in

Kadınlarda Yeniden 5. Set Oynanacak Mı?

Bundan tam 115 yıl önce sonradan ABD Açık Turnuvası‘na dönüşe ABD Ulusal Turnuvası’nda kadınlar maçları beş set üstünden oynanıyordu.

İlk kez beş sete kalan maç 1902’de Mabel E. Cahill’le Bessie Moore arasıdaydı ve Cahill 5–7, 6–3, 6–4, 4–6, 6–2’lik setlerle zafere ulaştı.

gazete-manset

1990’da Virginia Slims Championships’te 16 yaşındali Monica Seles ve 20 yaşındaki Gabriela Sabatini arasındaki kapışma 3 saat 47 dakika sürerken maçı alan Seles’in maç sonundaki açıklaması efsaneler arasındaydı.

Her dakikasından zevk aldım. O da ben de mükemmel oynadık. Yoruldum mu? Hayır. Ancak çok acıktım. Öğle yemeği yememiştim. MONICA SELES

besset-tenis

Sonraki yıllarda ise kadınlar tenisinin ana sorunu 5. set değil eşit para oldu. WTA’in kuruluşunun ardından, kadın tenisçilerin erkeklerle eşit para ödülü alma kavgası ancak geçen 10 yılda başarıya ulaştı.

Amerika Açık’ta 1973’te başlayan uygulamaya ilk katılan Avustralya Açık olmuştu. 2001’den bu yana kadın ve erkek raketlere eşit miktarda para ödülü sağlayan yılın ilk Grand Slam’ini Fransa Açık ve Wimbledon da takip etmişti.

Ancak bu hak arayışının başarıyla sonuçlanmasının ardından bazı çevreler buna itiraz etti. Bırakın yıldan yıla gelişmeyi, gün geçtikçe daha sert bir hâl alan erkek tenisinin mensupları, kendilerinin kortta beş set boyunca ter döktüklerini belirterek kadınların üç sert oynayarak kendileri ile eşit miktarda para ödülü almasının haksız olduğunu savundu.

tenis-nike

Bir Wimbledon sırasında Fransız raket Gilles Simon düşüncelerini yontmadan söyleyince büyük bir tepki almıştı: “Bence erkek tenisi, şu anda kadınların çok önünde. Her şeyden önce erkekler kortta kadınlardan çok daha fazla kalıyor. Bence eşit para ödülü bu sporda geçerli olamaz. Erkekler tenisi şu dönemde kadınlar tenisinden daha çekici” diyen Simon, karma turnuvalarda boş antrenman kortu bulamamaktan şikayet etmişti.

Tenisi bırakan vatandaşı Marion Bartoli’nin cevabı ise “Daha erken kalkması lazım.” oldu.

Dünya 1 Numarası Andy Murray ise 2013 yılındaki Amerika Açık sırasında bu konuda kadın ve erkek tenisinin iki farklı spor olduğunu söyledi.

Olimpiyat’taki 100 metre yarışının kadınlar yavaş koştuğu için ayrı yapılması gibi bir şey değil. Beş set için idman yapıyorsan daha uzun mesafe koşucusu gibisin. Yani birisi 400 metre antrenmanı yapıyor diğeri 800 metre antrenmanı yapıyor. Bence kadınların da beş set oynamasına izin verilmeli. Bunun neden olmadığını anlamıyorum.”

WTA’in eski CEO’su Stacey McAllaster ise kadın tenisçilerin beş set üzerinden maçlar oynamaya hazır, istekli ve bunu başarabilecek kapasitede olduklarını söylemişti. Eski CEO, bu değişikliğin neden yapılmadığı sorusuna, “Kadınları daha uzun maçlar yapmaya neden davet etmediklerini Grand Slam turnuvalarına sormalısınız” cevabını vermişti.

tenis-ayakkabi

İşte bu noktada Grand Slam’lerin programlama sorunundan bahsetmek gerekiyor. Yağmur büyük bir sorun ve bugüne kadar birçok turnuvada aksamalara sebep oldu. Sırf bu yüzden geçmiş yıllarda Amerika Açık finali resmi olarak pazartesi günü oynandı.

Program bu kadar sıkışık iken kadınlar maçlarının beş set üzerinden oynatılarak daha da uzaması büyük sorunlara yol açabilir. Bu tür sorunları engellemek belirli bir turdan sonra veya sadece finaller beş set oynansın önerisi var.

Tenis uzmanları ise asıl sorunun erkeklerin daha fazla kortta kalmasının değil kadınlarda rekabetin son yıllarda azalması olarak görüyor. Belki de Serena Williams‘ın tenisi bırakması bekleniyordur, kim bilir!

Lay Down Push Up Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kobe Bryant Hakkında Bilmeniz Gereken 24 Şey