in

Kobe Bryant Hakkında Bilmeniz Gereken 24 Şey

24- Japon eti Kobe

Bryant ailesi oğullarının ismini doğumundan önce bir restoran menüsünden seçmişler. Japonların ‘Kobe’ eti, efsane sporcunun ismine ilham vermiş. Philadelphia’daki bu restoran

23- Ayakkabısı futboldan esinlendi

Kobe, İtalya’da büyüdüğü için futbolla haşır neşir olmuş bir isim. Ayakkabılarını da yüksek bilekli değil daha kısa bilekli dizayn etmişti.

kobe-ilk-ayakkabi

22- Formasını ısırmayı severdi

Nasıl dil çıkarmak Michael Jordan’ın olayıysa kariyeri boyunca da Kobe’yi tişörtünü ağzına sokarken gördük. Çok gizemli gibi görünen bu durumun açıklaması bir hayli basit. Kobe maç boyunca ağzının ıslak kalmasını severdi.

kobe-forma

21- Kaleci olabilirdi

Kobe, atletizmi ve boyu nedeniyle futbol oynarken hep kaledeydi. Eğer basketbolcu değil de futbolcu olsaydı inanılmaz iş ahlakı ve rekabetçi kişiliği nedeniyle dünyanın en iyilerinden biri olabilirdi. Kobe, bu arada İstanbul’a Nike’ın davetlisi olarak geldiğinde Galatasaray antrenmanına katılmıştı.

kobe-galatasaray

20- Liseden gelen ilk guard

Kobe, liseden direk NBA‘ gelen ilk oyuncu değildi ama bunu yapan ilk guarddı. Liseden NBA’a geçen en başarılı oyuncuolarak kabul edilen Kobe 1996’da Charlotte Hornets tarafından 13’üncü sırada seçilmişti.

19- Three Rings Bryant

2002’de Kobe New York’ta bulunan Rucker Park’ta sokak basketbolunun en iyilerine karşı oynarken bir lakaba ihtiyacı oldu. Rakipleri ona o zamana dek yaşadığı şampiyonluklar nedeniyle “three rings” (üç yüzük) dedi.

kobe-baba

18- Göbek adı “Bean”

Kobe’nin babası olan eski basketbolcu Joe Bryant  hızı nedeniyle “Jellybean” lakabıyla anılıyordu. Kobe’ye o yüzden göbek adı olarak “Bean” konuldu.

17- Beyonce’yle aynı klipte

Destiny’s Child’s grubunun Bug A Boo şarkısının klibinde Beyonce ve arkadaşları soyunma odasına girdiklerinde Kobe görünüyordu. Beyonce’yle aralarında bir aşka dedikodusu çıksa da bu haber asparagas olarak kaldı.

16- Lakers’da 33 giyemedi

Lower Merion High School’daki ilk senesinde 23 giyen Kobe daha sonra babasının da giydiği 33 numaraya döndü. Lakers’da bu numarayı giyemedi çünkü Kareem Abdul-Jabbar‘a ait olan forma emekliye ayrılmıştı. Çok büyük ihtimalle yakında 24 numara da emekliye ayrılacak!

kobe-forma-koleksiyon

15- Baloda iki süper star

Kobe, Lower Merion High School’daki mezuniyet balosuna R&B yıldızı Brandy’le katıldı. Brandy o sıralarda Moesha adlı bir dizide oynuyordu ve ilk kez bir mezuniyet balosu primetime’da televizyonda yayınlandı.kobe-brandy

14- Gölgelerin gücü adına

Kobe’yle ilgili efsanelerden biri savunmasını keskinleştirmek ve yeni yetenekler edinebilmek için kendi gölgesine karşı antrenman yaptığıydı.

13- Babasını 16 yaşında yendi

Kobe babasını ilk kez yendiğinde 16 yaşındaydı. Kobe bununla ilgili “Gayet sert bir maç oldu. Bana karşı fiziksel üstünlüğünü kullanmaktan çekinmedi. Hatta dudağım bile yarılacak gibi oldu” demişti.

12- Mükemmel İtalyanca konuşuyor

Kobe’nin babasının İtalya’da oynadığını söylemiştik. Bu sayede Kobe, mükemmel derecede İtalyanca konuşuyor.

11- Bruce Lee hayranı

Kobe, aksiyon filmlerinin efsane ismi Bruce Lee’nin en büyük hyranlarından biri. Hatta onunla ilgi bir belgeselde de yer aldı. 2010’daki Asya turunda enerjisini kanalize etmek için Lee’nin metodlarını uyguladığını söyledi.

kobe-bruce-lee

10- İtalya’da Milan’ı tutuyor

Yeniden İtalya’dayız… Kobe, Serie A’da Milan’ı tutuyor. Kobe İtalya’da yaşarken Milano temsilcisi iki kez Şampiyonlar Ligi’nin, iki kez İtalya Kupası’nı bir kez de Serie A’yı kazandı.

kobe-bryant-milan

9- Rapçi Kobe

Kobe, bir kamp sırasında Alvin Williams’a odasına gidip rap yapacağını söyledi. Williams’ın “yapamazsın” yanıtı üzerine 15 dakikaya yakın Kobe, takım arkadaşına rap yapmış!

8- Favori oyuncusu hocası oldu

Kobe’nin favori oyuncusu Mike D’Antoni’ydi. D’Antoni kendisine İtalya günlerinden hayran olan Kobe’ye Lakers’da koçluk yaptı.

kobe-d'antoni

7- En genç oyuncuydu sayı atamadı

Kobe, ilk maçına çıktığı zaman NBA’de o güne kadar oynamış en genç oyuncu olmuştu. Minnesota Timberwolves’a 1’de0 şut isabetiyle oynamış, bir şutu bloklanmış, bir de ribaund almıştı.

6- Video oyununa sahipti

Kobe, 1998’de kendisine ait olan bir video oyunu çıkardı. Bu oyunu iki yeni edisyon takip ederken 2002’de bir oyun daha çıktı. Taciz suçlamasıyla açılan dava sonrası bu konuyu bir daha açmamak üzere rafa kaldırdı.

kobe-video-oyunu

5- Yedi saat süren antrenman

Kobe, 2012 Olimpiyat Oyunları öncesinde bir antrenörle saat 04:00’te başlayan ve 75 dakika süren bir şut antrenmanı yaptı. Antrenör 11:00’de antrenman için odasına dönerken salona geri geldiğinde Kobe’yi şut atarken buldu!

4- Neden 8 numara?

Kobe, Lakers’da 8 numarayla başlamıştı. Neden mi? Nike, ABCD kampında 143 numara verilen Kobe bu sayıları toplayınca ortaya 8 çıkıyordu. Mike D’Antoni’nin de 8 giydiğini hatırlatalım. 2006 yılında 24 numaraya geçti.

kobe-8-numara

3- Gelmiş geçmiş en iyi beşinde yok

Kobe, NBA’in en egolu oyuncularından biriydi. Yine de gelmiş geçmiş en iyi ilk beşe almadı. “Mamba”, ilk beşine Magic Johson, Michael Jordan, Lary Bird, Bill Russell ve Kareem Abdul Jabbar‘ı seçti.

2- All-Star olma rekoru onda

1998’de ilk kez All-Star olan Kobe aralıksız 18 sene bu organizasyona çağrıldı. Son senesinde bu onura ulaşan nadir oyunculardan biri olan Kobe, Bob Petit’le birlikte en fazla (4) All Star MVP’si olan basketbolcu.

michael-jordan-kobe-bryant-all-star

1- Kolejde okusa Vince Carter’la oynayacaktı

Kobe, liseden NBA’e geçtiği için koleje gitmedi. Bir ara Kobe’nin Duke’e gideceği efsanesi yayılsa da Kobe böyle bir durumda North Carolina’yı tercih edeceğini söyledi. Eğer bu gerçekleşseydi Vince Carter’la oynayacaktı. Çok iyi bir takım olurdu değil mi?

Kadınlarda Yeniden 5. Set Oynanacak Mı?

Spor Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler