in

Diyetinizi Bozmamanın 5 Yolu

Diyete başladınız ve canınız yasak olan / yememeniz gereken her şeyi çekiyor değil mi? O halde yazımızı mutlaka okuyun!

Kendi yemeğinizi kendiniz yapın

Diyet yaparken planladığınız yemekleri tüketmenin en iyi yolu, bu yemekleri evde yapmaktan geçiyor. Diyetin en zorlu anlarından biri olan “dışarıda ne yiyeceğinizi bilememek”, çözmeniz gereken en büyük sorun! Eğer dışarıda kendi yemeklerinizi tüketirseniz, diyetinizi en iyi şekilde sürdürmüş olursunuz.

yemekyap

Porsiyonlarınızı küçültün

Sağlıklı beslenmeye başladıktan sonraki öğünler, genellikle normalden daha küçük porsiyonlar oluyor. Eğer her öğün için yediklerinizin porsiyonunu aynı şekilde (size yetecek kadar) tutarsanız, bu bir süre sonra sizin standardınız haline gelecektir. Küçük porsiyonlar tüketmek hem sizi doyuracak, hem de diyetinizi iyi bir şekilde sürdürmenizi sağlayacak.

kucuk_porsiyon

Öğünlerinizi ve ara öğünlerinizi planlayın

Sabah, öğlen ve akşam öğünlerinizin aralarında çalışırken tükettiğiniz enerjiyi geri kazanmak için kendinize ara öğünleri mutlaka yaratmanız gerekiyor. Her öğün ve ara öğün için kendinize plan yapar ve bu saatleri belirlerseniz, motivasyonunuzun da bu yönde olumlu olarak etkilendiğini hissedeceksiniz. Aynı zamanda bu şekilde aç kalmadığınızı da fark edeceksiniz.

ara_ogun

Bol su için 

Vücudumuzun en önemli ihtiyaçlarından biri olan su, aynı zamanda diyet yaparken de mutlaka tüketilmesi gereken besinlerin başında geliyor. Tüm dengenizin sağlanması için, özellikle diyet yapılan ve sağlıklı besinler tüketilen dönemlerde, bol su içmek hem sizin sağlıklı yapacak hem de sindiriminizi kolaylaştıracaktır.

su

Evdeki abur cuburları yok edin

Canınızın çekebileceği veya her an kendinizi abur cubur yiyecek gibi hissettiğiniz anlarda, elinizin altında herhangi diyet dışı bir gıdanın olmaması sizin faydanıza olacaktır. Eğer evinizde veya gününüzün büyük çoğunluğunu geçirdiğiniz yerlerde, istemediğiniz / abur cubur gıdalar var ise, bunların miktarını ya en aza indirgeyin ya da hiç bulundurmayın.

aburcubur

Diyet yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey: 

Kesinlikle öğün atlamayın!

Kilo vermek isteyenler için en kısa çözümmüş gibi görülen “hiç yemek yememek” veya diğer bir deyişle “öğün atlamak”, birçok kişinin sıkça yaptığı şeylerin başında geliyor. Ancak, bunun hiç de sanıldığı gibi olmadığını söylemeliyiz. Günlük öğünlerinizi atladığınız anda, halihazırda acıkmış / yemeğe ihtiyacı olan bünyeniz, oldukça yoğun bir açlık periyoduna giriyor. Vücudu kısa süreli paniğe iten bu durum, vücutta yakılmayı bekleyen yağların saklanmasına yani depolanmasına sebep oluyor. Sonuç olarak, eğer kilo vermek / yağlarınızı yakmak istiyorsanız, vücudunuzun doğru bir şekilde çalışmasını sağlamalı, hiçbir öğünü atlamadan beslenmelisiniz.

Sahalardan Setlere Geçiş Yapan 5 Kamerasever Sporcu

Avrupa’nın Kabusu: Cristiano Ronaldo