Menu
in ,

Dünyanın ünlü statları – Santiago Bernabeu

Dünya’nın en büyük en görkemli statlarını görmeye, tarihe kısa bir yolculuk yapmaya hazır mısınız? Dünyanın en iyi statları yazı dizimize Santiago Bernabeu stadı ile başlıyoruz.

20.yy’ın en başarılı futbol takımına ev sahipliği yapan stadın kendisi de muhteşem bir tarihe ve prestije sahip. İspanya’nın Madrid kentindeki stadın kapasitesi şu anda 80.354 kişi ve tamamı koltuklu. 14 Aralık 1947 tarihinde açılan stadın sahibi Real Madrid Futbol Kulübü. Stat, adını 1943-1978 yılları arasında Real Madrid’in başkanlığını yapmış olan Santiago Bernabeu Yeste’den almıştır. Kulübü Madrid’in iki numarasından İspanya’nın bir numarası haline getiren ve kulüp tarihindeki efsanelerden biri olan başkan, bu stada ismini vermeyi fazlasıyla hak ediyor.

Dünyanın en ünlü ve prestijli statlarında biri olan Santiago Bernabeu pek çok önemli maça sahne oldu.1957, 1969 ve 1980 Avrupa Kupası finalleri, 2010 UEFA Şampiyonlar Ligi finali bunlardan bazılarıdır.

Ayrıca milli takımlar bazında da 19654 Avrupa Milletler Kupası ve 1982 Dünya Kupası’na ev sahipliği yaptı. İlk olarak Manuel Munoz Manasterio ve Luis Alemany Soler adlı iki mimarın tasarladığı stadın açılış maçında Real Madrid, Portekiz ekiplerinden Os Belenenses’i misafir etti. 75.145 seyircinin izlediği müsabakada Sabino Barinaga, yeni statta ilk golü atan oyuncu olarak tarihe geçti

Santiago Bernabeu’da ilk büyük değişiklik 1954 yılında yapıldı. Stadın seyirci kapasitesi 125.000 kişiye çıkarıldı. 4 Ocak 1955’te ise, o güne kadar Nuevo Estadio Chamartin ( Yeni Chamartin stadı) olarak anılan stadın ismi Santiago Bernabeu olarak değiştirildi.

Statta ilk elektrikli aydınlatma, 1957 Mayısında Brezilya takımı Sport Recife maçında kullanıldı.

1982 Dünya Kupası ile gelen revizyon

1982 Dünya Kupası hazırlıkları kapsamında, 1980’lerin ortalarında statta büyük bir yenileme çalışması yapıldı. Bu yenileme çalışmları kapsamında görevlendirilen Rafael Luis Alemany ve Manuel Salinas kardeşler, Santiago Bernabeu’nun ilk mimarlarından Luis Alemany Soler’in çocuklarıdır. Stadın yenilenme çalışmalarında 701 milyon peseta harcanırken bunun 530 milyonu Madrid şehri yönetimi tarafından karşılandı. FIFA’nın talepleri doğrultusunda stadın kapasitesi 90.800’e düşürülürken, üçte ikisinin üzeri çatı ile kapatıldı. Dünya Kupası’nın 4 maçı bu statta oynandı. Bunlardan üçü ikinci grup maçlarıyken sonuncusu da İtalya ve Batı Almanya arasında oynanan final maçıydı.

Güvenlik yenilemeleri

1980’lerin ortalarında Avrupa statlarında şiddet olayları tırmanışa geçmişti. UEFA getirdiği yeni kurallarla, stattaki bölümler arasında geçişlerin ayrılmasını ve her seyirci için koltuk bulunmasını zorunlu hale getirdi. Bunun üzerine Santiago Bernabeu’da kapsamlı bir genişletme ve düzenleme çalışmasına gidildi. 7 Şubat 1992’den 7 Mayıs 1994’e kadarsüren çalışmaların sonucunda 5 milyar pesetadan fazla harcama yapılmıştı. İki yıllık çalışmanın sonucunda stada 20.200 koltuk eklenirken, koltuklar 87 derecelik açı ile yerleştirilerek seyircilerin sahayı daha iyi görmeleri sağlandı. Stadın üst katına ulaşmak için, etrafına 4 büyük kule inşa edildi. Spiral şeklindeki kulelerin her birinde çift sıra merdiven yapıldı.

Yeni stadın yüksekliği 22 metreden 45 metreye çıkmıştı. Tribünler bu kadar yüksek olunca, özellikle kş aylarında sahanın üçte ikisi gölgede kalıyordu. Güneş ışığı görmemesinden dolayı da çimler bozuluyordu. Önlem olarak zeminin 20 cm altına, uzunluğu 30 km’yi geçen sıcak su boruları döşendi. Böylece çimlerin soğuk havalarda donması engellendi. 1998’de gerçekleştirilen, tüm seyirciler için koltuk çalışmasıyla birlikte stadın kapasitesi75.328’e düştü.

2000’li yıllarda Florentino Perez başkanlığa geldiğinde büyük bir planı vardı; Santiago bernabeu’yu çok daha konforlu bir stat haline getirmek, tesislerin kalitesini artırıp, stat gelirlerini yükseltmek. Bu plan kapsamında yeni bölümler inşa edilen stadın kapasitesi, tamamı koltuklu 80.354 kişiye yükseldi.

Santiago Bernabeu’daki 1000. maç 2007 yılında oynandı. 27 Ekim 2007 tarihinde, Real Madrid – Olimpiakos Şampiyonlar Ligi maçı öncesinde yapılan son düzenlemelerle, Santiago Bernabeu elit bir stadyum halini aldı. 14 Kasım 2007’de, stadın 60. yılı kutlamalarından hemen önce UEFA stadın resmi olarak elit stadyum olarak anılacağını duyurdu.

Başkan Florentino Perez, stadın yenilenmesi sürecinde 2001-2006 arasında 127 milyon euro yatırım yaptı. Real Madrid Futbol Kulübünün resmi sitesinde Santiago Bernabeu fotoğraf arşivini görebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version