in

Spor Ayakkabı Bağlama Modelleri

Ayakkabı bağlama yöntemleri hem fonksiyonel hem de görünüm olarak ayakkabınızı daha rahat ve estetik bir şekilde kullanabilmenize olanak tanır. Ayakkabı bağlama teknikleri sadece ayakkabının görünümünü değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda ayakkabının daha sıkı bir biçimde ayağınızı kavrayabilmesine de yardımcı olur. Özellikle spor ayakkabı modellerinde farklı bağlama metodlarını kullanarak ayakkabınızı daha esnek bir forma kavuşturabilmek mümkündür.

Ayakkabı Bağcık Çeşitleri Nelerdir?

Pamuk, yün, deri, poliüretan ve kauçuk benzeri malzemelerden imal edilen ayakkabı bağcıkları, ayakkabının türüne ve modeline göre farklı özelliklere sahip olabilir. Beyaz, krem, siyah, mavi, kahverengi, kırmızı, turuncu ve mavi gibi tek renk seçenekleri bulunan bağcık çeşitlerinin farklı renk kombinasyonlarına sahip olan modelleri de vardır. Gündelik kullanıma uygun spor ayakkabı modellerinde genellikle pamuk veya yün bağcık çeşitlerine yer verilir. Krampon, koşu ayakkabısı ve basketbol ayakkabısı gibi dinamik yapıya sahip spor ayakkabılarda ise daha çok kauçuk ve poliüretan içerikli elastik bağcık modelleri tercih edilir.

Özellikle bağlaması zahmetli olan uzun boğazlı ya da kapalı ağza sahip ayakkabılarda akıllı bağcık çeşitleri de sıklıkla kullanılır. Akıllı bağcıklar, ayakkabı üzerinde standart bağcık olarak gelebileceği gibi haricen de temin edilebilir. Akıllı bağcık üzerinde yer alan bağlama klipsleri, ayakkabıya bir kez takıldıktan sonra bağlama derdi olmadan uzun süre boyunca kolaylıkla kullanılabilir. Tek yapmanız gereken açma klipsine basarak bağcıkları serbest bırakmak ve ayakkabıyı giydikten sonra klipsleri tekrar kapatmaktır. Bu sayede ayakkabılarınızı zaman kaybetmeden ve zahmetsizce bağlayabilirsiniz.

spor ayakkabı nasıl bağlanır

Spor Ayakkabı Bağcığı Nasıl Takılır?

Her bağlama tekniği kendine has bir ilmek geçiş düzeni ile gerçekleştirilir. Ayakkabının dili üzerinde yer alan dairesel ilmik çemberlerine sırayla bağcık ipi geçirilir ve çeşitli bağlama stilline uygun olarak hizalanır. Estetik bir görünüm için bağcığın ilmik aralığını eşit mesafede tutmakta ve göz aralığının gevşekliğini kontrol etmekte fayda vardır. Kapalı bağcık yöntemi olarak bilinen geleneksel bağlama işleminde bağcık en alt hizadan dantel şeklinde çapraz deliklerden geçirilerek sona kadar çıkarılır. Aynı işlem diğer bağcık ucu için de yapılır ve son olarak bağcık uzunluğu eşitlenerek bağlama işlemi sonlandırılır.

Gizli düğüm yöntemi ile ayakkabı bağlarken geleneksel kapalı bağlama tekniğinden farklı olarak bağcıklar iki delik aralık bırakılarak deliklerden geçirilir. İki delik atladıktan sonra bağcık karşı deliğe üstten bağlanır ve bir sonraki bağlama işlemi için aynı hizadan iki delik ileriye götürülerek yukarı doğru taşınır. Aynı işlem diğer bağcık ucu için de benzer şekilde gerçekleştirilir ve bağcıklar dil aralığından görünmeyecek biçimde hizalanır. Kravat bağcık tekniği veya merdiven bağcık tekniği benzeri bağlama yöntemleri de simetrik bağcık dizilimi sayesinde spor ayakkabınıza sıra dışı bir görünüm kazandırır.

spor ayakkabı bağlama modelleri

En Popüler Bağlama Modelleri Nelerdir?

Spor ayakkabınızı bağlamak için tercih edebileceğiniz çok sayıda bağlama çeşidi vardır. Düğüm, ikiye katlama, kafes, yay sürme, çift renk, kare, kravat ve merdiven gibi isimlerle bilinen bağlama teknikleri, ayakkabınızın stiline ve kullanım önceliğine uygun olarak ayarlanabilir. Gizli düğüm yöntemi, kare düğüm yöntemi, çalı düğüm yöntemi ve fermuar düğüm yöntemi gibi sıra dışı bağlama stilleri casual tarzınızı vurgulamak için idealdir. Testere dişi bağlama yöntemi, düğüm bağlama yöntemi, ikiye katlayarak bağlama yöntemi ve kravat bağlama yöntemi gibi bağlama teknikleri ise ayakkabının ayağınızı daha sıkı bir şekilde kavramasına destek olur.

Birbirinden ilginç modellere sahip kramponlara, basketbol ayakkabılarına, koşu ayakkabılarına, günlük spor ayakkabılarına, akıllı bağcık ve bağcık modellerine güvenli alışveriş imkanı ile Barcin.com üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

nba oyuncularının ayakkabıları

NBA Oyuncularının Ayakkabı Tercihleri

dünya kupası golcüleri

Dünya Kupası Tarihindeki Unutulmaz 7 Golcü