in

4 Öneriyle Diyet ve Zayıflama

Diyet deyince aklımıza yalnızca kalori kısıtlaması gelir. Oysaki hızlı, kalıcı ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsak diyetin içeriği, diyetteki besin ögelerinin oranı, öğün sayısı ve zamanı gibi ayrıntılar büyük önem taşır. Ayrıca diyette, kişiye özel hesaplamalar ve kişinin günlük yaşantısına uygun oluşturulmuş bir plan sayesinde zayıflamak hem hızlı hem de oldukça kolay hale gelir. Tabii ki, bir diyetle hızlı ve doğru zayıflamak için diyeti ezbere değil, anlayarak ve özümseyerek uygulamak şart. Diyette bazı püf noktalar sandığımızdan daha önemli olabilir. Bu önemli noktaları gözden kaçırdığımız zaman kilo vermekte zorlanabiliriz. Peki, diyet yaparken nasıl bir yol izlemeliyiz? Gözden kaçırmamamız gereken noktalar nelerdir? Diyetinizi bozmamanızın yolu nedir? Diyet ve zayıflama ile ilgili aklınızdaki sorulara sizin için hazırladığımız 4 öneri ile cevap bulabilirsiniz.

1. Yemeklerin Yağ Oranına Dikkat Edin

Diyetisyeninizin verdiği porsiyonları birebir uygulamanıza rağmen kilo vermekte zorlanıyorsanız, yemekleri yaparken koyduğunuz yağın miktarı biraz fazla kaçıyor olabilir. Yağlar, protein ve karbonhidratlara göre çok daha fazla kalori içerir.

diyet ve zayıflama yemek

1 gram yağ, 1 gram protein ve karbonhidratın 2 katından daha fazla kaloriye sahiptir. Bu nedenle, zayıflamaya çalışırken en çok dikkat etmeniz gereken nokta, tükettiğiniz yağ miktarı ile almanız gereken yağ miktarı arasında büyük farklar olmamasıdır. Yemeklerinize eklemeniz gereken yağ miktarı hakkında diyetisyeninizle konuşarak bu durumu açıklığa kavuşturduğunuzda, hızlı bir şekilde kilo verdiğinizi siz de göreceksiniz.

2. Diyette Uzun Süre Aç Kalmayın

İnsan bedeni, yemek konusunda basit ve temel tepkiler verir. Uzun süren açlık durumunda, hem psikolojik hem de fizyolojik olarak kıtlık moduna geçer. Örneğin, sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar bir şey yemediğiniz zaman, vücut aç kalacağını düşündüğü için, depo kaynağı olan yağları normalden daha fazla depolama yoluna gider. Ayrıca açlığın vermiş olduğu psikoloji nedeniyle, farkında olmasanız bile normalde yediğinizden daha fazla yemek istersiniz. Haliyle bu durum, dikkatli olmazsanız gün boyu aç kaldığınız halde kilo almanıza sebep olabilir.

diyet ve zayıflama ogun

Diyette uzun süre aç kalarak az öğün tükettiğinizde, gün boyunca daha az kalori aldığınız için, belli bir süre hızla kilo verdiğinizi fark edersiniz. Ama bu süreç kısa sürer ve daha sonra çok az kalori aldığınız halde neredeyse hiç kilo veremediğinizi, hatta kilo aldığınızı görürsünüz. Bu durumun sebebi, vücudunuzun kıtlık hissine uyum sağlayarak daha az enerji harcamaya başlamasıdır. Örneğin, önceden 1500 kalori ile zayıflayabilen vücudunuz, artık 1200 kalori ile kilo almaya başlar. Çünkü, metabolizmanız yavaşlar. Bu durumda ise yapmanız gereken şey, yine sık sık beslenmektir. Az ve sık beslendiğiniz zaman metabolizmanız düzenli çalışarak sürekli aktif kalır. Bu da daha fazla enerji harcayacağı anlamına gelir.

3. Beyninize Küçük Oyunlar Oynayın: Porsiyon Algısı

Aslında her şey psikolojiden ibarettir. Mesela, bir cipsi alana kadar, onu almazsanız dünyanın sonu gelecekmiş gibi hissedersiniz. Ama onu yedikten sonra hayalinizdeki tadı yakalayamadığınızı, üstüne üstlük bir sürü kalori aldığınızı fark eder, büyük pişmanlık duyarsınız. İşte, beyin sürekli böyle oyunlar oynar. Bu durumu kendi lehinize çevirmek ise tamamen size bağlıdır. Madem her şey algı ile ilgili, o zaman bunu da oyuna dahil ederek beyninize meydan okuyabilirsiniz.

diyet ve zayıflama tabak

Mesela, kendinize normalde kullandığınızdan biraz daha küçük bir tabak alabilirsiniz. İçerisine koyduğunuz yemeğin gözünüzde nasıl büyüdüğünü göreceksiniz. Ya da kendinize çeşitli sebzelerden oluşan kocaman bir salata tabağı hazırlayabilirsiniz. Daha az kalorili yiyecekleri belirleyip, normalden daha sık beslenerek kendinizi sürekli tok hissedebilirsiniz. Fit tariflerle farklı farklı ara öğünler oluşturarak beyninizi tatmin edebilirsiniz.

4. Düzenli Egzersiz Yapın

Diyet ve zayıflama için egzersiz oldukça önemlidir. Diyetinizi devam ettirirken egzersizle bunu desteklemeniz, daha sağlıklı bir vücut için şarttır. Fakat kontrollü bir egzersiz ve diyet programınız yoksa yaptığınız spor iştahınızı açarak daha fazla yemenize neden olabilir. Bu yüzden, uzmanlardan yardım almalı ve kendinize bir plan oluşturmalısınız.

diyet ve zayıflama egzersiz

Oluşturduğunuz plan doğrultusunda egzersize devam ettiğinizde, vücut kompozisyonunuzun düzeldiğini, yağ oranınızın azalıp kas oranınızın olması gereken düzeye geldiğini görürsünüz. Doğru egzersiz ve egzersize göre planlanan beslenme ile hızlı ve sağlıklı kilo vermeniz çok daha kolay olacaktır. Kendinize yeni bir egzersiz programı oluşturduysanız, ihtiyacınız olan ekipmanlara Barcin.com’dan kolayca ulaşabilirsiniz.

6 Öneride Halsizlik İle Baş Etme Yöntemleri

fitness çantası

Fitness Çantasında Neler Olmalı?