in

Dünyanın En Popüler 10 Sporu

Spor, hayatımızda önemli bir rol oynuyor. Önceleri çocuklukla gelen bir heves ve ilgi, daha sonradan hayatımızın önemli bir kısmını kapsıyor hatta mesleğe dönüşüyor. Dünyanın her yerinde bazı sporlar tutkuyla takip ediliyor. Sportif kahramanlarımızı rol model olarak alıyoruz ve çoğu zaman en sevdiğimiz spor yıldızları ve spor takımlarıyla duygusal bağ kuruyoruz. Ancak ilgi duyulan spor coğrafyaya göre değişiyor. Dünyanın farklı bölgelerindeki insanlar farklı sporları gözde olarak kabul ediyor. Bir bölgede popüler olan sporlara ilişkin listelerinin güvenilirliğini ve doğruluğunu tespit etmek zor. Ancak yine de biz ilk 10’u listelemeye çalışacağız.

Burada, en popüler sporla ne demek istediğimizi anlatmamız gerekiyor. “Popüler” kelimesi, “en çok izlenen spor”, “en çok oynanan spor” veya “en gelir getirici spor” anlamına gelebilir. Ancak, bir iki kriterle bir liste yapmak pek adil olmayacaktır. Bu nedenle, dünyadaki en popüler sporları sıralamak için 5 farklı kriter kullanmaya karar verdik. İşte kriterler:

  1. Global fan tabanı ve izleyici
  2. TV’de görüntüleme
  3. TV hakları, fiyatları
  4. İnternetteki popülerlik
  5. Sosyal medyada görünürlük

Farklı sporların popülerliğini doğru bir şekilde tespit edebilmek ve doğru sıralamaya koyabilmek için bu geniş ölçütü kullandık. Umarım, kapsamlı bir araştırma yapıldıktan sonra derlenen bu liste size yardımcı olacaktır.

10) Amerikan futbolu

Amerikan futbolunun hayran kitlesi ABD’de yoğunlaşıyor. Amerikan futbolu ABD’de en çok izlenen spor dallarından biri. Ulusal Futbol Ligi (NFL), dünyadaki en popüler spor ligi. NFL TV hakları yılda milyarlarca dolara satılıyor. NFL, ABD’de internette oldukça popüler. Google, ABD’de Amerikan futboluyla ilgili çok yüksek düzeyde arama yapıyor. Başka yerlerde, sporun popülerliği ihmal edilebilir düzeyde. Hayran kitlesi sayesinde sosyal medyada da etkileyici bir konuma sahip. Takımlar ve sporcuları genellikle sosyal medyadaki en büyük eğilimler arasında yer alıyor.

amerikan-futbolu

9) Rugby

390-410 milyon fanın (Fransa, İngiltere, Yeni Zelanda ve Güney Afrika ağırlıklı) en popüler sporu. Rugby yaygın olarak Fransa’da oynanıyor. İspanya ile Fransa arasındaki sınır bölgelerinde Bask, Oksit ve Katalan halklarında güçlü bir geleneğe sahip. Rugby TV görünürlüğü, oynanan ülkelerde oldukça iyi. Diğer ülkelerde göz ardı edilir düzeyde. Rugby turnuvaları için yapılan TV hakları anlaşmaları futbol, ​​kriket veya tenis kadar büyük değil, ancak yine de oldukça pahalı. İnternette yeterince popüler olan spor, ilgili ülkelerde yüksek aranma oranlarına sahip. Rugby sosyal medyada sınırlı varlığa sahip.

8) Beyzbol

Amerika, Japonya, Küba ve Dominik Cumhuriyeti’nde yaklaşık 500 milyon fanatik var. Bu ülkelerde izleyicisi çok. Spor, ABD, Küba ve Japonya'da yaygın olarak TV’den izleniyor. İzleyici dünyadaki diğer ülkelerde bu kadar yoğun değil. ABD’deki MLB ve Japonya’ki Nippon League için TV hakları anlaşmaları yüz milyonlarca dolara ulaştı. Spor yaygın olarak oynandığı ülkelerde internette oldukça popüler. Bu sporla ilgili ABD’de Google’da yapılan arama da oldukça yüksek. Sporun sosyal medya varlığı ABD, Küba, Japonya ve Dominik Cumhuriyeti’nde oldukça iyi. Diğer ülkelerde varlığı önemsiz.

beyzbol

7) Masa tenisi

Masa tenisi taraftarları dünyaya dağılmış durumda. Milyonlarca hobi, amatör oyuncu ve profesyonel oyuncuyla dünyanın dört bir yanında 900 milyondan fazla ilgilisi var. Televizyondaki masa tenisi görünürlüğü yalnızca Olimpiyatlar ve diğer önemli uluslararası etkinliklerle sınırlı. Dünya çapındaki masa tenisi şampiyonaları ve turnuvaları için yapılan TV hakları anlaşmaları o kadar etkileyici değil. Masa tenisinin internet popülaritesi oldukça iyi. Olimpiyatlar ve diğer büyük müsabakalar ve turnuvalar sırasında oyunla ilgili aramalar pik yapıyor. Ancak sosyal medyada varlığı çok sınırlı.

6) Voleybol

Asya, Avrupa, Amerika ve Avustralya’da yaklaşık 900 milyon taraftarla birlikte Voleybol, dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde belirli sayıda hayrana sahip. Televizyonda sporun görünürlüğü büyük maçlarla sınırlı. Olimpiyatlarda düzenlenen voleybol etkinliği, dünyanın dört bir yanındaki hayranların dikkatini çekiyor. Voleybol etkinlikleri için TV hakları fırsatları büyük değil. Spor, internet üzerinde dikkate değer bir popülerlik seviyesine sahip. Sosyal medyadaki varlığı ülkeden ülkeye değişiyor. Ancak diğer sporlara nazaran düşük kalıyor.

voleybol

5) Tenis

Avrupa, Amerika ve Asya’da yaklaşık 1 milyar ilgilisi var. Gelişmiş ülkelerde gelişmekte olan ülkelerden daha popüler olmasına rağmen tüm dünyada oldukça iyi bir hayran kitlesine sahip. Tenisin büyük yarışmaları, dört grand slam, dünya çapında 400 milyondan fazla kişi tarafından izleniyor. Wimbledon, Australian Open, French Open ve US Open gibi dünya çapındaki diğer büyük tenis turnuvalarının TV hakları anlaşmaları milyonlarca dolarlık gelir sağlayabiliyor. Tenis, internette büyük bir popülariteye sahip. Belki de futbol ve kriketten sonra internette üçüncü en popüler spor türü. Tenisçiler sosyal medyada oldukça iyi bir konumdalar.

4) Hokey

Hokey dünyada 2 milyardan fazla hayrana sahip. Bu hayranlar hem saha hokeyinin taraftarlarını hem de buz hokeyini içeriyor. Pakistan, Hindistan, Avustralya, İngiltere, Almanya, Malezya ve Hollanda’da, çim hokeyi orta derecede TV izlenimine sahip. Buz hokeyi, ABD ve Kanada’da da yaygın şekilde izleniyor. Çim hokeyi ligleri ve buz hokeyi ligleri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki hokey ligleri oldukça iyi TV hakları fırsatları elde ediyor. Hokey, internet üzerinde iyi bir popülerlik seviyesine sahip. Hokeyle ilgili aramaların sayısı ülkeye ve mevsime göre değişiyor. Sosyal medyada hokey varlığı etkileyici değil.

buz-hokeyi

3) Basketbol

Basketbol fanları sayısı dünyada 2 ila 3 milyar arasında. Hayranların çoğu ABD, Kanada, Çin, Japonya ve Filipinler’de yoğunlaşıyor. Basketbol, ​​ABD’de üst düzeyde televizyonda izlenme oranlarına sahip. ABD Ulusal Basketbol Ligi olan NBA, dünyanın en popüler ligi ve ABD’de olduğu kadar dünyada da milyonlarca hayran tarafından izleniyor. Sporun daha büyük liglerine yönelik TV hakları fırsatları milyarlarca dolara ulaşabiliyor. 2016’da NBA, TV hakları anlaşmasını 9 yıl boyunca 24 milyar dolara sattı. Bu, yılda yaklaşık 2.6 milyar dolara denk geliyor. İnternet aramalarına gelince… Basketbolcular dünyanın en çok aranan sporcuları arasında. İnternette oldukça popüler. Michael Jordan, Lebron James ve Kobe Bryant gibi büyük isimler, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insanın takibinde.

basketbol

2) Kriket

Kriketin hayran kitlesi bazı ülkelerle sınırlı. Bununla birlikte, dünyanın en büyük ülkelerinden bazıları bu sporu oynuyor. Genel olarak, yaklaşık 2 ila 3 milyar hayran kitlesi ile kriket dünyanın 2. en çok hayranı sayısına sahip sporu. Hindistan, Bangladeş, Pakistan, Sri Lanka, Batı Hint Adaları, Güney Afrika ve Avustralya’da en çok izlenen spor. İngiltere’de de en çok izlenen spor dallarından biri. Dünyadaki yaklaşık 2,2 milyar insan, 2016 Kriket Dünya Kupası’nı televizyonlarında izledi. Yüz milyonlarca dolarlık TV haklarına sahip. Kriket yıllar boyunca internette artan bir popülerliğe sahip. Kriketle ilgili aramalar da her geçen gün artıyor. Bu kısmen, Pakistan, Bangladeş ve Hindistan gibi kriketin ünlü olduğu ülkelerin internet erişiminin artmasıyla ilgili. Sosyal medyada kriket varlığı, oynandığı ülkelerle sınırlı.

Jos Buttler

1) Futbol

Futbol dünyadaki hemen hemen tüm bölgelerde en çok hayran kitlesine sahip spor. Düzenli olarak takip eden ve küresel ve bölgesel yarışmaları izleyen insan sayısı olağanüstü. TV görünürlüğü söz konusu olduğunda, futbol kesinlikle kral. Bölgesel veya küresel bir uluslararası rekabet olduğunda, milyarlarca futbol hayranı TV ekranlarına kilitleniyor. FIFA, Dünya Kupası 2018 ve Dünya Kupası 2022 TV hakları için 1,85 milyardan fazla para topladı! İnternette futbolun popülaritesi oldukça belirgin. Yüz milyonlarca arama yapılıyor. Farklı sosyal medya organları futbolla ilgili içerik dolu. Dünyaca ünlü bir futbolcunun sahadaki tek hareketi sosyal medya zirvesine oturmaya yetiyor.

 

futbol

Outdoor Tutkunu Maceraperestlere Yılbaşı Hediyeleri

Yarı Maraton Şampiyonu Gibi Koşmak İster Misiniz?