in

Fitness Çantasında Neler Olmalı?

Spor salonuna gitmeye yeni başlayanların merak ettiği konuların başında spora giderken fitness çantasında bulunabilecek eşyalar gelir. “O fazla olur mu? Buna gerek var mı?” gibi sorularla aklınız karışıyorsa, yazı sonunda listeniz hazır bir şekilde spor salonunun yolunu tutmanız muhtemel. Fitness çantası hazırlarken dikkat edilecek önemli iki husus, konforunuz ve kişisel gereksinimlerinizdir. Eğer spor salonuna gitmeye yeni başladıysanız hazırlayacağınız küçük bir spor çantası ile her durumda ihtiyacınız olan eşyalara ulaşabilir, spor esnasında da kendinizi o kadar rahat hissedebilirsiniz.

Kırmızı Çizgi: Temiz Spor Ayakkabı ve Yedekler

Spor salonuna üye olurken altı temiz bir spor ayakkabı, yetkililer tarafından getirmeniz istenen eşyalardan biridir.

fitness çantası

Dışarıda giydiğiniz bir spor ayakkabıyı her gün temizlemek meşakatli olacağından ve yeterince temiz bir kullanım sağlamayacağından fitness çantanızın içerisinde bulunduracağınız altı temiz bir spor ayakkabı yerinde bir karar olabilir. Böylece çok daha hızlı bir şekilde hazırlanarak salon kurallarına uygun ve temiz bir şekilde antrenman yapabilirsiniz. Spor ayakkabının yanı sıra fitness çantanızda bulunduracağınız temiz yedek çoraplar da gün sonunda salona geldiğinizde spora dinlenmiş ve rahatlamış ayaklarla başlamanıza yardımcı olabilir.

fitness çantası

Fitness çantanızda yedek kıyafet de bulundurabilirsiniz. Spor sırasında fazlaca terleyebilirsiniz. Uzun egzersizler sırasında üstünüzü değiştirmek ve temiz kıyafetler giymek motivasyonunuzu ve enerjinizi arttırabilir, sizi dinlenmiş hissettirebilir. Aynı zamanda çantanızda bulunabilecek bir sweatshirt ile de spor salonunun veya soğuk havanın talihsiz sonuçlarından korunabilirsiniz. Yanınızda taşıyacağınız hafif kalın bir sweat ile havadan etkilenmeden yavaşça soğuyabilirsiniz. Bu sayede ani soğumadan oluşabilecek sırt tutulmalarının önüne geçebilirsiniz.

Kişisel Bakım Ürünleri

Kişisel bakım eşyaları da spor çantası içerisinde yer alabilir. Çantanız içerisinde taşıyacağınız roll-on, krem, kulaklık, peçete, ıslak mendil, anti-bakteriyel jel, tarak, saç tokası, yara bandı, ilaç gibi eşyalar, gerektiğinde size yardımcı olarak salonda kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Spor salonunda duş alma alışkanlığınız varsa yanınızda şampuan, duş jeli ve terlik de taşıyabilirsiniz. Aynı zamanda vücut havlusu da işinize yarayacaktır.

Fitness çantanız içerisinde en az bir tane temiz yüz havlusu bulunmalıdır. Bu yüz havlusunu bol terleten antrenman sırasında boynunuzda kullanabilirsiniz. Salonlar havalandırma sistemi veya klima ile sürekli havalandırılmaktadır. Fakat terli vücut, bu havalandırmadan rahatsız olarak tutulabilir. Fazla terin havlu ile silinmesi tutulmaların önüne geçmeye yardımcı olur. Aynı zamanda fitness merkezi ve aletleri için daha hijyenik bir kullanım sağlar. Havlunuzu dilerseniz aletlerin üzerine veya matınızın üzerine sererek de kullanabilirsiniz.

Yanınızda her zaman yedek poşet bulundurmanız eşyalarınıza farklı poşetler içerisinde muhafaza etmeniz hijyen ve organizasyon açısından sizin için daha kolay olabilir. Küçük eşyalarınız için az yer kaplayan kutu seçeneklerinden yardım alabilirsiniz. Yanınızda taşıdığınız sıvıların akmamasına dikkat edebilirsiniz. Kişisel eşyalarınızı çanta içerisinde seyahat boyu olarak taşımanız, çantanın daha hafif olmasını sağlarken sizin için daha rahat bir kullanım sağlayabilir.

Yiyecek ve İçecekler

Salona gelirken çantanızın içerisinde su bulundurmak da oldukça önemlidir. Bu sayede spor sırasında terle attığınız suyu geri kazanabilir ve egzersiz boyunca bedeni susuz bırakmadan antrenmanınıza devam edebilirsiniz. Matara ile veya pet şişe içerisinde taşıdığınız su, en az yarım litre olmalıdır. Uzun süren bol terleten antrenmanlar yapıyorsanız o zaman 1 veya 1.5 litre su tüketebilirsiniz.

spor-canta-secimi

Spor sırasında aniden acıkabilir, ara öğünlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için çantanızda taşıyacağınız sağlıklı atıştırmalıklar, protein barlar veya kuru yemişler, bu açlığın yatışmasına yardımcı olabilir. Spor öncesinde veya sonrasında elma, muz gibi meyveleri tüketerek yüksek enerji sağlayabilirsiniz. Antrenmanınız öncesinde bir fincan kahve ile yeterli miktarda kafein alarak antrenman boyunca enerjik hissetmeniz de mümkün. Spor salonuna giderken tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda taşıyabileceğiniz fitness çantalarını Barcin.com‘da bulabilir, tarzınıza ve gereksinimlerinize en uygun olan fitness çantasını keşfedebilirsiniz.

diyet ve zayıflama

4 Öneriyle Diyet ve Zayıflama

yağ yakıcı içecekler

Bağışıklık Dostu Yağ Yakıcı içecekler