in

Düzenli Spor Yapma Alışkanlığı Kazanmak İçin Öneriler

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak için kişiye özel yeterli ve dengeli bir beslenme programının yanı sıra düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler ve düzenli spor yapma alışkanlığı da büyük önem taşıyor. Günlük olarak yapılan 30 dakikalık orta ya da hafif şiddetteki egzersiz programları ya da haftanın en az 3 günü 45-60 dakikalık egzersizler, tüm vücut sistemlerinin sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor.

Düzenli Spor Yapma Alışkanlığının Faydaları

Düzenli spor yapma alışkanlığı kemik ve kasların güçlenmesini sağlayarak kemik erimesi ve kemik mineralindeki azalma gibi problemlerin önüne geçiyor. Bel ve karın kaslarını güçlendirerek bel ve boyun fıtığı gibi rahatsızlıkların oluşmasını önlüyor. Düzenli spor yapan insanların kan dolaşım sistemleri daha güçlü bir hale geliyor ve kanın oksijen taşıma kapasitesi artıyor. Özellikle cilt hücreleri daha iyi beslenerek daha parlak ve daha canlı bir görünüme sahip oluyor. Varis ve selülit gibi dolaşım sistemi bozukluklarından kaynaklanan rahatsızlıklara yakalanma riskleri düşüyor. Düzenli olarak yapılan egzersizler mutluluk hormonları olarak bilinen serotonin ve endorfin hormonunun salgılanmasını artırıyor. Bu hormonlar baş ağrısı, depresyon, anksiyete ve can sıkıntısı gibi ruhsal bozuklukların etkilerini minimum düzeye indiriyor.

Düzenli Spor Yapma Alışkanlığı Kazanmak İçin Öneriler

İdeal vücut ölçülerinin korunmasına ve vücudun fit görünmesine yardımcı olan düzenli egzersiz, aynı zamanda kasların kendini bırakmasına engel olarak daha formda görünmeyi sağlıyor. Kendinden emin ve özgüven sahibi olayı kolaylaştırıyor. Kadınlarda menopoz döneminde görülen semptomların daha hafif geçirilmesini sağlarken erkeklerde ise andropoz döneminin olumsuz etkilerini hafifletiyor. Düzenli spor yapma alışkanlığı kan basıncı ve kötü kolesterolün düşürülmesini sağlıyor. Aynı zamanda kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor ve şeker hastalığına yakalanma riskini azaltıyor. Kötü yağların kan damarlarına yapışmasını engelleyerek damar tıkanıklığı ve kalp hastalıkları riskini minimuma indiriyor. Vücudun metabolizma hızını artırarak belirli bir yaştan sonra kilo alımını önlüyor. Güne daha enerjik ve canlı başlamayı sağlayarak daha zinde bir yaşam sunuyor. Beyin fonksiyonlarını güçlendiriyor ve hafıza problemleri yaşama riskini azaltıyor.

Düzenli Spor Yapma Alışkanlığı Kazanmak İçin Öneriler

Düzenli Spor Alışkanlığı Kazanmak İçin Öneriler

Erken kalkın: İyi bir uyku düzeni hem vücut işlevlerinin daha sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesine yardımcı oluyor hem de hayatınızda yapacağınız değişikliklere daha kolay uyum sağlamanızı destekliyor. Sabahları erken kalkıp spor yapmak spor alışkanlığı kazanmanın en etkili yolları arasında yer alıyor. Sabah kalkar kalkmaz spor yapmak günün ilerleyen saatlerinde ortaya çıkabilecek herhangi bir plan değişikliğine karşı erteleme riskini ortadan kaldırıyor. Ayrıca sabah yapılan egzersizler metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor.
Spor yapmaya altı hafta devam edin: Spor yapmanın vücut üzerindeki etkilerini görebilmeniz için kendinize en az altı hafta vermeniz gerekiyor. 6 hafta boyunca düzenli olarak egzersiz yapmaya devam ederseniz alışkanlık haline getirmeniz daha kolay bir hale geliyor.

Arkadaş grubunuzla spor yapmayı deneyin: Herhangi bir spor salonuna üye olmayı planladıysanız ya da düzenli olarak yürüyüş yapmaya karar verdiyseniz bir veya birkaç arkadaşınızı da davet edebilirsiniz. Grupça yapılan aktiviteler spor yapmayı alışkanlık haline getirmeye yardımcı oluyor.

Düzenli Spor Yapma Alışkanlığı Kazanmak İçin Öneriler

Sevdiğiniz aktiviteyi yapın: Kişinin sevdiği aktiviteyi yapması hem egzersiz sırasında daha kolay motivasyon sağlıyor hem de alışkanlık haline getirmeyi kolaylaştırıyor. Kendinizi zorlamadan sevdiğiniz bir sportif aktiviteyi seçebilirsiniz.

Ulaşılabilir hedefler koyun: Yapılan her işte hedefler koymak ve o hedeflere ulaşmak kişinin motivasyonunu artırarak konsantre olmayı kolaylaştırıyor. Her egzersizinizde bir önceki egzersizden farklı ve daha zor hareketler ekleyerek spor yapma alışkanlığı kazanabilirsiniz.

Spor yaparken kullanabileceğiniz rahat ve konforlu spor giyim ürünlerine barcin.com’un güvenli alışveriş imkânlarıyla sahip olabilirsiniz.

Nike Yeni Sezon Kadın Ayakkabı Modelleri

Nike Yeni Sezon Kadın Ayakkabı Modelleri

Türkiye’ye Gelmiş 9 En iyi Yabancı Kaleci