in

Etkili Kol inceltme Hareketleri

Kollar, inceltmesi en zor bölgelerden biri olarak bilinir. Ancak düzenli egzersiz ile kollarınızı forma sokabilmeniz mümkündür. Kol kasları, küçük kas grubu olduğu için haftada 2-3 kez çalıştırılabilir. Evde veya spor salonunda egzersiz lastiği, bir çift dambıl gibi basit ekipmanlarla ya da hiçbir ekipman olmadan kol inceltme egzersizleri yapabilirsiniz.

Plank

Tüm vücut kaslarını çalıştıran bir egzersiz olan plank, aynı anda kol, karın, sırt ve bacak kaslarınızı çalıştırır. Herhangi bir ekipman gerekmeden, evde halının üzerinde dahi rahatça yapabileceğiniz bu egzersiz, zamanla kollarınızı sıkılaştırır ve güçlendirir.

Ön kollarınız yerde, dirsekleriniz yerle 90 derece açı yapacak şekilde ayak uçlarınızda durarak şınav pozisyonu alın. Bu pozisyonda durabildiğiniz kadar uzun süre kalmaya çalışın. İsterseniz yaparken süre tutup, zamanla ne kadar güçlendiğinizi takip edebilirsiniz. Eğer bu şekilde durmak sizi çok zorluyorsa dizlerinizi yere koyarak hareketi biraz kolaylaştırabilirsiniz.

Plank hareketlerini biraz daha eğlenceli hale getirmek isterseniz, hareketi çeşitlendirebilirsiniz. Plank pozisyonunda dururken sırayla ayaklarınızı yerden kaldırmayı deneyin. Kol ve karın kaslarınızı daha iyi çalıştırdığını göreceksiniz. İsterseniz bir elinizle diğer omzunuza, sonra diğer elinizle diğer omzunuza değerek de hareketi biraz daha değiştirebilirsiniz.

Biceps (Pazu) Egzersizleri

En iyi biceps egzersizlerinin başında gelen biceps curl, pazu kaslarını sıkılaştırarak kollarınızın daha iyi bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Bir çift dambıl veya halter ile yapabileceğiniz bu egzersizi, isterseniz evde küçük şu şişeleri ile de deneyebilirsiniz.

İki elinize birer dambıl alın. Ayakta durun, sırtınızı dik, karın kaslarınızı sıkı tutun. Avuçlarınız ileriye bakacak şekilde dursun. Kollarınızı dirsekten kıvırın ve dambılları omuzlarınıza doğru çekin. Sonra kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna geri dönün ve hareketi tekrarlayın. Dambılları aşağı indirirken nefes almaya ve tekrar omuzlarınıza doğru çekerken nefes vermeye özen gösterin.

Bir diğer pazu egzersizi hammer curl, kol inceltme için yapabileceğiniz önemli egzersizlerden biridir. Biceps curl’den farkı, dambılı tutuş şeklinizdir. Hammer curl’de, dambıllar vücudunuzun yanında ayaklarınıza paralel olacak şekilde durmalıdır. Bu pozisyonda durun, nefes alın, nefesinizi verirken kol kaslarınızı kuvvetle sıkarak dambılları omuzlarınıza doğru çekin, nefes alarak başlangıç pozisyonuna dönün ve hareketi tekrarlayın.

Arka Kol (Triceps) Egzersizleri

Özellikle kadınların en çok şikayetçi olduğu bölgelerden biri olan arka kol bölgesindeki triceps adı verilen kaslar, günlük hayatta yaptığımız aktivitelerde fazla kullanılmayan bir kas grubudur. İster ağırlıkla ister ağırlıksız olarak çalıştırabileceğiniz triceps kasları, aslında bir şeyleri iterken kullandığımız kaslardır.

Şınav Nasıl Çekilir

Şınav, en etkili triceps egzersizlerinden biridir. Aynı zamanda sırt ve karın kaslarını da çalıştırdığı için tüm vücut egzersizi sayılır. Matın üzerinde uzanın, ayak parmaklarınızı yere sabitleyin, ellerinizi göğsünüzün iki yanında mata yerleştirin, karın kaslarınızı sıkı tutarak ellerinizden güç alın ve vücudunuzu yerden itin. Kontrollü bir şekilde dirseğinizi kıvırarak vücudunuzu yere yaklaştırın, dirsekleriniz 90 derece olduğunda kendinizi tekrar itin ve hareketi tekrarlayın. Vücudunuzu aşağı indirirken nefes almaya ve kendinizi iterken nefes vermeye özen gösterin.

Şınav Nasıl Çekilir 1

Arka kol bölgesi, yağlanmanın en çok dikkat çektiği bölgelerden biridir. Arka kol kaslarını daha iyi çalıştırmak için triceps extension hareketini deneyebilirsiniz. Bu hareketi yapmak için bir elinize dambıl alarak ayakta durun. Dambıl olan elinizi omuz hizasında yukarı kaldırın ve dambılı vücudunuza paralel şekilde tutun. Daha sonra kolunuzu dirsekten kıvırarak dambılı başınızın arkasına doğru indirin, arka kol kaslarınızı sıkarak dambılı tekrar yukarı kaldırın ve hareketi bu şekilde devam ettirin.

Kol inceltme için en etkili yol, kol kaslarını aktif bir şekilde çalıştırarak daha sıkı bir görünüme kavuşturmaktır. Hafif dambıllar veya egzersiz bandı kullanarak daha sıkı ve ince görünen kollara sahip olabilirsiniz. Spor yaparken daha rahat hareket etmenizi sağlayacak spor kıyafetleri için Barcin.com’a uğramayı unutmayın!

Daha İyi Hissetmek için

Kısa Kış Günlerinde Daha iyi Hissetmek için Ne Yapmalı?

spor nasıl yapılmalıdır

Spor Alışkanlığı: Düzenli Spor Nasıl Yapılmalıdır?