in

Diyete Başlamak İçin En Uygun Günler

Yaz planlarının yapılmaya başlandığı döneme girdiğimize göre, etrafınızdakilerin ağzından düşmeyecek olan “diyete başlıyorum” sözlerine alışsanız iyi olur. Herkesin kendine göre taktikler uyguladığı, tarifler çıkardığı, spor yapmaya başladığını söylediği ve özellikle yeme-içme alışkanlıklarına dikkat ettiği diyet girişimlerinde yemek yemenin ve bunu sağlıklı yemekler ile yapmanın en doğru yol olduğunu öncelikle söylememiz gerekiyor. Belli bir rutine sahip olduğunuz gündelik hayatınızda, hızlı bir şekilde diyete başlamanın zor olduğunu da çok iyi biliyoruz. Bu yüzden size, diyete başlamanız için en uygun günlerin hangileri olacağını anlatıyoruz.

 Kendinize bir başlangıç günü seçin

Birçok kişinin “haftaya başlıyorum” diyerek başladığı ve yavaşça bu fikirden soğuduğu diyet girişimini düşünecek olursak, bir diyeti gerçekçi kılmanın en iyi yolunun bir tarih seçmekten geçtiğini söyleyebiliriz. Kendinize diyete başlamak için bir gün seçin ve o gün için hazırlıklara başlayın!

diyet5

 Yılbaşı, ay başları ve doğum gününüz en iyi seçenekler

Her ne kadar dışarıdan klişe olarak gözükse de, kendinize yılbaşı veya doğum gününüz için diyete başlama sözü verirseniz, bunun aynı zamanda kendinize bir armağan niteliğinde olacağını anlayacak ve motivasyonunuzu buna göre sağlayacaksınız.

diyet3

 Hafta sonları herkesin en çok vaktinin olduğu günler

Prof. Dr. Mehmet Öz’ün de diyet konusundaki önemli tavsiyelerinden biri olan hafta sonu diyete başlamak, aynı zamanda diyet yapmak isteyenlerin kendilerine ayıracakları en uzun zaman anlamına da geliyor. Diyete bir Cumartesi günü başlamak tüm gün istediğiniz yemekleri hazırlayabilmek ve tüketmek anlamına geliyor. Çalışmadığınız bu iki gün boyunca dilediğiniz sağlıklı yemekleri yiyip, spor yapmak için boş vakitlerinizi kullanabilirsiniz.

diyet2

 Hafta başları enerjinizin en yüksek olduğu anlar

Yeni bir haftaya başlıyor olmanın verdiği enerjiyi diyete veya spora başlayarak kullanabilir, bu enerjiyi olumlu bir şekilde yansıtabilirsiniz. Her ne kadar Pazartesi’ler sendromu çağrıştırsa da, yeni bir haftaya başlıyor olmak, diyet ve spora başlamak isteyen birinin ihtiyacı olan enerjiyi karşılayacak yeterlilikte.

diyet1

 Bir de bunlar var…

Doğru seçilmesi gereken günlerle birlikte, yapılan çeşitli araştırmalara göre tam motivasyon ile başlanan sağlıklı beslenme maratonları, ya birkaç hafta sonra ya da ilk haftanın biterken sona eriyor. Genellikle birçok dış etkene bağlı olarak farklılık gösteren şeylerin başında,  sürekli değişkenlik gösteren duygular geliyor. Bu bağlamda, diyet yapan ve morali bozuk olan birinin, kendini mutlu hissetmek için istediği yemeği yiyerek ödüllendirerek, diyetinden vazgeçmesi sıkça görülen örneklerden…

Yine doğru günde diyetine başlamayı başarmış ve bunu istikrarlı bir şekilde sürdüren birinin, etrafından destek görmesi de başarılı olmasının neredeyse yarısı anlamına geliyor. Eğer diyet yapan birinin etrafında sık sık sağlıksız beslenen birileri olursa, o kişinin başarılı bir şekilde diyetini sürdürmesi de zorlaşıyor. Dolayısıyla, diyetin başarılı olması diyet yapan kişinin etrafındakilere bağlı olarak doğru orantılı bir şekilde değişiyor.

Pes etmek yok! Voleybolda En Zorlu Ralliler!

Fenerbahçe, Panathinaikos’un Hevesini Kırdı!