu rekorunu korumayı başaracak bir performansa da imza atıyor. 1970’teki performansı Batı Almanya’yı 3. yaparken 1974’te ise şampiyon yapmayı başarıyor ve Müller Dünya Kupası sahnesine zirvede veda ediyor. “Der Bomber” yani “Bombacı” lakabının hakkını öyle bir veriyor ki Almanlar bir daha başka bir golcüye bu lakabı koymaya çekiniyor.

7- Gabriel Batistuta

Unutulmazlar listesine aldığımız isimlerden Gabriel Batistuta, kupa tarihinde hiç ilk üç görememiş olsa da gücüyle ve bitirici vuruşlarıyla her zaman adının anılmasını hak ediyor. Batigol lakaplı efsane, Serie A’yı kasıp kavurduğu yıllarda 1994, 1998 ve 2002’de sahaya çıkıp tüm kupalarda gol atmayı başarıyor. 1998’de takımı yarı final dahi göremese de Batistuta, gol krallığının gümüş ayakkabısını kazanıyor ve herkesin aklına “O yıl finale çıksalar Müller’in rekorunu kırar mıydı?” sorusunu getiriyor. Dünya Kupası tarihinin en golcü 10 oyuncusu arasına adını yazdırmayı başaran Batigol’ün şampiyonluğu ve madalyası bulunmuyor ama dünyanın dört bir yanındaki futbolseverlerin kalbine işleyen futbolu onu en büyükler arasına yazdırıyor.

Ve 2018 FIFA Dünya Kupası’nın Golcüleri: Harry Kane, Romelu Lukaku, Kylian Mbappe

2018 FIFA Dünya Kupası’nda gol kralı olan Harry Kane, golcü kimliğini kupada da sürdüren Romelu Lukaku ve Fransa’nın henüz 19 yaşındaki 10 numarası Kylian Mbappe de geleceğin efsaneleri arasında yer almaya hazırlanıyor. 2018’den akılda kalan golcüler arasında ilk sırada gol kralı Kane yer alıyor. İngilizlerin kaptanı, takımının final yürüyüşünde en golcü isim olsa da İngilizler evlerine dördüncülükle dönüyor. Kane’in arkasında dört gol iki asistle Antoine Griezmann yer alıyor. Ancak kendisinin 27 yaşında olması ve rekor için iki kupa daha gerektiği düşünüldüğünde bu durum istatistiklerde kendisini devre dışı bırakıyor, Fransa’da gözleri Kylian Mbappe’ye çeviriyor. 19 yaşında olan Mbappe’nin en az üç kupada kesin olarak yer alması bekleniyor. Gelecekte daha güçlü hale gelip daha da golcü bir kimliğe bürünecek olması ise kariyerinin ilk kupasını dört golle tamamladıktan sonra, gol rekorunu kırmak için onu en büyük aday yapıyor. En az iki kupada daha oynamasına kesin gözüyle bakılan Romelu Lukaku da Mbappe gibi dört golle öne çıkıyor. Belçika’nın şimdiden Katar 2022’nin favorilerinden olması nedeniyle Lukaku’nun ciddi bir şansı bulunuyor. Kane-Lukaku-Mbappe üçlüsüne gelecek kupada kimlerin eşlik edeceği ise futbol dünyasında şimdiden merak ediliyor.

Barcin.com’da efsane yıldızların giydiği markaların günümüz teknolojileriyle kusursuz hale getirilerek 2010’ların faal futbol yıldızları tarafından yaşatılan kramponları ve formaları sizleri bekliyor.

Fifa Dünya Kupası rekorlarına ayrıca bakabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version