in

6 Öneride Halsizlik İle Baş Etme Yöntemleri

Günümüzde pek çok kişinin ortak problemi haline gelen halsizlik, ruhsal ya da fiziksel açıdan kendini yorgun hissetme ve düşük enerji hali olarak tanımlanabilir. Kimi zaman günün belli saatlerinde görülen bu durum, bazı kişilerde sabah uyandıkları andan itibaren gün boyu devam eden bir hal alabilir. Ayrıca devam eden bu kronik yoğunluk hali, kişilerin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürmekte ve günlük rutin işlerini dahi tam anlamıyla yapamaz hale getirebilmektedir.

Halsizlik; mevsimsel geçişler, stres, düşük uyku kalitesi ve uyku süresi, beslenme bozuklukları ya da psikolojik sorunlara bağlı pek çok faktör doğrultusunda ortaya çıkabilir. Bu doğrultuda, eğer kişinin kendini yorgun hissetmesinin altında tıbbi bir hastalığa bağlı bir neden yoksa bazı değişikliklerle halsizliği önlemek mümkün olur.

Peki, halsizliği önlemek için neler yapılabilir? İşte halsizlikle baş etmek için 6 öneri…

1.Egzersiz Yapın

Eğer egzersiz yapmanın daha yorgun hissetmenize neden olacağını düşünüyorsanız, yanlış yoldasınız demektir. Aksine egzersiz yapmak, vücudun enerji seviyesini yükselterek yaşadığınız kronik yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur.

30-dakika-egzersiz

Ayrıca düzenli egzersiz, kalp, karaciğer ve kasların çalışma verimliliğini arttırarak kan dolaşımını dengeler ve endorfin salınımını uyararak kendinizi daha mutlu ve enerjik hissetmeniz için ortam hazırlar. Bunun yanı sıra, haftada 2 ya da 3 gün 45 dakikalık orta şiddette düzenli bir egzersiz rutinine bağlı kalmak, daha canlı ve aktif olmanıza ve yaşam kalitenizin artmasına destek olur. Ek olarak, egzersiz yapmak uyku sürecini de daha verimli hale getirir.

2. Dengeli Beslenin

Halsizliğe neden olan faktörlerden biri, yanlış ve kötü beslenmedir. Aşırı yağlı, baharatlı ve işlenmiş gıdalar sindirim sisteminin aşırı çalışmasına ve kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olabilir. Ayrıca yanlış gıda seçimleri, kan şekeri seviyesinde ani iniş çıkışlara neden olur ve bu durum beraberinde halsizlik sorununu getirir.

sonbaharda-beslenme-elma

Halsizlikle başa çıkmak ve vücudunuza enerji sağlamak için, dengeli ve sağlıklı bir beslenme programına bağlı kalmak oldukça önemlidir. Bu şekilde bir beslenme rutini oluşturmak için, diyetinize çeşitli besin gruplarından seçimler ekleyebilirsiniz. Sürdürülebilir bir enerji kazanımı için, rafine edilmemiş karbonhidratları protein ağırlıklı menülerle birlikte tüketmeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca taze meyve, sebze ve lif açısından zengin gıdaları tercih ederek hem sağlıklı beslenebilir hem de daha enerjik hissetmeye başlayabilirsiniz.

3. Su Tüketimine Özen Gösterin

Sağlıklı bir vücut için en önemli noktaların başında şüphesiz su tüketimi gelir. Kendinizi sürekli halsiz hissediyorsanız, bunun sebeplerinden biri de yeterince su tüketmiyor olmanız olabilir.

beslenme

Dehidrasyon adı verilen su tüketiminin yetersiz olduğu durumlarda vücudun susuz kalması hali, bireylerde enerji seviyesinde düşüş doğrultusunda yorgun ve halsiz hissetmeye neden olur. Bu nedenle vücudun optimum düzeyde çalışmasını sağlamak için su tüketimine özen göstermeniz gerekir. Ek olarak, egzersiz öncesinde ve sonrasında da vücudun sıvı dengesini sağlamak ve yorgunluğu azaltmak için yeterince su tükettiğinizden emin olmalısınız.

4. Gerekiyorsa Kilo Verin

Çağımızın en büyük sorunlarından biri de hiç kuşkusuz aşırı kilo ve obezite. Bu aşamada aşırı kilolar, vücut üzerinde bir baskı oluşturarak halsizliği tetikleyen bir duruma dönüşebilir. Ayrıca aşırı kiloya bağlı fiziksel ve psikolojik baskılar da kişilerin kendilerini daha mutsuz ve yorgun hissetmesine neden olabilir.

Evde Kilo Verme Egzersizleri squat

Fazla kilolardan kurtulmak enerji seviyenizi yükseltmeye yardımcı olurken yaşam kalitenizi de büyük ölçüde iyileştirecektir. Uzmanlar kilo vermek için; porsiyon boyutlarını azaltmayı, besin yapı taşlarını dengeli bir biçimde içeren yemekler yemeyi ve fiziksel aktiviteyi arttırmayı önerir.

5. Yeterince Uyuduğunuzdan Emin Olun

Gün boyu enerji seviyenizi korumak ve kendinizi daha enerjik hissetmek istiyorsanız, yeterli sürede ve kaliteli bir uykuya ihtiyacınız olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Uyku kalitenizi arttırmak için, uyumadan önce rahatlamak adına gevşeme hareketleri yapabilir, yatak odanızı temiz tutarak ve uygun sıcaklığı koruyarak iyileştirebilirsiniz. Uyku eksikliği gün içerisinde yaşanan halsizlik probleminin önde gelen nedenlerinden biridir.

uyku duzeni 6

Bu konuda en etkili çözüm ise tam bir gece uykusu için yeterince erken bir saatte uyumaktır. Diğer yandan eğer vaktiniz ve imkânınız varsa gün içerisinde kısa uykularla vücudunuzu dinlendirebilirsiniz. Bu kısa uykular uyanıklığı geri kazandırır, performansı ve öğrenmeyi teşvik eder. Enerjiyi artırmak için genellikle 10 dakikalık bir şekerleme yeterlidir.

6. Strese Karşı İç Huzuru Yakalamanın Yollarını Arayın

Stres hormonları; uyku düzeniniz, bedensel sistemleriniz ve genel sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Aşırı stres hali, gün içerisindeki sorumluluklarınızı yerine getirmek için ihtiyacınız olan zihinsel ve fiziksel enerjinizi düşürerek halsiz hissetmenize neden olabilir. Enerji seviyenizi arttırmak ve halsizlik hissini ortadan kaldırmak için, stresi doğru şekilde yönetebilme becerisine sahip olmanız gerekir.

yoga hakkında 3

Açık havada yapılacak yürüyüşler, sevdiğiniz bir müziği dinlemek ya da sevdiğiniz bir şeyle meşgul olmak gibi aktivitelerle biraz gevşemek için, küçük molalar vererek kendinize zaman ayırmalısınız. Ayrıca derin nefes alma teknikleri, esneme hareketleri, yoga ve meditasyon, rahatlamak ve kendinizi yenileyerek enerjinizi yükseltmek için mükemmel yollardır.

Sonuç olarak yapacağınız bazı küçük yaşam tarzı değişiklikleri sayesinde halsizlikle başa çıkabilirsiniz. Bu öneriler doğrultusunda, egzersiz yaparken ihtiyacınız olan kaliteli ürün seçeneklerine Barcin.com‘un uygun fiyat ve ödeme avantajlarıyla sahip olabilirsiniz.

yılbaşı hediyeleri

En Sportif Yılbaşı Hediyeleri

diyet ve zayıflama

4 Öneriyle Diyet ve Zayıflama