in

Spor Alışkanlığı: Düzenli Spor Nasıl Yapılmalıdır?

Spor alışkanlığı kazanmak, sporu bir yaşam biçimi haline getirmenin önemli adımlarından biridir. Düzenli spor nasıl yapılmalıdır sorusu ise  aktif bir spor yaşamını hayatının merkezine yerleştirmek isteyen sporseverlerin sorduğu sorular arasında yer alır. Sporu bir alışkanlık haline getirmenin başlıca noktalarından biri ise spor yapmayı, hareket etmeyi gerçekten sevmek ve bedeninin buna her yaşta ihtiyacı olduğu anlayışını özümsemek olabilir. Bu sayede sporu yaşam boyu bir motivasyon kaynağı olarak görebilirsiniz. Peki düzenli spor alışkanlığı kazanmak için başka neler yapılabilir?

Faydalarını Her An Hissedin

Düzenli spor yapıyorsanız sporun fiziksel ve psikolojik etkilerini üzerinizde hissediyor olabilirsiniz. Sporu bir alışkanlık haline getirmek istiyorsanız onun faydalarını gün içerisinde her an hissetmek sizin için harika bir motivasyon kaynağı olabilir.

Spor yapmaya devam ettikçe günlük hayatın temposu içerisinde nefes alış veriş şekliniz, masada oturuşunuz, duruşunuz hatta olaylara karşı verdiğiniz tepkiler ve hisleriniz, sağlığınıza katkı sağlayacak şekilde gelişir. Yeme alışkanlıklarınız, boş zamanlarınızı değerlendirme şekliniz giderek spor ve sağlık merkezli olmaya başlar.

Uzun vadeli etkilerine bakıldığında ise düzenli egzersiz yapmak tüm beden sistemini koruyarak ileride oluşabilecek pek çok hastalığın önüne geçer. Kronikleşmiş rahatsızlıklarınızı hafifleterek sizi hayat içerisinde daha aktif rol alan bir birey haline dönüştürür. Dolayısıyla siz de düzenli antrenmanın olumlu etkilerini hissetme konusunda farkındalık kazanarak sporu bir yaşam biçimi haline getirebilirsiniz.

Farklı Spor Türlerini Deneyimleyin

Bunun yanı sıra farklı spor türlerini farklı zamanlarda deneyimlemek de spor alışkanlığınızın sürekliliği açısından faydalı olabilir. Daha önce hoşunuza gitmeyen bir spor türü, yaş aldıkça veya kaslarınız güçlendikçe, spora bakış açınız değiştikçe hoşunuza gidebilir. Daha önceleri çok sevdiğiniz bir spor zaman içerisinde size yetmeyebilir. Tam da bu anda sporu bırakmak yerine farklı türleri deneyimlemek devamlılık sağlama açısından oldukça verimli olabilir.

spor nasıl yapılmalıdır

Bununla birlikte aynı anda farklı spor türleriyle ve farklı antrenmanlarla spor alışkanlıklarınıza farklılık katabilirsiniz. Bu sayede daha keyifli bir spor deneyimi geçirebilir, farklı spor türlerini öğrenebilir, bu türlerde yavaş yavaş ilerleyerek sporun zaman içerisinde bir alışkanlık haline geldiğini gözlemleyebilirsiniz.

Farklı spor türlerinin bedeninizi farklı şekillerde çalıştırabildiğini de unutmamakta fayda var. Bu sayede bedeniniz farklı hareketleri alışık olmadığı şekillerde yapabilir. Bu da bedeninizin farklı egzersizlere zamanla alışmasını sağlayabilir.

Sevdiğiniz Sporu Yapın

Her spor her insana uymayabilir. Bu yüzden sevdiğiniz spor türlerini yaparak sporu hayatınızda bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Spora başlama hedeflerinize uygun spor türleri arasından seçimler yaparak egzersizlerinizi daha eğlenceli ve keyifli bir hale getirebilirsiniz. Eğer bedeninizin hoşlanmadığı bir spor türü yapıyorsanız ve bunu yapmanız sebebi spora başlarken koyduğunuz hedeflerse o hedefe gitmek için farklı alternatifler, farklı spor ve egzersiz türleri arayabilirsiniz.

Alternatifleri değerlendirirken de peşin hükümlü olmamakta fayda var. İlk ders ya da ilk antrenmandan hemen sonra o spor türünü yapıp yapamayacağınıza karar vermek her zaman sağlıklı olmayabilir. Bir süre o sporu deneyimleyerek bedeninizin sporun gerekliliklerine alışmasını bekleyebilir, antrenman programına zaman tanıyarak sizin için uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Bedeninize uygun spor türünü veya antrenman programını bulduğunuzda egzersiz saatlerinizi çok daha verimli geçirdiğinizi hissedebilirsiniz.

Kendinize Hedefler Koyun

Spor yaparken belli hedefler çerçevesinde hareket etmek hem plansızlığı önler hem de spor alışkanlığı kazanma konusunda büyük bir motivasyon kaynağı olur. Hedefleriniz günlük, haftalık, aylık ya da yıllık olabilir. Küçük veya  büyük çaplı olabilecek bu hedefler her gün spor yapmanızı sağlarken bunun aylara ve yıllara yayılma sürecini kolaylaştırabilir.

Hedeflerinizi not ederek nasıl bir gelişim süreci içerisinden geçtiğinizi gözlemleyebilir, ileri adımlar için bu gelişim sürecini ve gelişimin hızını göz önüne alarak daha emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

spor nasıl yapılmalıdır

Hedeflerinizi koyarken gerçekçi olmak da önemli. Eğer gerçekleştirebileceğiniz hedefleri koyarsanız ona uygun bir çalışma programı ile hedeflerinize daha rahat bir şekilde ulaşabilir, uzun vadede yeni hedeflere ilerleyebilirsiniz.

Hedeflerinize ulaşmak için ihtiyacınız olan tüm spor kıyafetlerine ise Barcin.com üzerinden ulaşabilir, sporu hayatınızın bir parçası haline getirirken konforun keyfini çıkarabilirsiniz.

etkili kol inceltme

Etkili Kol inceltme Hareketleri

kas zorlanması belirtileri

Kas Zorlanması Belirtilerine Dikkat Ederek Önlem Alın