Menu
in ,

Dünya Kupası Topları – 1938 Fransa

Dünya kupası topları yazımıza İkinci Dünya Savaşı’ndan önceki son Dünya Kupası olan 1938 İtalya Dünya Kupası resmi topu Allen ile devam ediyoruz.

1938 Dünya Kupası ev sahipliği için Arjantin başvuruda bulunmuştu ve geçen şampiyona Avrupa’da düzenlendiğinden dolayı bu kez sıranın Güney Amerika’da, yani kendilerinde olduğundan emindi. Fakat FIFA bu şampiyonanın adresini belirlerken politik davranmak zorunda kaldı. Avrupa büyük savaşın eşiğindeydi.  1934’te İtalya’da yapılan organizasyonu Mussolini kendi propagandasını yapmak için çok başarılı kullanmış, aynı taktiği Berlin Olimpiyatları’nda da Hitler denemişti. Şimdi yapılacak tercih de oldukça kritikti. Üstelik FIFA’ya üye 57 ülkenin çoğunluğu Avrupa kıtasındaydı. Böylece 1938 Dünya Kupası’nın adresi kendiliğinden belli oldu, Fransa…

O yıllarda uzatmalara giden maçlarda beraberlik bozulmadığı takdirde maç tekrar ediliyordu. Çekozlavakya-Brezilya maçı tekrar edilmiş, ikinci maçta Brezilya 2-1 kazanmıştı. Üstteki fotoğrafta Çekoslovakya kalecisi Karel Burkert, Brezilya’lı forvet Leonidas’ın golüne engel olmaya çalışıyor.

Arjantin ve Uruguay’ın katılmadığı şampiyonada Güney Amerika’yı temsil eden tek ülke Brezilya’ydı. Turnuvaya 15 ülkenin milli takımı katıldığı için bir takım ikinci tura maç oynamadan geçecekti ve bu şans İsveç’in oldu. Finalde ise gülen taraf Macaristan’ı 4-2 yenen ve son şampiyon ünvanını koruyan İtalya oldu.

İsmini üretici firma Allen’den alan 1938’in resmi topu Allen 80 yıllık Dünya Kupası tarihindeki en çirkin toplardan biriydi ve günümüzdeki modern topların görüntüsünden hayli uzaktaydı. Bu turnuvada da hala sibopsuz ve deriden üretiliyordu. Normalde 12 panelden oluşurken Allen 13 deri panelden oluşuyordu. Bunun sebebi 6 ana bölümde ikişer parça deri panel bulunurken hala sibopsuz olan topu maç esnasında şişirmek için kullanılan şeritlerin bulunduğu bölümün 3 parça deri panelden oluşmasıdır.

Yorum Yazın

Exit mobile version